Суд на вимогу СБУ наклав арешт на нерухомість "Укрінбанку" [додано коментар "Укрінкома"]

Все про економіку та фінанси

27 листопада Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого СБУ та в рамках кримінального провадження №22018000000000303 (щодо Укрінбанку/Укрінкома) наклав арешт на низку об’єктів нерухомості - “незалежно від того, за ким вони зареєстровані, заборонивши відчужувати, розпоряджатись та користуватись ними” (цитата). Йдеться в т.ч. про

- нежилий будинок площею 4377,4 кв.м. за адресою: м.Київ, Вознесенський узвіз, 10-А;
- нежилий будинок площею 1928 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Спаська, 31а;
- нежитлову будівлю в літ. «Б» площею 4374,4 кв.м. за адресою: м. Київ, бульв. Гавела Вацлава, буд. 4, корп. 7;
- нежитлову будівлю в літ. V площею 10135,2 кв.м. за адресою: м. Київ, бульвар Гавела Вацлава, будинок 4, корп. 2;
- нежитлову будівлю в літ. B площею 6129,7 кв.м. за адресою: м. Київ, бульв. Гавела Вацлава, буд. 4, корп. 20;
- будівлю, літ. «А-9» площею 5238,5 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Володимира Великого, 18;
- нежитлову будівлю площею 2072,5 кв.м. за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 26;
- нежитлову будівлю площею 1753 кв.м. за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Бориславська, 82/1;
- приміщення, ІІ-го поверху їдальні, площею 1720,8 кв.м. за адресою: м. Хмельницький, проспект Миру, 99/101;
- будівлю, літ. «А» площею 1568 кв.м. за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 89;
- нежитлові приміщення площею 1342,2 кв.м. за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195 / вул. Кірова, 24;
- вбудовано-прибудовані нежитлові приміщення площею 1310,9 кв.м. за адресою: м. Черкаси, вул. Гагаріна, 73.

Повний перелік арештованої нерухомості в т.ч. в інших населених пунктах - тут.

Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється за ст. 190 Кримінального кодексу (“Шахрайство”).

“Досудовим слідством встановлено, що в період з 24 грудня 2015 року по 2018 рік, невстановлені досудовим слідством особи, діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, організували злочинну схему, спрямовану на заволодіння шляхом обману та зловживання довірою правом вимоги за кредитними договорами, укладеними фізичними та юридичними особами з ПАТ «Український інноваційний банк», а також заставним майном за такими кредитними договорами в особливо великих розмірах”, - йдеться в судових матеріалах.

Нагадаємо, 24.12.2015 НБУ визнав “Укрінбанк” неплатоспроможним.

01.02.2016 Фонд гарантування вкладів надав кредит “Укрінбанку” на 1,46 млрд грн для виплат вкладникам у межах гарантійної суми. Як забезпечення часткового виконання зобов’язань (на 156,4 млн грн) “Укрінбанк” передав в іпотеку для ФГВФО нежилий будинок площею 4 377,4 кв. м за адресою: місто Київ, вул. Смирнова-Ласточкіна, 10-А.

16.03.2016 Окружний адмінсуд м. Києва в рамках справи №826/1162/16 скасував постанову НБУ від 24.12.2015 про визнання “Укрінбанку” неплатоспроможним. Рішення суду першої інстанції було залишене без змін рішенням Київського апеляційного адмінсуду від 14.04.2016.

Крім того, рішенням Окружного адмінсуду м. Києва від 29.04.2016 в справі №826/5325/16 було скасовано постанову НБУ від 22.03.2016 про ліквідацію “Укрінбанку”. Ухвалою Київського апеляційного адмінсуду від 13.07.2018 рішення суду першої інстанції було залишено без змін.

13.07.2016 члени наглядової ради “Укрінбанку” - на підставі рішень Київського апеляційного адмінсуду в справах №826/5325/16 та №826/1162/16 - прийняли рішення про відновлення роботи Банку, обрання органів управління банку, скликання позачергових зборів акціонерів банку.

Того ж дня на позачергових зборах акціонерів було прийнято рішення про затвердження статуту “Укрінбанку” в новій редакції, його перейменування на “Укрінком” (як правонаступника прав і зобов’язань “Укрінбанку”), зміну місцезнаходження юрособи з м. Київ, вул. Смирнова-Ласточкіна, 10-А на м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, 3А. Водночас ці зміни до установчих документів не були погоджені з НБУ.

У подальшому службові особи “Укрінкома” звернулися з позовом до ФГВФО та НБУ з вимогою звільнити всі приміщення, що належать на праві власності “Укрінбанку”, в т.ч. центральне приміщення за адресою: Вознесенський узвіз (вул. Смирнова-Ласточкіна), 10-А.

