Акціонери Arricano вимагають у держави $750 млн через втрату ТРЦ Sky Mall

Все про економіку та фінанси

Естонські акціонери Arricano Real Estate Plc направили президенту Володимиру Зеленському та Мін`юсту повідомлення про інвестиційний спір з вимогою відшкодувати $750 млн через втрату ТРЦ Sky Mall у Києві. У сторін є півроку на переговори. Про це йдеться в повідомленні Arricano на Лондонській фондовій біржі, пише "НВ".

Конфлікт навколо одного з найбільших у Києві ТРЦ Sky Mall триває. В кінці квітня інвестори девелоперської компанії Arricano Real Estate Plc, одним з яких є естонець Хіллар Тедер, зажадали від України компенсувати втрати в розмірі $750 млн.

Влада експропріювала інвестиції компанії, які були спрямовані на розвиток ТРЦ Sky Mall, на користь третіх осіб, сказано в повідомленні Arricano. А також порушили інші права, передбачені міжурядовою угодою про сприяння та взаємний захист інвестицій між Україною та Естонією, яка діє з лютого 1995 року. «Інвестиційна діяльність в Україні супроводжувалася кампанією залякування, тиску і зловживання посадовими обов’язками з боку правоохоронних органів України», — йдеться в повідомленні.

Sky Mall — один з найбільших торгових центрів столиці загальною площею близько 88 тис. кв м. У ТРЦ близько 250 магазинів, серед яких H&M, Zara, Bershka, Massimo Dutti, Brocard, United Colors of Benetton, Lacoste, Mango, Colin’s, розважальний центр Ігроленд, кінотеатр, боулінг, паркінг на 3,6 тис. машиномісць. Ритейлери вже багато років називають його одним з найуспішніших у Києві.

Спочатку будівництвом ТРЦ займалася компанія Arricano естонського бізнесмена Хіллара Тедера, про що раніше писав НВ Бізнес. У 2009 році він залучив до проєкту українського партнера — Андрія Адамовського, який вклав у будівництво об`єкта $40 млн і отримав 50% + 1 акцію ТРЦ. В угоді було зазначено, що у Тедера є опціон на викуп частки свого партнера в 2010 році. Але в зазначені терміни Адамовський продавати частку відмовився, посилаючись на порушення своїм партнером кількох умов договору. В цей час співвласником Arricano стала інвестиційна компанія Dragon Capital (через компанію Dragon — Ukrainian Properties & Development Plc (DUDP), якій зараз належить 12,51% у компанії Хіллара Тедера. (Dragon Capital володіє журналом НВ, сайтом nv.ua і радіо НВ — ред.). Тедер з думкою Адамовського не погодився і сторони тривалий час судилися на Кіпрі й у Великій Британії.

Сам Тедер неодноразово заявляв, що його компанія втратила оперативний контроль над ТРЦ, він не отримував дивіденди від прибутку Sky Mall. Тедер оцінює вартість торгового центру в $150−200 млн. У 2014 році право власності на ТРЦ перейшло банку Південний через непогашену заборгованість у розмірі $32 млн. Представники Arricano називали борг фіктивним і не визнавали перехід права власності до банку.

У травні 2016 року Лондонський міжнародний арбітражний суд зобов’язав повернути SkyMall компанії Arricano Real Estate Plc. Всі акції компанії Assofit Holdings Limited повинні були до 5 червня безкоштовно перейти від Stockman Interhold SA Андрія Адамовського у власність Arricano Real Estate Plc Хіллара Тедера, говорилося в його повідомленні. Але рішення суду так і не було виконано. А вже через рік керівництво банку Південний заявило про готовність продати ТРЦ сторонньому інвесторові. Влітку минулого року стало відомо, що банк продав актив Івану Фурсіну. Бізнесмен — відомий в Україні. Йому належало 5% акцій у скандально відомому газовому посереднику — компанії RosUkrEnergo, а в 2011 році він очолив наглядову раду належного Фірташу банку Надра. Фурсін обирався в парламент у 2012 році від Партії регіонів і в 2014 році як самовисуванець по виборчому округу № 138 (кілька районів Одеської області).

Як будуть розвиватися події навколо конфлікту через ТРЦ Sky Mall? Після повідомлення про інвестиційний спір сторонам надається півроку на переговори. Якщо дійти згоди не вдасться, інвестори подають позов у Міжнародний інвестиційний арбітраж проти України. У цьому випадку справа буде розглядатися в суді.