Приватбанк подав позови проти PwC в кіпрський суд на $3 млрд

Все про економіку та фінанси

Приватбанк повідомив, що 30 березня 2018 року в районний суд Нікосії (Кіпр) подав офіційний судовий позов щодо PricewaterhouseCoopers (Кіпр) та аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers (Україна).

Як зазначається в офіційній заяві, сума позовної заяви націоналізованого банку становить 3 млрд дол США "як відшкодування збитків, яких, як вважає Приватбанк, він зазнав унаслідок серйозних і значних порушень з боку PwC своїх обов’язків і, перш за все, обов’язків під час перевірки фінансової звітності Приватбанку за звітні періоди, що закінчуються 31 грудня 2013 року, 31 грудня 2014 року та 31 грудня 2015 року" (цитата).

"Після подачі судового позову проти колишніх власників банку у Високому суді Лондона в грудні 2017 року [на суму понад 2,5 млрд дол, - ред.] позовна заява проти PwC є наступним важливим кроком, зробленим Приватбанком щодо відшкодування величезних збитків, тягар від яких до сьогодні в значній мірі впливає на економіку України", - йдеться в заяві банку.

"Подача позову проти PwC є логічним і необхідним кроком, з огляду на велику відповідальність PwC з перевірки фінансової звітності банку. Абсолютна нездатність PwC виявити в банку операції шахрайства протягом багатьох років призвела до того, що практично весь корпоративний кредитний портфель банку не обслуговується й не має відповідного заставного забезпечення. Відтепер кіпрський суд буде ухвалювати рішення щодо PwC в установленому порядку", - додав голова правління ПриватБанку Петр Крумханзл.

Приватбанк доручив міжнародній юридичній компанії Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan (Великобританія) спільно з кіпрськими юридичними фірмами Antis Triantafyllides & Sons та Chrysses Demetriades & Co представляти його інтереси в ході судових розглядів з PwC.

Контекст

Як писав Finbalance, 23 січня Окружний адмінсуд м. Києва відкрив провадження в справі №826/1198/18 за позовом ТОВ «Аудиторська фірма "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)" до НБУ про «визнання протиправним та скасування індивідуального акту, зобов`язання вчинити дії» (цитата).

Нагадаємо, в липні 2017 року НБУ виключив ТОВ "Прайсвотерхаускуперс (аудит)" з Реєстру аудиторських фірм, які мають право на аудит банків.

Як зазначав НБУ, підставою для такого рішення стало підтвердження ТОВ "Прайсвотерхаускуперс (аудит)" «недостовірної інформації щодо фінансово-господарської діяльності ПАТ КБ “Приватбанк”, зокрема, розміру кредитного ризику та регулятивного капіталу» (цитата).

«Висновки ТОВ "Прайсвотерхаускуперс (аудит)" не відображали реальних ризиків роботи ПАТ КБ «Приватбанк», які стали причиною визнання банку неплатоспроможним, його націоналізації та суттєвих витрат держави на капіталізацію», - констатували в НБУ.

Водночас аудиторська група PwC тоді заявила, що має намір домагатися скасування рішення НБУ. "Ми вивчимо всі варіанти скасування цього рішення. Ми зберігаємо рішучість працювати на українському ринку", - підкреслювали в PwC.

У повідомленні компанії також наголошувалося, що "аудит фінансової звітності Приватбанку за 2015 рік був виконаний відповідно до міжнародних стандартів аудиту", в т.ч. щодо правочинів із зацікавленістю.

"Ми неодноразово просили НБУ надати нам конкретні зауваження про якість аудиту. Ми також запитували докладні докази, які є НБУ і демонструють, що ця фінансова звітність була недостовірною. НБУ досі не дав ніякої конкретики", - стверджували в PwC.

P.S.

Компанія PwC прокоментувала заяву Приватбанку про позов у кіпрський суд на 3 млрд дол, пише "Економічна правда".

Нижче - пряма мова із офіційного повідомлення PwC:

"PwC (Україна) відома інформація про те, що Приватбанк подав позов до суду на Кіпрі проти PwC (Кіпр) та PwC (Україна).

Зауважимо, що PwC (Україна) не були надані жодні офіційні документи, пов’язані з даним позовом, тому компанія не в змозі детально прокоментувати це питання. На нашу думку, зазначені дії є безпідставними, ми рішуче захищатимемо свою позицію у разі необхідності.

Ми дотримуємось тез, викладених у попередніх заявах компанії стосовно аудиту ПриватБанку та його подальшої націоналізації:

- Аудит фінансової звітності Приватбанку за 2013-2015 роки здійснювався у повній відповідності до міжнародних стандартів аудиту.

- У нашому аудиторському висновку щодо фінансової звітності Приватбанку за 2015 рік було зроблене застереження щодо банківських операцій з пов’язаними особами.

- Як зазначено у фінансовій звітності за 2015 рік, на початку 2016 року ПриватБанк та його ключові акціонери погодили з Національним банком України комплексний план реструктуризації. 30 червня 2016 року, напередодні підписання аудиторського висновку за 2015 рік, під час зустрічі з PwC (Україна) представники НБУ підтвердили, що план реструктуризації виконується згідно з погодженим графіком. PwC (Україна) не володіє інформацією стосовно виконання плану реструктуризації після підписання свого аудиторського висновку за 2015 рік.

- Фінансова звітність Приватбанку за 2016 рік засвідчує, що до сьогоднішнього дня нове керівництво банку не переглядало жодних сум, зазначених у звітності за 2015 рік. 

- У фінансовій звітності за 2016 рік керівництво банку зазначило, що протягом жовтня-листопада 2016 року (після надання аудиторського висновку за 2015 рік) були реструктуризовані кредити на суму понад 137 мільярдів гривень – зі зміною валюти кредитів, відсоткових ставок, умов погашення та застави за кредитами. Наприкінці 2016 року були визнані збитки від знецінення цих кредитів загальною сумою 135 мільярдів гривень.

- Приватбанк був націоналізований наприкінці 2016 року. Ми не проводили аудит фінансової звітності банку після 31 грудня 2015 року.

- PwC (Україна) залишається повністю прихильною українському ринку".