Поліція розслідує сумнівні операції в банку "УФС", який був пов`язаний з "Олімпом"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 22 березня, поліція здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні за №32016100100000111 за ст. 191 (“Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”) Кримінального кодексу.

За даними слідства, вибіркова перевірка операцій та правочинів, що здійснювались у банку “Український фінансовий світ” (був визнаний неплатоспроможним 14.08.2014), встановила, що “пов`язаними з банком особами проводився ряд операцій, що мають ознаки протиправних діянь, які у сукупності призвели до погіршення його фінансового стану та втрати банком власної платоспроможності, і як наслідок, спричинили майнової шкоди як банку так і фонду [гарантування], його вкладникам та кредиторам” (цитата).

Як зазначається в судовій ухвалі, на 01.08.2016 року власником 100% корпоративних прав ПАТ «КБ «УФС» було ТОВ «Олімп».

Нагадаємо, цю компанію (як і однойменну алкогольну корпорацію) пов’язували з екс-регіоналом Павлом Климцем. Щоправда, він у серпні 2014 року запевняв журналістів, що продав банк за кілька місяців до цього “своїм партнерам”, однак відмовився назвати їх імена.

В ухвалі Шевченківського райсуду м. Києва від 22.03.2018 констатується, що слідство встановило факти порушення банком “УФС” низки обмежень Нацбанку. Зокрема, в липні 2014 року були видані бланкові кредити фізособам на 212 млн грн та юрособам на 124 млн грн, а також проведені 1814 операцій на 324 млн грн, що призвели до збільшення гарантованої суми відшкодування ("суть цих операцій полягала в переведенні раніше виданих кредитних коштів із рахунків боржників-фізичних та юридичних осіб на рахунки третіх фізичних осіб").

“Аналіз кредитного портфелю банку станом на 01.08.2014 року свідчить про наявність концентрації кредитного ризику на групу підприємств пов`язаних з власником банку, що становить більше 80% відсотків кредитних коштів, наданих підприємствам корпорації «Олімп»”, - йдеться в ухвалі суду.

У грудні 2017 року Фонд гарантування заявляв про ризик безпідставної виплати по банку “УФС” суми у понад 500 млн грн.

ФГВФО констатував, що “суми, які обліковувались на рахунках левової частки фізичних осіб, є лише бухгалтерськими записами, здійсненими без надходження реальних коштів”.

“Облікові записи про проведені фіктивні зарахування коштів на рахунки фізичних осіб в сумі, що не перевищує граничного гарантованого відшкодування, стали наслідком проведених банком кредитних операцій, а саме надання незабезпечених (бланкових) кредитів чотирьом фізичним особам на загальну суму 212 млн грн. Оформлення кредитних операцій та облік операцій з видачі кредитних коштів відбувались в головному офісі банку «УФС».

Жоден з цих позичальників, який уклав кредитний договір та на користь якого було здійснено операції з видачі коштів не виконує зобов’язання за кредитними договорами, а від спілкування з представниками банку ухиляються. На сьогодні заборгованість за цими кредитними договорами складає близько 352 млн грн.

Крім того, на рахунки вказаних клієнтів перераховувались також залишки з рахунків юридичних осіб. Потім ці суми трансформувались у депозити фізосіб.

Зацікавлені особи намагаються у судовому порядку створити видимість законності підстав для отримання гарантованих сум відшкодування. Вони звертаються до адміністративних судів з позовами про визнання їх вкладниками. На основі судових рішень, що набувають законної сили, Фонд гарантування вимушений виплачувати відшкодування. Хоча правомірність таких рішень викликає великі запитання, загальна сума фактично здійснених за ними виплат на сьогодні становить більше 12 млн грн. Загалом, суди вже винесли позитивних рішень про необхідність здійснити виплату відшкодування псевдо-вкладникам банку «УФС» на суму близько 100 млн грн”, - наголошували у ФГВФО.

За даними ФГВФО, на 01.03.2018 вкладника “УФС” у межах гарантійної суми було виплачено 458 млн грн.