Рішенням Київського апеляційного госпсуду від 06.07.2017 апеляційні скарги “Укрінкома” в справі №910/19381/16 частково задоволено та зобов`язано Фонд гарантування провести спільно з “Укрінкомом” інвентаризацію всього майна та документації ПАТ «Укрінбанк», переданих тимчасовій адміністрації банку, за результатами якої скласти акт і передати все майно та документацію “Укрінбанку” для “Укрінкома”.

Згідно з судовими матеріалами, під час розгляду справи Фонд гарантування “звільнив всі приміщення, що належать ПАТ «Укрінбанк», в тому числі центральне приміщення за адресою: Вознесенський узвіз, буд. 10-А у місті Києві” (цитата).

Крім того, на виконання судового рішення в листопаді 2016 року між представниками “Укрінкома” та ФГВФО були підписані актив опису та передачі оригіналів установчих документів, кредитних справ, готівкових коштів, інших матеріальних цінностей.

24.10.2017 Верховний Суд скасував рішення попередніх судових інстанцій (в справі №826/1162/16) щодо оскарження постанови НБУ про віднесення “Укрінбанку” до неплатоспроможних та відмовив “Укрінбанку” у задоволенні відповідного позову. Згодом акціонери “Укрінкома” повторно звернулися до суду.

За висновками слідчих СБУ, виключення з назви слова “банк” та “банківської діяльності” з видів діяльності без дотримання процедур, передбачених законом «Про банки і банківську діяльність» не дає підстави вважати “Укрінком” правонаступником “Укрінбанку”.

Нижче - аргументація слідчих СБУ:

“Внаслідок неправомірного внесення змін до установчих документів ПАТ «УКРІНБАНК» від 13.07.2016, за рішенням загальних зборів акціонерів банківської установи, здійснилось припинення банківської діяльності ПАТ «УКРІНБАНК». При цьому, вимоги кредиторів ПАТ «УКРІНБАНК», зокрема вимоги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на суму понад 1,5 млрд. грн., вимоги вкладників та інших кредиторів ПАТ «УКРІНБАНК» задоволено не було.

В той же час, втрата статусу банківської установи ПАТ «УКРІНБАНК», потягло за собою втрату правосуб`єктності у відносинах з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, вкладників, а також інших кредиторів ПАТ «УКРІНБАНК», внаслідок чого задоволення вимог таких кредиторів не видається за можливе.

Тобто внаслідок, припинення ПАТ «УКРІНБАНК» банківської діяльності без дотримання встановленої законодавством процедури, за зобов`язаннями, в яких ПАТ «УКРІНБАНК» виступає боржником, такий боржник відсутній, а активи, за рахунок яких може бути здійснено погашення такої заборгованості передано на користь ПАТ «УКР/ІН/КОМ».

Ввівши Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, суд, щодо набуття ПАТ «УКР/ІН/КОМ» статусу правонаступника банку невстановлені досудовим слідством службові особи ПАТ «УКР/ІН/КОМ» заволоділи майном (ліквідаційною масою) ПАТ «УКРІНБАНК», майном та грошовими коштами вкладників банку, а також грошовими коштами з державного бюджету України, наданими Фондом гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ «УКРІНБАНК» за договором цільової позики.

Зокрема, невстановлені досудовим слідством особи ПАТ «УКР/ІН/КОМ» заволоділи нерухомим майном ПАТ «УКРІНБАНК», перелік якого зазначений слідчим в клопотанні [щодо арешту нерухомості, - ред.].

Таким чином, наявні достатні підстави вважати, що об`єкти нерухомості, право власності на які зареєстровані за юридичною особою з кодом ЄДРПОУ 05839888, (ПАТ «УКРІНБАНК», ПАТ «УКРІНКОМ», ПАТ «УКР/ІН/КОМ»), були об`єктами кримінально-протиправних дій невстановлених досудовим слідством службових осіб ПАТ «УКР/ІН/КОМ» та набуті кримінально протиправним шляхом”.

P.S.

4 лютого до редакції Finbalance надійшов лист від імені представника ПАТ “Українська інноваційна компанія”, в якому уточнюється, що компанія подала апеляційну скаргу на ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 27.11.2018 (дані з держреєстру судових рішень щодо скарги, яку компанія подавала безпосередньо в Шевченківський райсуд, див. тут, - ред.).

Також у відповідному листі звертається увага, що Шевченківський райсуд м. Києва у рамках згаданого кримінального провадження також накладав арешт на права вимоги “Укрінкома”, однак зрештою він (арешт) був скасований ухвалою цього ж суду від 14.12.2018 - як зазначається, “у зв’язку з необгрунтованістю” (слід розуміти, йдеться про ось цей документ, - ред.).