СБУ розслідує причетність Лагуна до сумнівних операцій Дельта Банку на $150 млн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 25.03.2019, СБУ здійснює розслідування в кримінальному провадженні №12015100060005479, в рамках якого, за даними слідства, встановлено, що в 2012 році голова спостережної ради Дельта Банку за попередньою змовою із головою ради директорів Дельта Банку та членами кредитного комітету банку розробили “злочину схему із шахрайського заволодіння коштами ПАТ «Дельта Банк» в особливо великих розмірах” (цитата).

За даними НКЦПФР, у 2012 році головою спостережної ради Дельта Банку був Микола Лагун - мажоритарний акціонер цієї фінустанови. Головою ради директорів банку була Олена Попова.

Згідно з судовими матеріалами, за даними слідства, 23.04.2013 підконтрольне М. Лагуну та О. Поповій ТОВ «Ріал Істейт Компані» уклало з Дельта Банком кредитний договір №ВКЛ-2016328 (права вимоги за яким Фонд гарантування в січні безуспішно намагався продати; загальний обсяг відповідного пулу активів становив 8,7 млрд грн, - ред.).

28.02.2014 ТОВ «Ріал Істейт Компані» уклало з Дельта Банком договір застави майнових прав №ВКЛ-2016328/S-6, предметом якого були договори купівлі-продажу наявної продукції в ТОВ «Ріал Істейт Компані» підприємствами нерезидентами «Marford Finance Limited» та «Silisten Trading Limited» на загальну суму 60 млн дол.

Як зазначається, ТОВ «Ріал Істейт Компані» фактично не здійснювало господарську діяльність, мало лише одного працівника, не займалося зовнішньоекономічною діяльністю, а договори купівлі-продажу продукції, що були предметом застави, “фактично були фіктивними та не породжували виникнення чи припинення жодних правочинів” (цитата).

За інформацією слідчих, у ТОВ «Ріал Істейт Компані» виникла заборгованість перед банком на суму 77,4 млн дол, яку за вказівкою М. Лагуна та О. Попової кредитний комітет Дельта Банку відступив на користь підконтрольного вказаним особам нерезидента - кіпрській компанії Ablonar Management Limited (договір відступлення права вимоги №11R від 11.08.2014).

“Надалі з метою доведення злочинного плану спрямованого на заволодіння коштами ПАТ «Дельта Банк» в особливо великих розмірах, компанія нерезидент «Ablonar Management Limited» (Республіка Кіпр) 20.08.2014 на підставі фіктивних Свіфт - повідомлень, що обліковувалися ПАТ «Дельта Банк», як такі, що надійшли від банківської уста[но]ви «EAST-WEST UNITED BANK SA» (Люксембург) розрахувалося за договором №11R від 11.08.2014 з ПАТ «Дельта Банк» коштами, які нібито знаходилися на відкритому ПАТ «Дельта Банк» в банку «EAST-WEST UNITED BANK SA» кореспонденському рахунку № LU 400821052008402001.

В результаті вказаних дій та фактичного не надходження грошових коштів на коррахунок LU 400821052008402001 ПАТ «Дельта Банк» завдано збитків на суму 77 409 673,11 дол. США”, - йдеться в судових матеріалах.

Крім цього, в них наводиться інформація, що 30.04.2014 підконтрольне М. Лагуну та О. Поповій ТОВ «Боні і Клайд» уклало з Дельта Банком кредитний договір №ВКЛ-2011020/1 (права вимоги за цим кредитом ФГВФО у березні теж безуспішно намагався продати; загальний обсяг відповідного пулу активів становив 7,1 млрд грн; у 2016 році ліквідатора Дельта Банку отримав судове рішення про стягнення 3,2 млрд грн з ТОВ "Факторіал" - нова назва ТОВ "Боні і Клайд", - ред.).

За даними слідства, вказана компанія фактично не здійснювала господарську діяльність та не мала фінансових активів, необхідних для забезпечення кредиту. У цієї структури утворилася заборгованість перед Дельта Банко на 75 млн дол, яка знову ж таки була відступлена банком на користь Ablonar Management Limited (договір відступлення права вимоги №12В від 12.05.2014).

“В подальшому 19.05.2014 на підставі фіктивних Свіфт - повідомлень, за вказівками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ПАТ «Дельта Банк» відобразив в своєму балансі розрахунок за кореспондентським рахунком № LU 400821052008402001 відкритим в «EAST-WEST UNITED BANK SA» на користь виконання договору відступлення права вимоги № 12В від 12.05.2014, що фактично завдало ПАТ «Дельта Банк» збитків на суму 75 012 521, 64 дол. США”, - йдеться в судових матеріалів

Таким чином, резюмують слідчі, в результаті вчинених дій по вказаним двом епізодам Дельта Банку були нанесені збитки в розмірі 152,4 млн дол.

Нагадаємо, екс-акціонер та екс-глава спостережної ради Дельта Банку Микола Лагун у 2017 році заявляв, що правоохоронці не оголошували йому підозру в кримінальних провадженнях щодо банкрутства вказаної фінустанови.

«Ні, мені не вручалося повідомлення про підозру в жодному кримінальному провадженні. Однак у мене немає сумнівів щодо законності моїх дій і дій більшої частини менеджменту "Дельта Банку".

А тому, зі свого боку, я всіляко співпрацюю зі слідством, надаю всю необхідну інформацію, яка в мене є, та з`являюся на всі виклики правоохоронців. Якщо в "Дельта Банку" і було корпоративне шахрайство, то розібратися в цьому я хочу більше, ніж будь-хто інший», - зауважив М. Лагун.

За його словами, «потрібно розуміти, що одні й ті ж операції можуть бути інтерпретовані по-різному, адже дуже багато залежить від контексту: коли приймалися рішення, які завдання вирішувалися, враховувати прогнози і очікування та нормативну базу, яка діяла на момент їх проведення».

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тутПро взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тутКоментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.

Про розслідування правоохоронців щодо сумнівної докапіталізації Дельта Банку за участі М. Лагуна та Cargill на 1,5 млрд грн - тут. Про сумнівне залучення субборгу в пов`язаної компанії "Калума Холдінгз Лімітед" - тут.

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут.

Про боргові вимоги Ощадбанку до М. Лагуна на 4 млрд грн - тутПро боргові вимоги Укрексімбанку до М. Лагуна на 39 млн дол - тут.

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.01.2019 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн.

У 2016 році НБУ заявляв про спроби стягнути з Миколи Лагуна 767 млн грн за майновим поручительством (земельні ділянки) по боргам Дельта Банку по рефінансуванню.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

ФГВФО визнав нікчемними правочини обтяження активів Дельта Банку заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ - 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства Дельта Банку за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрдгрн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

Про судові спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут.

Про намагання Дельта Банку продати борги групи T.B. Fruit на 6 млрд грн - тут, іллічівські активи на 4,5 млрд грн - тут і тут, про борги "Дніпрометалсервісгруп" на 1,5 млрд грн - тут, борги групи "АвтоКрАЗ" на 1,3 млрд грн - тут і тут, МЗВМ на 1,5 млрд грн - тутПро продаж мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" для компанії, яка мала опосередкований зв`язок з боржником, тут і тут. Про продаж боргу компанії Ахметова на 234 млн грн з дисконтом 80% - тут.