Війни держструктур за активи "Дельта Банку": НБУ знову програв Фонду гарантування

Все про економіку та фінанси

24 січня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ на рішення Госпсуду м. Києва від 24.11.2016, яким Нацбанку також було відмовлено в задоволенні позову до Фонду гарантування та ліквідатора «Дельта Банку».

Свої позовні вимоги НБУ обґрунтовував борговими зобов’язаннями Дельта Банку (9,34 млрд грн), які були забезпечені серед іншого облігаціями підприємств, у т.ч. – облігаціями Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, випущені під гарантії Кабміну, на 220,5 млн грн. На думку НБУ, кошти від погашення паперів, яке вже відбулося, мають бути використані для позачергового задоволення вимог заставодержателя.

Натомість ліквідатор Дельта Банку вказував, що вимоги НБУ акцептовано та віднесено до сьомої черги задоволення вимог кредиторів, а на час розгляду справи відбувається погашення вимог третьої черги кредиторів. Крім того, Фонд гарантування вказував, що оскільки погашення обтяжених заставою цінних паперів відбулось під час здійснення процедури тимчасової адміністрації в банку, у Фонду відсутні правові підстави для перерахування Нацбанку отриманих коштів.

При цьому суд звернув увагу, що матеріали справи не містять доказів оскарження Нацбанком в судовому порядку рішення Фонду про віднесення його вимог до 7-ї черги задоволення.

«Доводи апелянта по суті скарги, як безпідставні й необґрунтовані не заслуговують на увагу, оскільки не підтверджуються жодними доказами по справі й не спростовують викладених в судовому рішенні висновків.

Звернення позивача (апелянта) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з вимогою про перерахування коштів в рахунок погашення застави, є неправомірним, адже боржником за кредитними договорами є АТ «Дельта Банк», а до банку позивач з такими вимогами станом на дату подання позову не звертався.

Крім цього, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації АТ «Дельта Банк» письмово повідомила Національний банк України про те, що нею в повному обсязі виконуються вимоги Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 № 2, а спірні кошти обліковуються на окремому аналітичному рахунку.

З огляду на наведене та на відсутність в діях уповноваженої особи ПАТ «Дельта Банк» порушень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», місцевий суд дійшов правомірного висновку щодо необґрунтованості позовних вимог про зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації в АТ «Дельта Банк» Кадирова В.В. перерахувати кошти на користь Національного банку України, недоведеності їх позивачем належними та допустимими доказами, а тому визнав такими, що не підлягають задоволенню.

Крім цього, звертаючись з даним позовом до суду, Національний банк України просив зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб перерахувати кошти Національному Банку України, не зазначаючи на який рахунок та на підставі якого з 25 кредитних договорів має відбуватися таке погашення, що свідчить про неможливість виконання сторонами рішення у справі у разі задоволення позову», - констатував Київський апеляційний госпсуд.

Довідково

Як писав Finbalance, 14 листопада Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов НБУ до Фонду гарантування, в якому НБУ просив суд зобов`язати Фонд повернути "Дельта Банку" неправомірно (на думку НБУ) отримані кошти на суму 3,36 млрд грн для подальшого їх включення до ліквідаційної маси банку та задоволення вимог кредиторів у визначеній законом черговості.

Як зауважувалося в рішенні суду, 28.10.2015 НБУ в межах ліквідаційної процедури звернувся до ліквідатора «Дельта Банку» із заявою про визнання його кредитором на загальну суму 9,34 млрд грн, посилаючись на низку кредитних угод. У свою чергу ліквідатор «Дельта Банку» акцептував вимоги Нацбанку в повному обсязі.

Згодом Нацбанку стало відомо, що "Дельта Банк" перерахував Фонду гарантування 3,36 млрд грн, не зважаючи на те, що під час здійснення цих операцій ліквідаційна маса "Дельта Банк" не була сформована, що, на думку НБУ, є порушенням закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та прав позивача як кредитора цього банку.

Натомість суд вказав, що НБУ неправильно виклав фактичні обставини, з яких виник спір, «та на власний розсуд їх використав для обґрунтування позовних вимог» (цитата).

Суд зауважив, що 05.06.2015 під час тимчасової адміністрації між Фондом гарантування і "Дельта Банком" (як позичальником) був укладений договір цільової позики №32 на 11,95 млрд грн під 14% річних на виплату гарантованих сум вкладів вкладникам банку.

На думку суду, частину коштів із вказаної суми - 114,8 млн грн (згодом, щоправда, суд уточнив суму - 1,6 млрд грн, - ред.) - «Дельта Банк» правомірно повернув Фонду (ще під час тимчасової адміністрації). 

Щодо решти суми - 3,24 млрд грн (згодом суму уточнено - 1,76 млрд грн, - ред.), які «Дельта Банк» перерахував Фонду, то це було зроблено під час процедури ліквідації; відповідні кошти були направлені на погашення кредиторських вимог третьої черги. (тобто вимог Фонду).

"Перерахування банком зазначених коштів було здійснено на підставі положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", тому доводи позивача про задоволення кредиторських вимог поза межами процедури затвердження ліквідаційної маси є безпідставними", - йшлося в рішення Госпсуду м. Києва від 14.11.2016.

Наразі Київський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу НБУ на вказане рішення.

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева називала «прекрасними» відносини з директором-розпорядником Фонду гарантування Костянтином Ворушиліним (це на фоні давніх чуток, що К. Ворушилін може стати наступником В. Гонтаревої на посаді глави НБУ, - ред.). 

Судові ж спори між Нацбанком та Фондом гарантування В. Гонтарева пояснювала «неврегульованими в законодавстві питаннями». «Наприклад, вони кажуть: "Ми вам не можемо віддавати заставу під час тимчасової адміністрації, можемо тільки під час ліквідації". А наші юристи вважають, що можуть, якщо погашення цього застави сталося в період тимчасової адміністрації», - зазначала керівник Нацбанку.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з Державною іпотечною установою (ДІУ) читайте тут, з Ощадбанком - тут.

P.S.

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 січня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,55 млрд грн (96,7% запланованих виплат).  

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.

Про конфлікти Cargill з Фондом гарантування довкола активів "Дельта Банку" (у контексті переуступки прав вимоги) читайте тут і тут.

Про спроби Ощадбанку стягнути борги Дельта Банку з М. Лагуна див. тут.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.