Акціонер Діамантбанку програв НБУ "репутаційний" спір

Все про економіку та фінанси

22 листопада Окружний адмінсуд м. Києва відмовився задовольнити позов акціонера Діамантбанку до НБУ, в якому позивач просив суд

- визнати протиправною бездіяльність НБУ в частині не здійснення контролю за відповідністю ділової репутації членів наглядової ради Діамантбанку вимогам законодавства;

- зобов`язати НБУ здійснити визначення професійної придатності та ділової репутації голови, його заступників і членів наглядової ради Діамантбанку, представників юрособи-члена наглядової ради у встановленому законодавством порядку та повідомити Діамантбанк листом про відповідне рішення.

19 січня Київський апеляційний адмінсуд вирішив залишити без руху апеляційну скаргу акціонера Діамантбанку через порушення термінів оскарження.

Довідково

05 грудня Окружний адмінсуд м. Києва відмовився задовольнити позов акціонера (власника істотної участі) Діамантбанку до Міністерства юстиції. Таким чином, суд фактично підтвердив висновок Мін’юсту про незаконність внесення змін до держреєстру юросіб, згідно з якими керівником банку – замість Олега Ходачука – стала інша особа (з постанови суду випливає, що йдеться про Сергія Борисова – див. про це нижче).

Як писав Finbalance, сюжетна лінія цього конфлікту така. 09 вересня Діамантбанк виявив, що його керівником у держреєстрі значиться нова особа (не Олег Ходачук). У цей же день ця особа з’явилася в банку, щоб перебрати на себе управління фінустановою. Діамантбанк (слід розуміти, передусім, в особі О. Ходачука) звернувся зі скаргою до поліції, внаслідок чого було відкрите кримінальне провадження №12016100070005692 за ст. 358 Кримінального кодексу («Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів»). Згодом Мін’юст скасував зміни в держреєстрі, повернувши запис, що главою правління Діамантбанку є Олег Ходачук.

Згідно з матеріалами іншої судової справи щодо цієї історії, за версією опонентів О. Ходачука та акціонерів, які його підтримують (йдеться, слід розуміти, в т.ч. про Ігоря Керезя), 25.08.2016 спостережна рада Діамантбанку ухвалила рішення про звільнення Олега Ходачука у зв`язку із закінченням терміну дії трудового контракту, а до прийняття Нацбанком рішення про погодження призначення його наступника в.о. глави правління призначено нову особу (слід розуміти, Сергія Борисова). Відповідно, на думку зазначених осіб, незаконним було повернення запису в держреєстр про те, що саме О. Ходачук є главою правління Діамантбанку.

У постанові Окружного адмінсуду м. Києва від 05 грудня констатується, що за даними Діамантбанку, «жодного рішення про звільнення голови правління спостережна рада не приймала та Національний банк України не надавав погодження кандидатури Борисова С.В. на посаду голови правління ПАТ «Діамантбанк».

Суд у свою чергу, зокрема, зауважив, що в держреєстр неправомірно був внесений запис щодо нового керівника Діамантбанку (й відповідно, законним було рішення Мін’юсту щодо скасування цього запису), оскільки держреєстратору не було надане письмове погодження Нацбанком кандидатури в.о. голови правління Діамантбанку.

Діамантбанк повідомляв, що Сергій Борисов призначався в його наглядову раду в квітні 2016 року. Також з’являлася інформацію, що він раніше був радником глави правління цього банку.

У грудні О. Ходачук у коментарі для Finbalance зазначав, що питання конфлікту між акціонерами Діамантбанку «вичерпане, наразі не існує його, принаймні, щодо Діамантбанку». «Інформацією щодо відносин акціонерів по іншим питанням не володію», - зазначив тоді О. Ходачук.

Основними кінцевими власниками Діамантбанку вважаються Давид Жванія та Микола Мартиненко – давні бізнес-партнери, які, однак, останнім часом ворогують/ворогували, про що самі публічно заявляли. Якби там не було, але, судячи з усього, бізнес Д. Жванії та М. Мартиненка кредитувався в Діамантбанку.

