Альфа-Банк не має наміру платити дивіденди за 2019 рік

Все про економіку та фінанси

Альфа-Банк повідомив, що 30 квітня плануються збори його акціонерів, на яких буде затверджуватися фінзвітність за 2019 рік.

Згідно з проектом рішення, розподілити торішній прибуток (1,92 млрд грн) передбачається таким чином – 10% спрямувати до резервного фонду, а 90% - на покриття збитків минулих років.

Виплата дивідендів не планується.

Заявлений Альфа-Банком показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2) на 01.03.2020 - 14,34%, а значення нормативу достатності основного капіталу (Н3) - 11,3%.

Нагадаємо, 24.10.2019 НБУ відкликав банківську ліцензію Укрсоцбанку у зв`язку з його приєднанням до Альфа-Банку.

За результатами стрес-тесту, проведеного в 2019 році, в Укрсоцбанку за базовим макроекономічним сценарієм була встановлена потреба в капіталі на 1,17 млрд грн, а за несприятливим макросценарієм - 4,86 млрд грн (оцінка стійкості базувалася на такихприпущеннях НБУ щодо курсу на кінець 2019 року: для базового сценарію - 30 грн/дол, для несприятливого сценарію - 37 грн/дол).

Як констатувалося, в Альфа-Банку за підсумками стрес-тесту не було виявлено потреби в капіталі. Щоправда, НБУ робив ремарку: "З урахуванням реорганізації Альфа-Банку шляхом приєднання Укрсоцбанку переглянуто необхідні рівні нормативів достатності капіталу та суму потреби в капіталі" (цитата).

Альфа-Банк додавав, що необхідний рівень нормативів Н2 та Н3 для нього як банку-правонаступника Укрсоцбанку становив 18%. “З урахуванням вжитих заходів, оновлений необхідний рівень нормативів Н2 – 14,8%, Н3 – 14,8%”, - зауважував Альфа-Банк наприкінці грудня 2019 року.

Контекст

НБУ пропонував банкам "тимчасово утриматись від розподілу прибутків через виплату дивідендів щонайменше до липня 2020 року, аби установи мали додатковий запас міцності" (цитата).

Згодом регулятор уточнив, що рекомендує банкам утриматися від розподілу капіталу на виплату дивідендів, "допоки ефект від наслідків обмежень, спричинених поширенням коронавірусної хвороби можна буде оцінити детальніше" (цитата).

Раніше Сітібанк повідомляв про заплановані на 24 квітня збори акціонерів, на яких буде в т.ч. розглядатися питання розподілу прибутку за 2019 рік (2,21 млрд грн).

Згідно з проектом рішення, 5% з чистого прибутку Сітібанк планує спрямувати на формування резервного фонду, а з 95% чистого прибутку 100 млн грн залишити нерозподіленими, решту суми (1,99 млрд грн) спрямувати на виплату дивідендів.

За даними Сітібанку, його показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на 01.03.2020 становив 35,85%.

ПУМБ повідомив, що 28 квітня відбудуться збори його акціонерів, на яких буде розглядатися питання щодо розподілу прибутку за 2019 рік у розмірі 2,6 млрд грн.

Згідно з першим проектом рішення, 2 млрд грн планується спрямувати на виплату дивідендів; 130,4 млн грн - до резервного фонду; 473,2 млн грн - на збільшення статутного капіталу. Крім того, нерозподілений прибуток банку за 2018 рік у розмірі 1 млрд грн знову ж таки планується спрямувати на збільшення “статутника”.

Згідно з другим проектом рішення, 2 млрд грн прибутку з вказаних 2,6 млрд грн планується залишити нерозподіленим (по решті коштів - як і в першому варіанті).

На 01.03.2020 ПУМБ декларував показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 21,66% (вимога НБУ - не менше 10%).

При цьому банк порушував норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (Н9; має не перевищувати 25%), який становив 31,27%.

Нещодавно напередодні енергохолдинг ДТЕК, (який, як і ПУМБ, належить Рінату Ахметову) попередив кредиторів про технічний дефолт та закликав реструктуризувати борги.

Додамо, що питання виплати дивідендів особливо чутливе для Кабміну та держбанків, з огляду на дві обставини:

- непросту ситуацію з доходами держбюджету та заплановане збільшення його дефіциту на суму близько 200 млрд грн на фоні макроекономічних ризиків (особливо у випадку замороження чи обмеженої співпраці з МВФ);

- виявлений торік під час стрес-тесту значний дефіцит капіталу в Укрексімбанку та Ощадбанку (покрити який теоретично мала б реструктуризація корпоративного портфелю, але криза ускладнює цей процес, вже не кажучи, що може спровокувати нові виклики);

Ключовим у цьому контексті є питання 32,6 млрд грн прибутку Приватбанку за 2019 рік. Показник достатності регулятивного капіталу, заявлений націоналізованим банком на 01.03.2020, - 18,04% (вимога НБУ - не менше 10%). За даними Нацбанку, за результатами торішнього стрес-тесту (враховував курс 30-37 грн/дол) Приватбанк не потребував докапіталізації. 

Глава правління Приватбанку Петр Крумханзл таким чином прокоментував для Liga.net питання дивідендів:

"Наразі ми залишаємося з цифрою в 50% [чистого прибутку, який потрібно буде сплатити в держбюджет], але найближчим часом нас очікує дискусія з власником (Кабінет Міністрів, - ред.). Поки ми чекаємо їх рішення. Я вважаю, що потрібен компроміс між потребами бюджету та потребою банку покрити можливі втрати, викликані поточною кризою", - зазначив П. Крумханзл.

На минулому тижні в Нацбанку заявляли, що "сьогодні потреб ліквідності й капіталу в банківській системі немає"(цитата).

Повний перелік банків, у яких був виявлений дефіцит капіталу під час стрес-тесту в 2019 році, - тут.