Шлапак: борг екс-інсайдерів "Привату" 198 млрд, є підозри, що банк довели до банкрутства

Все про економіку та фінанси

Глава правління Приватбанку Олександр Шлапак під час прес-конференції заявив, що на 01.07.2017 обсяг заборгованості екс-пов’язаних осіб становив 190 млрд грн, або 97% портфелю корпоративного портфелю. І ще є борг на 8,4 млрд грн по простроченим відсоткам (тобто сукупно - 198,4 млрд грн).

Коментуючи інформацію в звітності Приватбанку за 2016 рік про лише 10 млрд грн інсайдерських кредитів, О. Шлапак наголосив, що відповідний документ готувався за міжнародними стандартами фінзвітності, які не враховують специфіку практик, які використовуються в Україні [на думку деяких фахівців-аудиторів, це сумнівна теза, і назвати більший обсяг інсайду можна було й за МСФЗ, - ред].

Глава правління Приватбанку розповів про звернення в ГПУ щодо зловживань у фінустанові в період до його націоналізації. Загалом наразі по сумнівним операціям Приватбанку відкрито 9 кримінальних проваджень, причому з них порушене за статтею «Доведення банку до неплатоспроможності».

У цьому провадженні йдеться про кредити 36 компаніям на 133 млрд грн, які видали в жовтні-листопаді 2016 року і за рахунок яких було погашено кредити 193 інших позичальників банку, більшість з яких мали ставку 12-12,5% річних із прив`язкою до курсу долара та реальні застави. Ставка ж за новими кредитами становила 10,5% річних, тоді як кредитний комітет банку затвердив ставку 34% річних, а банк залучав кошти Нацбанку України під 22%, у фізичних осіб - під 19%, у юросіб - під 14,2%. "Це вершина фінансової піраміди Приватбанку", - зазначив О.Шлапак. За його словами, майже всі нові позичальники не вели госпдіяльність, були створені менше року тому і мали негативне фінансове становище [детальніше про це, у т.ч. списані банком перед націоналізацією 20 млрд грн "індексованих" боргів позичальників - див. тут].  

О. Шлапак повідомив, що переговори з екс-власниками фінустанови щодо реструктуризації інсайдерських кредитів тривають [про це заявляв також І. Коломойський, - ред.], і наразі результатів немає.

Окремо він зазначив, що не брав участі в переговорах з екс-власниками банку, а І. Коломойський не брав перед ним ніяких зобов`язань. За словами О. Шлапака, після свого призначення в Приватбанк він не спілкувався з І. Коломойським. Також зауважив, що підтримує мирний спосіб врегулювання вказаного боргового питання. О. Шлапак повідомив, що наглядова рада Приватбанку 20 липня розгляне його заяву про звільнення.

Глава правління Приватбанку констатував, в рамках роботи з токсичними активами вдалося стягнути майно для погашення кредитів на 468 млн грн. Водночас фінустанова отримала контроль над 74 нафтобазами, усього ж у портфелі фінансового лізингу - 120 нафтобаз та 248 АЗС, причому портфель, пов`язаний з АЗС (6,6 млрд грн) обслуговується значно краще, ніж той, який пов`язаний з нафтобазами, зауважив О. Шлапак. Про передачу третини "Буковелю" в оренду екс-акціонерам Приватбанку див. тут.

"Після докапіталізації буде доформовано резервів до 174,3 млрд грн (91,5%) та ще 6,7 млрд грн – на покриття кредитного ризику за НБУ під токсичний портфель. Загалом це покриє 95% токсичного портфеля. Портфель буде повністю зарезервованим і не тиснутиме в подальшому на капітал банку", - йдеться в презентації глави Приватбанку.

За словами О. Шлапака, на сьогодні в Приватбанку, НБУ та уряду є єдине бачення проблеми інсайдерських кредитів у портфелі Приватбанку [дещо дискусійна теза, враховуючи різну тональність заяв НБУ та Мінфіну з приводу настання дедлайну для реструктуризації інсайдерських кредитів у портфелі Приватбанку, - ред.].

Він зазначив, що очікує докапіталізації Приватбанку на 22,5 млрд грн до кінця поточного тижня, що ж до другого траншу [на 16 млрд грн, - ред], то він може надійти під кінець осені.

За даними О. Шлапака, прибуток Приватбанку за 5 місяців склав 3,9 млрд грн (АУБ раніше повідомляла про 1,7 млрд грн).