UniCredit не очікує “суттєвої кризи” в платіжному балансі України

Все про економіку та фінанси

Відділ стратегічного планування UniCredit Bank не очікує суттєвої кризи платіжного балансу України, оскільки імпорт товарів лишається на низькому рівні, а питання врегулювання зовнішнього боргу знаходиться під контролем. Про це повідомляє прес-служба фінустанови.

“Водночас зовнішня торгівля товарами буде вигравати від відродження сировинного експорту та відкриттю можливостей для експорту завдяки Угоди про асоціацію з ЄС”, - констатують аналітики банку.

Вони також нагадують, що фінансова допомога від МВФ, Євросоюзу та Світового банку, а також розміщення євробондів на 1 млрд дол. сприяли позитивній динаміці балансу руху капіталу та фінансових операцій. При цьому відтік капіталу та валюти з банків майже припинився.

Нагадаємо, що за даними НБУ в січні-травні платіжний баланс України зведений з дефіцитом у 3,496 млрд.дол. проти профіциту в 3,262 млрд.дол. роком раніше.

У травні 2014 сальдо зведеного платіжного балансу (без урахування показників тимчасово окупованій території АР Крим та Севастополя) вперше з початку року стало позитивним і склало 1 млрд. дол завдяки зовнішньому фінансуванню, залученому урядом, і низькому дефіциту поточного рахунку.

У травні дефіцит поточного рахунку скоротився до 207 млн дол (з урахуванням ціни імпорту газу з Росії для «Нафтогазу» з квітня 2014 на рівні фактичної ціни за I квартал в 268,5 дол. за тис. кубометрів) внаслідок зниження неенергетичного імпорту товарів на 22,9% у результаті девальвації нацвалюти і низькою економічної активності.

Експорт зріс на 1,7% в річному вимірі, до 5,2 млрд.дол, в результаті поступового відновлення поставок металургійної продукції - на 8,3%, продукції АПК - на 34,5% внаслідок зростання поставок зернових. Проте відбулося також скорочення експорту хімічної продукції на 26,4%, машинобудування - на 14,6%.

Річні темпи скорочення імпорту знизилися до 4,8% з 30% в квітні - до 5,4 млрд. дол., зокрема, енергетичний - в 2,9 рази через зростання фізичних обсягів поставок природного газу в порівнянні з травнем 2013 року. Одночасно неенергетичний імпорт скоротився на 22,9% внаслідок зниження купівельної спроможності населення і низького внутрішнього попиту. Падіння імпорту відбулося за всіма основними групами, в т.ч. продукції машинобудування - на 31,8%, хімічної продукції - на 15%, продовольчих і промислових товарів - на 25,8% і 24,8% відповідно.

Профіцит в 1,2 млрд.дол. в травні забезпечений переважно залученнями державного сектора по ОВДП і отриманням кредитів від Світового банку та ЄС. Вперше з початку року чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну в трані був позитивним і склав 7 млн.дол. Приріст готівкової валюти поза банками знизився до 78 млн.дол. внаслідок зниження девальваційних очікувань.