Приватбанк про порушення умов рефінансування НБУ: техдефолту не було

Все про економіку та фінанси

Нещодавно Finbalance писав, що Приватбанк у своїй звітності зізнався в порушенні умов по кредитам рефінансування, що мали місце в 2015 році. При цьому банк окремо зауважував, що станом на кінець грудня НБУ в односторонньому порядку не стягував прострочені платежі з кореспондентського рахунку та не застосував заходи впливу. Водночас у звіті констатувалося, що «існує невизначеність, чи не будуть застосовані такі заходи Нацбанком у майбутньому».

Редакція Finbalance у відповідь на запит отримала коментар прес-служби Приватбанку з цього приводу:

У чому суть торішніх порушень Приватбанком умов по кредитам рефінансування?

На початку 2015 року, на фоні проведення АТО, значних коливань курсу гривні, а також визнанням неплатоспроможними багатьох крупних та середніх банків, Приватбанк, як і інші українські банки, що одержували рефінансування від НБУ продовжував втрачати кошти клієнтів. Національний банк України, усвідомлюючи, що в умовах втрати ліквідності у банківській системі повернення у повному обсязі короткострокових кредитів (наданих на 1 рік на підставі постанови №91 від 24.02.2014 року, а також інших, строк яких припадає на 2015 рік) є неможливим, відмінив штрафні санкції для банків і постановою №363 від 09.06.2015 року запропонував реструктуризацію кредитів до 2020 року.

Приватбанк виконав у зазначений термін умови 363-ої постанови, надав необхідний для реструктуризації пакет, а також отримав висновки управління Національного банку в Дніпропетровській області про відповідність і достатність застави під отримані кредити.

Після цього НБУ почав активно змінювати власну структуру, умови реструктуризації/подовження кредитів, а також вимоги до застави і оцінювачів (постанова№615 від 17.09.15). Розуміючи, що миттєве виконання нових вимог неможливо, НБУ затвердив постанови № 476/БТ від 12.06.15 та №961/БТ (зі змінами) від 28.12.2015, що подовжують відміну санкцій за невиконання кредитних договорів до 16.03.2016 року. Вносити зміни до кредитних договорів НБУ відмовився у зв`язку з тим, що постановою №794 від 18.11.15 затверджено нові вимоги до оцінювачів (необхідність укладання 3-х сторонніх договорів з оцінювачем). Текст стандартного 3-х стороннього договору доведено до Приватбанку лише 27.01.2016 року.

Таким чином, у 2015 році Приватбанк виконував усі вимоги НБУ, а порушення за кредитними договорами мають лише технічний характер у зв`язку з організаційними перешкодами, а також змінами у порядку іх оформлення.

За Вашими оцінками, чи коректно класифікувати як технічний дефолт в цілому відповідні порушення та зокрема відкладення до серпня 2017 року платежів по рефінансуванню на 6,577 млрд грн з початковим терміном погашення в лютому й березні 2015 року? Чому?

Не коректно.

Приватбанк не перебував у стані технічного дефолту, що підтверджується беззупинним обслуговуванням клієнтів у режимі "24/7/365" та своєчасним виконанням усіх зобов`язань.

Кредитні відносини з Національним банком – це такі ж відносини, як і з будь-якою іншою фінансовою установою, що базуються на засадах правового поля України. Якщо умови чинних кредитних договорів своєчасно не змінено з причин зміни нормативної бази (див. відповідь на п. 1), то такий стан не є ознакою дефолту.

Треба зазначити, що НБУ постановою №363 від 09.06.2015 року пропонував реструктуризацію до 2020 року, але Приватбанк має намір погасити весь об`єм кредитів НБУ до серпня 2017 року.

Детальніше про фінансові показники Приватбанку читайте тут.