Акціонер "Галичфарм" не зміг відхреститися від зв’язку з екс-банком Жеваго

Все про економіку та фінанси

08 травня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ТОВ "КМД-Трейдінвест Україна" та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 09.11.2017 та постанову Київського апеляційного госпсуду від 30.01.2018, якими компанії було теж відмовлено в задоволенні позову до ліквідатора банку “Фінанси та кредит” про визнання недійсним протоколу засідання правління банку від 01.09.2015 у частині визнання позивача пов`язаною з банком особою.

Свої позовні вимоги ТОВ "КМД-Трейдінвест Україна" мотивувало тим, що в зв`язку з визнанням його пов`язаною з банком особою порушено його право на здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог (відповідно до пункту 8 частини 2 статті 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб").

Верховний Суд, зокрема, вказав, що ТОВ "КМД-Трейдінвест Україна" провів операції на користь ТОВ "Етьєн-Вест" (зокрема, було поручителем “Полтавського ГЗК”) і ТОВ "Перт" (було акціонером ПАТ "Стаханівський вагонобудівний завод", ВАТ "Стахановський завод технічного вуглецю", ВАТ "Київмедпрепарат"), які були визнані пов`язаними з банком особами. Так, позивач як поручитель здійснив погашення заборгованості ТОВ "Етьєн-Вест" у розмірі 6,56 млн грн, а також виступив заставодавцем у забезпечення повернення кредиту, виданого ТОВ "Перт".

За даними НКЦПФР, на кінець 2017 року ТОВ "КМД-Трейдінвест Україна" було власником 9,5% акцій ПАТ “Галичфарм”, яке, за даними НБУ, через згадане “Київмедпрепарат” фігурувало в структурі власності банку “Фінанси та кредит” (як, до речі, і ТОВ “Перт”). “Галичфарм” і “Київмедпрепарат” входять у фармкорпорацію “Артеріум”, пов’язану з К. Жеваго (контролював банк “Фінанси та кредит” до визнання його неплатоспроможним у вересні 2015 року).

27.02.2018 Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ПАТ “Галичфарм” та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 18.09.2017, яким, як писав Finbalance, компанії було відмовлено в задоволенні позову до ліквідатора банку «Фінанси та кредит» про надання відстрочки до 01.10.2019 на повернення 538 млн грн заборгованості за низкою кредитних договорів.

Ця справа розглядалася судами по другому колу: в 2016 році Госпсуд м. Києва та Київський апеляційний госпсуд задовольнили позов ПАТ «Галичфарм», але відповідні рішення були скасовані Вищим госпсуд, який відправив цю справу на новий розгляд.

Згідно з судовими матеріалами, забезпеченням за одним з кредитів (дію якого позивач пропонував відповідачу поширити на всі позики) були будівлі та споруди майнових комплексів у Львові за адресами вул. Опришківська, 6/8 площею 31921,3 кв.м.; вул. Балкова, 1 площею 872,7 кв.м.; вул. Заклинських, 5 площею 1770,6 кв.м.; вул. Опришківська, 6/8, площею 2268,1 кв.м. Узгоджена сторонами вартість предмету іпотеки становила 412,6 млн грн.

Разом з тим, 14.07.2017 Верховний Суд відмовив ліквідаторові банку "Фінанси та кредит" у допуску до розгляду його заяви про перегляд рішень судів нижчих інстанцій (включаючи Вищий госпсуд), якою для ПАТ "Київмедпрепарат" було надано відстрочку (до 01.10.2019) на виплату боргів на 344 млн грн (в іпотеці — корпус №26, буква З за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139).

Своє клопотання про відстрочку "Київмедпрепарат" мотивував погіршенням фінансового стану та втратою ринку збуту в зоні АТО. Це при тому, що, згідно зі звітністю компанії, у 2016 р. її прибуток становив 50,7 млн грн, 2015-го — 60,5 млн, 2014-го — 130,6 млн. Восени 2016 року повідомлялося, що "Артеріум" купує словенську фармкомпанію Marifarm у місцевого банку Novi KBM. За даними словенських ЗМІ, Marifarm перейшла у власність Novi KBM після того, як не змогла виплатити борг у 19,5 млн євро.

