Спадщина "Дельта Банку": ДІУ програла Фонду гарантування активи на 1,2 млрд грн

Все про економіку та фінанси

31 січня Вищий госпсуд відмовився задовольнити касаційну скаргу Державної іпотечної установи на рішення судів нижчих інстанцій, якими було задоволено позов ліквідатора Дельта Банку до ДІУ та визнано недійсними договір застави майнових прав №Д-3/2015 від 04 лютого 2015 року та договір відступлення права вимоги № Д-3.1/2015 від 04 лютого 2015 року, які були укладені між "Дельта Банк" та Державною іпотечною установою.

Згідно з судовими матеріалами, за договором застави майнових прав № Д-3/2015 Дельта Банк передав для ДІУ право вимоги за 2152 кредитами. Заставна вартість майнових прав на дату укладення цього договору за погодженням сторін склала 1,2 млрд грн.

«Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що на момент укладення із Державною іпотечною установою спірних договорів застави та відступлення права вимоги - за місяць до введення тимчасової адміністрації, позивач [Дельта Банк] відмовився від власних майнових вимог, безоплатно взяв на себе додатково зобов`язання, у період, коли існувала ймовірність настання ризиків, пов`язаних із невиконанням перед відповідачем зобов`язань за договором банківського рахунку внаслідок його неплатоспроможності, що відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" свідчить про нікчемність спірних договорів.

Спірні договори застави та відступлення права вимоги були укладені публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" з Державною іпотечною установою в період, коли існували встановлені постановою НБУ № 692/БТ від 30 жовтня 2014 року заборони на здійснення кредитних операцій, надання майнових порук та передачу третім особам майна та активів банку, зокрема у зв`язку із виникнення у позивача проблем з ліквідністю, без погодження з куратором НБУ, яка була обов`язковою, що суперечить ст. ст. 3, 47, 49, 66 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

У спірних правовідносинах Державній іпотечній установі шляхом укладення спірних договорів було надано банком перевагу перед іншими кредиторами, оскільки було запропоновано лише безпосередньо відповідачу вчинення спірних правочинів, тобто умова про укладення договорів застави (договорів відступлення), як спосіб забезпечення виконання зобов`язань за договорами банківського рахунку, не пропонувалася публічно невизначеному колу осіб, зокрема, іншим клієнтам ПAT "Дельта Банк", що, в свою чергу, ставить інших кредиторів ПАТ "Дельта Банк" у невигідне становище та свідчить про нікчемність спірних договорів згідно з п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"», - йдеться в постанові ВГСУ від 31.01.2017.

Довідково

Як писав Finbalance, Фонд гарантування акцептував боргові вимоги ДІУ до Дельта Банку на 3,3 млрд грн.

17 січня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ліквідатора «Дельта Банку» до Державної іпотечної установи щодо визнання недійсними

- договору застави майнових прав (за кредитними договорами) №Д-2/2015 від 04.02.2015 (договір укладався як забезпечення виконання «Дельта Банком» зобов’язань перед ДІУ по договору банківського рахунку);
- договору відступлення права вимоги №Д-2.1/2015 від 04.02.2015 (вартість прав вимоги на дату підписання становила 1,23 млрд грн).

15 листопада Київський апеляційний госпсуд у рамках розгляду ще однієї справи визнав недійсним договір застави майнових прав та пов’язаний з ним договір відступлення прав вимоги (на 1,4 млрд грн), які укладалися Дельта Банком (до його банкрутства) і ДІУ.

За даними Фонду, ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» станом на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Серед причин цього ФГВФО називав у т.ч. списання коштів Дельта Банку на коррахунках в іноземних банках: Meinl Bank AG (Австрія), BANK FRICK AND CO.AG (Ліхтенштейн), East-West United S.A., BANK WINTER & CO.AC – на суму 437,23 млн дол.

"Загальна сума (на 01.02.2017) виявлених уповноваженою особою Фонду нікчемних правочинів, укладених до тимчасової адміністрації з метою виведення активів, становить: 19,32 млрд грн, 93,63 млн дол та 18 млн швейцарських франків.

В тому числі, визнані нікчемними правочини:
з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн;
з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн;
з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн.

Нікчемними також визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства:

ДІУ – 3,9 млрд грн;
Ощадбанк – 2,04 млрд грн;
Банк Авант – 0,6 млрд грн;
5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн", - йшлося в повідомленні ФГВФО.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - тутПро конфлікти з Cargill -  тут і тут.

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 січня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,55 млрд грн (96,7% запланованих виплат).  

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що борг Дельта Банку перед НБУ - 9,3 млрд грн, а мажоритарний акціонер банку (Микола Лагун) не давав персональну гарантію під рефінанс. "Він отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями. Для чого потрібна персональна гарантія? Вона підвищує вартість застави. Але в зв`язку з наявністю держгарантії максимально можлива оцінка застави виходила автоматично <...> Частина заборгованості погашена ФГВФО і НБУ, приблизно 5,3 млрд грн, тому що був закладений портфель споживчих кредитів", - зазначала глава НБУ.

Водночас В. Гонтарева зазначала, що одна з операцій Дельта Банку "взагалі повинна увійти в історію світового шахрайства": "31 грудня 2014 роки ми встановили, що коррахунок в розмірі $ 227 млн, який банк показував у себе як актив, ніколи не існував. Тобто банку не вистачало капіталу і він за допомогою технічних проводок заплутував нас. Але в підсумку не дожив навіть до стрес-тесту. Була ще одна цікава проводка. Банк видав 4,5 млрд грн фіктивних кредитів приватним особам через одне відділення банку. 63 000 людей "отримали" кредити, навіть не дізнавшись про це. А сам банк ці гроші просто перевів у готівку і вивів".

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Про спроби Ощадбанку стягнути борги Дельта Банку з М. Лагуна див. тут.

Про намагання Укрексімбанку стягнути 45 млн дол. з компанії сестри М. Лагуна див. тут.

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут.