У банк "Траст" вводиться тимчасова адміністрація

Все про економіку та фінанси

НБУ оголосив, що 06 грудня його правління ухвалило рішення №468-рш/БТ про віднесення банку «Траст» до категорії неплатоспроможних". Пряма мова з офіційної заяви регулятора:

"Погіршення фінансового стану ПАТ "Банк Траст" мало системний характер та спричинено низкою чинників. Зокрема, значний обсяг кредитів банку надавався на територіях, на яких зараз здійснюється АТО. Через відсутність обслуговування таких кредитів, фінансовий стан банку значно погіршився. Капітал банку набув від’ємного значення (на 01.12.2016 – "-" 135 млн. грн.). Це, у свою чергу, спричинило порушення економічних нормативів.

Розроблена ПАТ "Банк Траст" програма капіталізації не містила підтвердження можливості реалізації запланованих заходів щодо поліпшення фінансового стану банку у встановлені строки. Зокрема, були відсутні гарантійні листи від акціонерів (інвесторів) щодо забезпечення капіталізації.

Акціонер банку вів переговори з рядом інвесторів, щодо можливості продажу банку. Проте, офіційний пакет документів на погодження набуття істотної участі в ПАТ "Банк Траст" до Національного банку не надходив.

З 02 липня 2016 року ПАТ "Банк Траст" мав обмеження на залучення вкладів фізичних осіб. Водночас, наприкінці листопада, незважаючи на заборону від НБУ, банк поновив залучення вкладів населення за завищеними відсотковими ставками.

Таким чином та відповідно до пункту 6 частини першої статті 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк зобов’язаний прийняти рішення про віднесення ПАТ "Банк Траст" до категорії неплатоспроможних у разі невиконання банком, віднесеним до категорії проблемного, розпорядження, рішення Національного банку України (у тому числі про застосування заходів впливу/санкцій) та/або вимоги Національного банку України щодо усунення порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів регулятора протягом визначеного Національним банком України строку.

За даними НБУ, 96% вкладників ПАТ "Банк Траст" отримають свої вклади у повному обсязі, оскільки їх розмір не перевищує гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб суму у 200 тис. грн. Клієнти з більшими обсягами вкладів отримають виплати у межах суми, гарантованої Фондом. Загальна гарантована сума відшкодування сягає 552 млн. грн.

Власниками істотної участі в банку є український бізнесмен Володимир Авраменко (78.9%) та громадянин РФ Сергій Бєляєв (16.1%). Водночас, до середини 2015 року акціонерами банку були громадяни РФ Ілля Юров, Микола Фетісов та Сергій Бєляєв".

Довідково

Як писав Finbalance, за даними НБУ, банк "Траст" увійшов у трійку банків, які на 01.10.2016 мали від’ємний капітал (-69 млн грн). При цьому за підсумками січня-вересня він був у четвірці банків, у яких процентні витрати перевищили процентні доходи (на 64,2 млн грн).

Його збиток за 9 місяців склав 164,4 млн грн (торік у цей же період – 1,6 млн грн). Основна причина збитків – відрахування до резерву під знецінення кредитів, заборгованості клієнтів, коштів в інших банках на рівні 125,3 млн грн (торік - 11,1 млн грн).

На кінець вересня обсяг коштів клієнтів у банку «Траст» становив 592,7 млн грн (з них кошти фізосіб - 583,4 млн грн). Кредитний портфель (після вирахування резервів) – 423 млн грн; резерви покривали кредитний портфель на 30,7%.

Статутний капітал банку «Траст» за 9 місяців зріс до 120 млн грн (з 69 млн грн на початок року), а от власний же капітал упав до від’ємної позначки (-69 млн грн) з 95,35 млн грн на початок року.

У серпні банк повідомляв, що його акціонери планують докапіталізацію на 80 млн грн. Разом з тим, судячи з фінрезультатів ІІІ кварталу, цієї суми недостатньо для приведення роботи банку у відповідність до вимог НБУ.

На початку листопада банк «Траст» в офіційній заяві повідомляв, що 12 грудня 2016 року відбудуться збори його акціонерів, на яких буде прийнято рішення про збільшення статутного капіталу шляхом розміщення нових акцій, «в тому числі новому інвестору - компанії FLEXINVEST PLC».

«Інвестор високо оцінив існуючу бізнес-модель ПАТ Банк «ТРАСТ» та підтвердив Національному банку України готовність збільшити статутний капітал Банку на 180 000 000 грн. Намічені терміни завершення інвестування - лютий 2017 року», - йшлося в повідомленні фінустанови.

Зауважимо, що кіпрська компанія FLEXINVEST PLC контролює російський банк «МирЪ». За даними російського центробанку, її бенефіціари – переважно громадяни Росії, а також Ізраїля, Кіпру. Мажоритарій - Олександр Миронов.

Основний бенефіціар банку «Траст» Володимир Авраменко є основним власником EasyPay та одним з бенефіціарів кондитерської групи "АВК".

Про намагання Сбербанку, Промінвестбанку та «Райффайзен Банку Аваль» стягнути з АВК біля 3 млрд грн див. тут і тут.