Ахметов програв Ощадбанку в суді 1 млрд грн, але отримав рік відстрочки на виплату боргу

Все про економіку та фінанси

02 серпня Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов Ощадбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов) 955 млн грн заборгованості за облігаціями, а також надав відповідачу відстрочку на один рік на виконання цього рішення.

Із вказаної суми 802,4 млн грн – основний борг; 29,7 млн грн – 3% річних; 122,7 млн грн – інфляційні втрати.

Згідно з судовими матеріалами, в 2013 року Ощадбанк придбав 2 млн облігацій ТОВ «ЕСУ» номінальною вартістю 1 тис грн кожна (тобто загалом – на 2 млрд грн). Наразі ж Ощадбанк є власником облігацій ТОВ «ЕСУ» в кількості 839,1 тис (мали бути погашені в березні, але не були погашені; загальний обсяг випуску цінних паперів становив 4,6 млрд грн; серед покупців був у т.ч. Укрексімбанк).

При цьому в рішенні суду констатується, що ТОВ «ЕСУ» подало клопотання про відстрочення виконання рішення суду на 5 років – до 30 липня 2022 року.

Свою заяву боржник обґрунтовував порушенням строків виплати відсоткового доходу позивачу з середини 2015 року через «неможливість в умовах спаду економіки та інфляційних процесів виконати економічні прогнози щодо свого розвитку». За твердженням відповідача, негайне виконання рішення суду є критичним для нього та може призвести до банкрутства. При тому, що він мажоритарний акціонер ПАТ «Укртелеком», що в свою чергу «призведе до порушення стабільності роботи останнього, який в свою чергу є надає стратегічно важливі послуги для безпеки держави та соціально значущі для усіх верст населення».

«Відповідач просить суд врахувати, що надання відстрочки у виконанні рішення суду буде сприяти не тільки забезпеченню захисту майнових інтересів позивача щодо реального отримання грошових коштів, а й збереження найбільшого оператора телекомунікації та десятки тисяч робочих місць.

Представник позивача щодо поданої відповідачем заяви про відстрочення виконання рішення суду заперечував та просив відмовити в її задоволенні.

Отже, розглянувши заяву про відстрочення виконання рішення, прийнявши до уваги доводи відповідача та врахувавши можливі негативні наслідки, які послідують при негайному виконанню рішення суду, суд дійшов висновку, про часткове задоволення заяви відповідача, а саме про відстрочення виконання рішення суду на один рік з дня набрання рішенням суду законної сили», - йдеться в рішення Госпсуду м. Києва від 02.08.2017.

Як писав Finbalance, 31 травня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі за позовом Ощадбанку до ПАТ «Укртелеком» щодо стягнення 1,1 млрд грн. При цьому «Укртелеком» подав зустрічний позов – «про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії». Як третя особа в цій справі фігурує ТОВ «ЕСУ».

Про судові спори Ощадбанку з ліквідатором Дельта Банку за облігації ТОВ "ЕСУ" на 161 млн грн читайте тут.

Як повідомлялося, ще в 2015 році «Укртелеком» приєднався до переговорів "ЕСУ" з Ощадбанком і Укрексімбанком. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ЕСУ на 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. У заставу держбанкам були передані акції «Укртелекома». Планувалося, що погашення боргів ідбудеться за рахунок коштів від продажу 3G-оператора "Тримоб" для «МТС Україна», але ця угода зірвалася.

У березні-2017 була інформація, що Ощадбанк та Укрексімбанк можуть отримати близько 40% акцій «Укртелекома» в обмін на реструктуризацію боргів і продовження ще на кілька років термінів їх виплати.

Раніше в коментарі ТОВ «ЕСУ», який редакція Finbalance отримала через прес-службу «Укртелекома», констатувалося, що «на жаль, скрутна економічна ситуація вимагає реструктуризації зобов’язань». «ТОВ «ЕСУ» працює над планом реструктуризації цих зобов’язань та не коментує перебіг переговорів з держателями облігацій», - констатували в ТОВ «ЕСУ».

Розміщення облігацій в 2011 році сприяло ТОВ «ЕСУ» приватизації 92,8% акцій «Укртелекома» (за них Фонд держмайна отримав 10,6 млрд грн). На той час ТОВ «ЕСУ» було підконтрольним австрійській компанії EPIC, а в 2013 році ТОВ «ЕСУ» перейшло під контроль Р. Ахметова.

Тоді основними покупцями облігацій ТОВ «ЕСУ» стали Ощадбанк і Укрексімбанк, які, за різними даними, придбали папери на суму по 2 млрд грн. Таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У вересні-2016 генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що "Укртелеком" «фактично безкоштовно дістався зловмисникам».

У лютому 2017 року стало відомо про судовий спір на Кіпрі на 656 млн євро, в рамках якого були заморожені 44% акцій SCM Holdings Ltd. Спостерігачі не виключали, що це може бути юридичний «маневр» групи СКМ Р. Ахметова, який покликаний зберегти контроль над «Укртелекомом».

11 липня Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 2,83 млрд грн заборгованості, у т.ч. 2,24 млрд грн – прострочена сума боргу по номінальній вартості облігацій 2013 року випуску (мали бути погашені в березні поточного року).

02 червня суд задовольнив клопотання держбанку та наклав арешт на 92,79% акцій ПАТ «Укртелеком», які належать ТОВ «ЕСУ». 25 липня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» та лишив у силі цей арешт.

Згідно з судовими матеріалами, на 26.04.2017 заборгованість ТОВ «ЕСУ», яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань по облігаціям, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат складала 3,64 млрд грн.

У жовтні 2016 року Госпсуд м. Києва вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 810 млн грн відсоткових платежів по облігаціям.

23 червня 2017 року Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі за позовом Укрексімбанку до ПАТ «Укртелеком» про стягнення 1,1 млрд грн.