Суд "схлопнув" взаємні борги Приватбанку та "приватівців"

Все про економіку та фінанси

12 лютого Госпсуд м. Києва в рамках справи №910/21566/17 за позовом ТОВ “Приватофис” до Приватбанку визнав припиненим зобов`язання ТОВ "Приватофис" перед Приватбанком (в частині сплати основного боргу в розмірі 1,1 млн грн за кредитним договором №07/30/К від 28.11.2017) та зобов`язання Приватбанку перед ТОВ “Приватофис” (в частині сплати основного боргу в розмірі 1,1 млн грн за договором оренди приміщення від 01.12.2016) шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

Свої позовні вимоги ТОВ “Приватофис” обгрунтовувало тим, що Приватбанк не виконав належним чином взяті на себе зобов`язання за договором оренди приміщення від 01.12.2016 щодо своєчасної сплати орендної плати, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем за вказаним правочином.

У свою чергу Приватбанк констатував, що “станом на день розгляду даної справи його зобов`язання перед позивачем зі сплати орендних платежів є припиненим в повному обсязі внаслідок зарахування однорідних зустрічних вимог” (цитата).

Згідно з судовими матеріалами, об’єктом оренди є приміщення за адресою м. Харків, вул. Малом`ясницька, 2а, яке має загальну площу 6728,6 кв.м і належить ТОВ “Приватофис” на підставі права власності.

Як писав Finbalance, Госпсуд Дніпропетровської області розглядає справу №904/5710/18 за позовом Приватбанку до ТОВ “Приватофис” про визнання недійсним одностороннього правочину у формі заяв відповідача за вих. №14/11-18 від 14.11.2018 про зарахування зустрічних однорідних вимог.

При цьому ТОВ “Приватофис” подало зустрічний позов, в якому просить суд визнати дійсним відповідний правочин та визнати припиненими зобов’язання ТОВ “Приватофис” перед Приватбанком за низкою кредитних договорів на 16,5 млн грн.

Додамо, що Госпсуд Дніпропетровської області також розглядає справу №904/5856/18 за позовом Приватбанку до ТОВ "Приватофис" про стягнення заборгованості на суму 112,7 млн грн.

При цьому НБУ подав низку позовів до ТОВ “Приватофис” щодо звернення стягнення на предмети іпотеки в різних регіонах України (в рахунок погашення заборгованості Приватбанку перед Нацбанком по рефінансуванню).

Водночас як писав Finbalance, суди вже винесли рішення на користь двох "приватівських" структур (ТОВ "Акватера" і ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат”) та зобов`язали Приватбанк повернути відповідним компаніям 25 млн грн і 8,15 млн грн, які ТОВ "Акватера" і ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” сплатили для НБУ як майнові поручителі Приватбанку по рефінансуванню.

Відповідно до звітності Приватбанку, на 01.01.2019 його борг перед НБУ по рефінансуванню становив 9,7 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації банку - 18 млрд грн).

Про недавній повторний масовий арешт активів “приватівців” на вимогу ГПУ, які перебувають в іпотеці/заставі НБУ, - тут.

Про численні судові спори між НБУ та "приватівцями" щодо боргів Приватбанку по рефінансуванню - тут.

Нагадаємо, після націоналізації Приватбанку НБУ публічно стверджував, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це інсайдерські позики. Ігор Коломойський цю інформацію спростував (див. тут і тут).

У грудні 2017 року Високий Суд Лондона заморозив всі активи І. Коломойського та Г. Боголюбова в рамках позову Приватбанку на 2,5 млрд дол.

У листопаді 2018 року Суд Лондона відмовився розглядати цю справу (на думку суду, цей спір не підпадає під його юрисдикцію). Приватбанк подав апеляцію на це рішення та очікує рішення апеляційного суду в 2019 році.

Юристи Приватбанку та юристи “приватівців” висловлювали різні думки з приводу того, чи зберігає/втрачає силу арешт активів І. Коломойського та Г. Боголюбова після відмови Суду Лондона розглядати вказану справу (див. туттуттут).