Російський власник Промінвестбанку веде переговори про його продаж

Все про економіку та фінанси

Глава російської держкорпорації «Внєшекономбанк» Сергій Горьков в інтерв’ю порталу ubr.ua, говорячи про Промінвестбанк, заявив, що стратегія ВЕБа передбачає, що на його балансі не повинно бути комерційних структур.

«Для реалізації стратегії та процесу виходу буде потрібен якийсь час. З точки зору перспектив, все буде залежати від можливих пропозицій. Ще не готовий говорити про конкретний горизонті часу. Повторю принципову позицію: комерційний банк [Промінвестбанк, - ред.] не повинен бути в складі ВЕБа. Реалізація на практиці залежить від покупців, стану ринку, інших моментів. Ми бачимо якихось потенційних інтересантів, але поки ведемо лише попередні переговори», - зауважив С. Горьков.

Керівник ВЕБа спростував інформацію, що весь кредитний портфель «Промінвестбанку» виставлений на продаж: «Працюємо з кредитним портфелем, працюємо з окремими активами. Весь кредитний портфель не виставляємо».

Ппи цьому він запевнив, що «взагалі не розглядає Промінвестбанк як проблемний актив»: «На українському ринку він точно не є ні найгіршим, ні навіть поганим. Ситуація в лютому була більше спровокована випадковими обставинами, ніж реальними».

За словами С. Горькова, ВЕБ має намір надати ліквідність для «Промінвестбанку» в поточному році, не уточнивши, про яку суму йдеться. «Але можу сказати, що він [обсяг ліквідності, - ред.] буде достатньо суттєвим для банку й дозволить нормалізувати ситуацію з ліквідність», - запевнив банкір.

Він визнав, що НБУ присвоїв Промінвестбанку статус проблемного. За його словами, «будемо докладати всіх зусиль» для зняття вказаного статусу. Назвати конкретну дату, коли це могло б відбутися, С. Горьков не зміг.

Також глава ВЕБа повідомив, що йдуть перемовини з НБУ щодо залучення рефінансування.

Довідка Finbalance:

Збиток Промінвестбанку в 2015 році склав 18,06 млрд грн (у 2014 році - 5,95 млрд грн).

09 березня правління НБУ ухвалило рішення про надання Промінвестбанку кредиту на 200 млн грн. під заставу держоблігацій за результатами тендеру (відповідні кошти могли бути фактично пролонгацією попереднього рефінансування Нацбанку, - ред.).

Співвідношення резервів Промінвестбанку до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 29,6%, по фізособам - 102,9%. Разом з тим, за даними Fitch, на кінець І кварталу 2015 року в ПІБа частка NPLs (кредити з прострочкою більш ніж 90 днів) і реструктуризованих позик складала близько 92% кредитного портфелю. На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 7,05% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

На офіційному сайті Промінвестбанку наводиться інформація, що на 01.03.2016 значення нормативу достатності (адекватності) капіталу становив 17,31% (нормативна вимога НБУ – не менше 10%). При цьому на вказану дату норматив короткострокової ліквідності (Н6) складав 110,05%, при граничному значенні НБУ не менше 60%. Як констатується, у березні Промінвестбанк виконав платежі за дорученнями клієнтів юридичних і фізичних осіб на загальну суму 2,35 млрд. грн.

Про судові претензії Промінвестбанку на суму близько 10 млрд грн до підприємств, прямо та опосередковано пов`язаних з групою "Альтком", читайте тут. Про спроби "Промінвестбанку" стягнути 1,3 млрд грн з групи "АВК" - див. тутмільярдні борги з азотних підприємств Д. Фірташа - тут1,1 млрд грн з агрохолдинга "Мрія" - тут; майже 900 млн грн з "Консоля" "спікера" "держради" окупованого Криму Константинова - тут; майже 35 млн дол у групи Кауфмана-Грановського - тут; 55 млн грн з машинобудівного холдингу Ахметова - тут; 160 млн з компанії Клюєвих - тут.

У ІІ-ІІІ кварталі 2015 року Промінвестбанку довелося збільшити статутний капітал на 10,8 млрд грн – до 19 млрд грн. Судячи з усього, докапіталізація відбулася переважно за рахунок конвертації кредитів, раніше отриманих від материнської структури (тобто без фактично нових грошових вливань).

Нещодавно повідомлялося, що мажоритарний акціонер Промінвестбанку - російська держкорпорація "Внєшекономбанк" - ухвалив рішення про його докапіталізацію на 800 млн дол. - до 39 млрд грн - шляхом конвертації в капітал раніше виданих кредитів (тобто без нових грошових вливань).

Як відомо, «Внєшекономбанк» перебуває в скрутному фінансовому становищі. Потреба в його докапіталізації може сягати 1,5 трлн рублів. Після нещодавньої відставки глави ВЕБ В. Дмітрієва фінустанова перейшла під "опіку" Сбербанку (С. Горьков - виходець саме зі Сбербанку).