За даними НБУ, на 01 січня 2016 року найбільшими акціонерами Діамантбанку були Флоріан Косчат (49,6%), Давид Жванія (23,8%), Ігор Керезь (22,17%). Разом з тим, на 25 липня 2016 року Ігор Керезь був власником уже 46,5% акцій Діамантбанку, Давид Жванія – тих же 23,8%, Андрій Щукін – 12,3% акцій, В’ячеслав Циганенко – 12,3%. Частка ж Флоріана Косчата скоротилася до майже 0,5%.

Наразі в держреєстрі юросіб та фізосіб-підприємців констатується, що засновниками Діамантбанку є п`ять юридичних осіб та одна фізособа, при цьому кінцевим бенефіціаром значиться Ігор Керезь. Такі ж дані були в держреєстрі станом на 01.09.2016, лише з тією відмінністю, що ще одним кінцевим бенефіціаром значився Флоріан Косчат

У червні О. Ходачук спростовував інформацію, що М. Мартиненко входить до числа реальних власників «Діамантбанку». Також він запевняв, що Флоріан Косчат (до речі, громадянин Австрії) планує брати участь в докапіталізації банку та не намагається продати свою частку.

Як писав Finbalance, 04 жовтня Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку відмовила в реєстрації звіту про результати приватного розміщення акцій Діамантбанку. На ринку тоді ходили чутки, що це може бути пов’язано саме з конфліктом акціонерів фінустанови. Натомість прес-служба Діамантбанку тоді заявляла, що НБУ зарахував відповідний внесок на 300 млн грн в основний (але не статутний, - ред.) капітал. У даних Асоціації українських банків ці 300 млн грн класифікувалися як «інші додаткові внески акціонерів».

29 грудня НКЦПФР ухвалила рішення щодо реєстрації звіту про результати приватного розміщення акцій Діамантбанку. Як уточнював О. Ходачук, воно стосувалося саме згаданого випуску акцій на 300 млн грн. «Раніше не надали один документ (аудиторський висновок), тому тоді комісія по формальним причинам відмовила. Зараз всі документи повністю дали, і НКЦПФР все зареєструвала», - констатував банкір.

Раніше в прес-службі Діамантбанку заявляли, що його акціонери планують до 1 липня 2017 року додатково докапіталізувати банк на 750 млн грн.

За даними НБУ, 07 грудня за результатами тендеру він ухвалив рішення про надання рефінансування для чотирьох банків, у т.ч. – для Діамантбанку (на 251,4 млн грн).

На кінець вересня борг Діамантбанку перед НБУ становив 401,24 млн грн, тоді як на кінець червня в банка не було заборгованості перед регулятором. Тобто в ІІІ кварталі він залучив кредити в НБУ на 401,24 млн грн. Це відбулося на тлі різкого скорочення короткострокових кредитів банків у липні-вересні до 1,1 млрд грн з 1,69 млрд грн на кінець 1-го півріччя (на початок року було 189 млн грн). Обсяг коштів клієнтів у Діамантбанку за 9 місяців скоротився до 4,25 млрд грн з 5 млрд грн на початку року (на кінець ІІ кварталу - 3,97 млрд грн).

О. Ходачук з приводу залучення рефінансу в НБУ зауважував таке: "Ми маркет-мейкери на міжбанківському ринку ресурсів. Активно працюємо - залучаємо де дешевше, продаємо, де дорожче. Якщо в НБУ залучити гроші дешевше, ніж їх розмістити в ринку, ми будемо це робити. Якщо буде зворотня ситуація - не будемо".

За даними Асоціації українських банків, за підсумками січня-листопада збиток Діамантбанку становив 575,4 млн грн.

За даними звітності Діамантбанку, за січень-вересень його чистий процентний дохід скоротився у 2,5 разів – до 42,4 млн грн (з 108,5 млн грн за аналогічний період минулого року). У ІІІ кварталі Діамантбанк отримав дохід від розформування резервів під знецінення кредитів, заборгованості клієнтів, коштів в інших банках на 205 млн грн (за 9 місяців відповідні відрахування в резерв становили 280,5 млн грн, тоді як за 1-е півріччя - 485,9 млн грн).

За інформацією О. Ходачука, на 1 грудня регулятивний капітал Діамантбанку склав 210 млн грн.

Про затримання Національним антикорупційним бюро України в.о. глави правління ОГХК, який вважається близьким до М. Мартиненка, читайте тут.