Довідково

Як писав Finbalance, Київський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» на рішення Госпсуду м. Києва від 25.10.2017, яким компанії було відмовлено в задоволенні позову до Фонду гарантування про зобов’язання внести зміни до реєстру вимог кредиторів банку «Фінанси та кредит» шляхом викладення вимог ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» у сумі 3,9 млрд грн та віднести їх до вимог кредиторів сьомої черги (вимоги вкладників-юросіб, які не є пов’язаними особами).

Згідно з судовими матеріалами, наразі кредиторські вимоги позивача в обсязі 485 млн грн включені в дев`яту чергу вимог кредиторів (вимоги пов’язаних осіб).

Розбіжність у сумах пов’язана з тим, що в серпні 2015 року – тобто незадовго до визнання банку «Фінанси та кредит» неплатоспроможним (це відбулося у вересні того року) – кошти з депозитів «Полтавського ГЗК» на підставі укладених ним з банком договорів поруки були перераховані для погашення простроченої заборгованості за кредитами ПАТ «Стаханівський завод технічного вуглецю», ПрАТ «Укренергозбут», ТОВ «Промінек», ПАТ «АвтоКраз», ТОВ «Восток Руда», ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод», ТОВ «ТД» Вагонзавод», ТОВ «Кременчуцький шкірзавод», ТОВ «Етьєн Вест», ПАТ "Херсонський завод карданних валів".

З огляду на це, суд першої інстанції дійшов висновку, що Фонд гарантування правомірно відхилив вимоги ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» до банку «Фінанси та кредит» на 3,4 млрд грн.

Також суд вирішив, що ФГВФО правомірно відніс вимоги ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» до банку «Фінанси та кредит» на 485 млн грн до дев’ятої черги вимог кредиторів, оскільки нардеп Костянтин Жеваго був бенефіціаром банку та є бенефіціаром Полтавського ГЗК.

Раніше Ferrexpo повідомляла про втрату через банкрутство "ФіК" 174 млн дол.

У серпні 2015 року – тобто незадовго до визнання «Фінанси та кредит» неплатоспроможним – НБУ повідомляв, що цей банк зменшив обсяг кредитів пов`язаним особам на 3,6 млрд грн. Пізніше глава НБУ Валерія Гонтарева уточнювала, що це сталося через "згортання" за рахунок великого депозиту (називалася сума 4 млрд грн).

Прес-служба НБУ заявляла, що за період з 01.07.2015 до 18.09.2015 кредитний портфель банку зменшився на 3,96 млрд грн при одночасному зменшенні зобов`язань перед юрособами на 3,62 млрд грн.

"У серпні 2015 р. здійснено (часткове) погашення кредитної заборгованості 8 позичальників, власником яких був К.Жеваго, на загальну суму 3,3 млрд грн в основному за рахунок коштів трьох гірничо-збагачувальних комбінатів, підконтрольних Ferrexpo, що підтверджується даними статистичної звітності", - констатували в Нацбанку.

Водночас Фонд гарантування заявляв, що 20.09.2016 отримав звернення від компанії Ferrexpo plc щодо окремих правовідносин компаній, які входять у групу з банком, з огляду на що було проведена перевірка.

«Окремі правочини, укладені між банком і підприємствами з групи Ferrepo, фігурують у кримінальному провадженні, яке розслідується Генеральною прокуратурою України. Крім того, між банком і певним переліком поручителів з групи компаній Ferrexpo та позичальників банку у серпні 2015 року укладено договори поруки, згідно з якими поручителі зобов`язуються перед банком відповідати у межах відповідальності за своєчасне і повне виконання зобов`язань позичальників за кредитними договорами. Оскільки графіки погашення заборгованості згідно з умовами кредитних договорів не були виконані, банк змушений був здійснити погашення простроченої заборгованості шляхом проведення договірного списання коштів з рахунків поручителів», - констатував ФГВФО.

За даними Фонду гарантування, на 01.04.2018 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,92 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,5 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг банку К. Жеваго по рефінансуванню становив 6,3 млрд грн.

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").