Як писала російська газета "Ведомости", лютневої докапіталізації на $800 млн може бути недостатньо для порятунку Промінвестбанку.

За даними джерел видання, Промінвестбанку потрібна додаткова ліквідність для підтримки операційної діяльності, розповідають вони. Бракує банку і капіталу, продовжує один з них: в минулому році НБУ вимагав донарахувати понад $1 млрд резервів, а на початку лютого, за словами двох співрозмовників «Ведомостей», повідомив Промінвестбанк про можливе визнання його неплатоспроможним.

За даними джерел "Ведомостей", щоб виконати вимогу, Промінвестбанку необхідна докапіталізація на $100 млн до 1 вересня і ще $100 млн в 2017 р., а з урахуванням необхідності донарахування резервів за активами в Донецькій і Луганській областях до 100% і до 50% в материковій частини України сума може зрости до $650 млн.

Як повідомлялося, за місяць - з 25 січня по 28 лютого - клієнти забрали з української «дочки» ВЕБа $98 млн, затримка поточних платежів клієнтів на 25 лютого оцінювалася в $120 млн. Поточні резерви ліквідності ($48 млн) не покривають зобов`язання Промінвестбанку виплатити китайській CNBM 75,6 млн євро в 2016 р., констатують вони. Для поповнення ліквідності Промінвестбанк в березні продав ряд кримських активів з дисконтом, казали вони, не розкриваючи подробиць.

Знову ж таки, за свіжими даними "Ведомостей", заради отримання ліквідності «Внєшекономбанк» пропонує продати високоякісні кредити держкорпорації на суму не менше 30 млрд руб.

«У ВЕБа є хороша частина кредитного портфеля, і теоретично, якщо йому потрібна ліквідність, ми могли б розглянути можливість покупки високоякісних активів, які відповідають нашим вимогам до якості кредитного ризику», - повідомив фінансовий директор Сбербанку Олександр Морозов. Але на сьогодні конкретні пропозиції не надходили, говорить він. Представник ВЕБа в неділю не відповів на запит «Ведомостей».

У лютому ВЕБ очолив виходець з Сбербанку Сергій Горьков. З ним на роботу в держкорпорацію, зокрема, перейшли старший віце-президент Микола Цехомський і головний стратег Микола Клековкін. Горькова запропонував президент Сбербанка Герман Греф, говорили раніше чиновники і співробітник ВЕБа.

У ВЕБа серйозні проблеми з ліквідністю і капіталом, відзначають чиновник і людина, близька до ВЕБа. Вони посилюються необхідністю підтримувати ліквідність в «дочках», рефінансувати борги «ВЕБ-лізингу», відтоком клієнтських коштів з Глобекс-банку, українському Промінвестбанку і Связь-банку, говорить чиновник: до кінця року зобов`язання ВЕБа по зовнішньому і внутрішньому боргу оцінюються в 300 млрд руб.

Минулого тижня наглядова рада ВЕБа схвалив докапіталізацію держкорпорації на 150 млрд руб. (кошти будуть виділятися рівними частками з I по III квартал) і додатковий депозит на 55 млрд руб. від Федерального казначейства (45 млрд руб. з бюджету РФ було розміщено на депозиті в ВЕБі в січні). ВЕБ повинен буде повернути депозит в листопаді 2016 р., знає чиновник. ВЕБ також готовий розлучитися з часткою в «Газпромі»: пропонується продати ADR на його акції і виручити за них близько 100 млрд руб., говорить людина, близька до ВЕБа. Держкорпорації належить 2,7% акцій "Газпрому", які виходячи з котирувань Лондонської біржі в п`ятницю ввечері коштували $1,36 млрд.

Отримати ліквідність ВЕБ хоче також від держкомпаній, держкорпорацій і будівельних саморегулівних організацій: їм пропонується розміщувати кошти на рахунках в держкорпорації. Ще не менше 100 млрд руб. ВЕБ розраховує отримати від пенсійних накопичень - розмістити кошти ПФР (якими як державна КК управляє сам ВЕБ) в довгострокові облігації ВЕБа.

Докапіталізувати ВЕБ пропонується Центробанку - конвертувати борг банку в 220 млрд руб. в субординований кредит на 10 років під 1% річних, який можна буде включити в капітал другого рівня. «Це правильно - це зменшує і поточне навантаження - і з точки зору аудитора, і з точки зору виконання ковенанти», - оцінював захід міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв.

Співрозмовники «Ведомостей» не змогли назвати, який саме кредитний портфель готується до продажу. Навряд чи це українські чи сочинські кредити, вважає аналітик Fitch Антон Лопатин. Працюючі кредити в ВЕБі є, але 30 млрд руб. не вирішують загальну проблему зовнішнього боргу, міркує він. Це можуть бути як валютні, так і рублеві кредити, але 30 млрд руб. держкорпорації недостатньо, згоден аналітик Moody`s Олександр Проклов.