Ощадбанк збільшив телефонні претензії до Ахметова майже вдвічі – до 714 млн грн.

Все про економіку та фінанси

Господарський суд м. Києва розглядає позов Ощадбанку до ТОВ «ЕСУ» щодо стягнення заборгованості 382 млн грн по облігаціям, випущеним відповідачем у 2013 році, в частині сплати відсоткового доходу за 9-11 відсоткові періоди (а ще пені, інфляційних втрат і 3%).

27.07.2016 була зареєстрована заява держбанку про збільшення розміру позовних вимог. «Позивач зазначив, що відповідачем, у встановленому п. 3.8 Проспекту емісії порядку, не був виплачений позивачу відсотковий дохід за облігаціями за 9/13 відсоткові періоди, а тому станом на 26.07.2016 у відповідача існує обов`язок щодо розрахунку та виплати позивачу відсоткового доходу зі ставкою 24 % річних, який наразі складає 550 261 712,00 грн. Крім того, за неналежне виконання грошових зобов`язань позивач здійснив перерахунок пені, яка складає 118 405 083,70 грн., інфляційних втрат - 37 021 607,98 грн. та 3% річних – 8 313 709,34 грн», - констатується в ухвалі Госпсуду м. Києва від 10.08.2016.

Як писав Finbalance, інший держбанк – Укрексімбанк – намагається відсудити в ТОВ «ЕСУ» 463,2 млн грн. За даними Укрексіма, відповідна заборгованість виникла по відсотковим платежам по облігаціях, випущених вказаною компанією в 2013 році.

Довідково

Засновником ТОВ «ЕСУ» є кіпрська компанія UA Telecominvest limited, а кінцевим бенефіціаром – Рінат Ахметов. При цьому ТОВ «ЕСУ» належить 92,79% акцій «Укртелекому».

За даними «Форбс Україна», з 4,6 млрд грн облігацій «ЕСУ», випущених в 2013 році, левова частка опинилися саме в портфелі Укрексімбанку та Ощадбанку (по 2 млрд грн. в кожного). Зрештою як мінімум, опосередковано держбанки могли фінансово посприяти Р. Ахметову в отриманні контролю над Укртелекомом.

Річ у тому, що в червні 2013 року група СКМ Р. Ахметова підписала договір про придбання в австрійської групи EPIC 100% акцій UA Telecominvest Limited, отримавши таким чином контроль над «Укртелекомом». Умови угоди (зокрема, вартість) тоді не розкривалася. Перед цим – у 2011 році – австрійська група EPIC в ході приватизації придбала Укртелеком у Фонда держмайна, заплативши 10,575 млрд грн. Ще тоді озвучувалися припущення, що «австрійці» можуть діяти в інтересах донецьких бізнесменів, зокрема, Р. Ахметова. Разом з тим, простежувався певний зв’язок і з тодішнім главою АП Сергієм Льовочкіним.

Облігації ТОВ «ЕСУ» в 2013 році могли випускатися в т.ч. для рефінансування зобов`язань компанії ще зразка 2011 - "приватизаційного" – року. Раніше в СКМ (холдингова структуру бізнесів Р. Ахметова) інформували, що термін обігу паперів завершувався в 2015 році, водночас за згодою власників облігацій відповідні строки змістилися на 2017 рік, тобто, по суті, була проведена реструктуризація.

За даними ЗМІ, ТОВ «ЕСУ» запропонувало держателям облігацій на 4,6 млрд грн. реструктуризувати прострочені виплати по процентному доходу.

На днях агентство "РБК-Україна" писало, що "Укртелеком" вирішив продати частину належної їй нерухомості (22 будівлі "Укртелекому"), загальною площею майже 100 тис. кв. м не менше ніж за 700 млн гривень, щоб погасити частину 2-мільярдного боргу перед Ощадбанком і Укрексімбанком

Як звертало увагу агентство "ЛігаБізнесІнформ", у звіті за 2015 рік "Укртелеком" інформував, що гроші, які компанія виручить від продажу 3G-оператора "Тримоб" для «МТС Україна» (Vodafone), підуть на погашення старих боргів за облігаціями перед Ощадбанком і Укрексімбанком.

Торік Укртелеком приєднався до переговорів "ЕСУ" з Ощадбанком і Укрексімбанком. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ЕСУ на суму 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. При цьому протягом останніх двох років Укртелеком вже кредитував свою материнську структуру. За підсумками 2015 року ЕСУ залишається винний фіксованому оператору більш 730 млн грн за користування безвідсотковим кредитом. Крім того, Укртелеком - держатель облігацій ЕСУ на суму понад 160 млн грн. Материнська компанія повинна погасити їх у квітні 2017 року. Очевидно, що ЕСУ потрібні були гроші для виплати відсотків по облігаціях. Те, що залишилося не сплачено, залишили на операцію з ТриМоб.

За оцінками учасників ринку, сума операції «Укртелекома» та «МТС Україна» може скласти близько 2,7 млрд грн - стільки мобільні оператори заплатили за 3G-ліцензії на аукціоні в 2015 році. Цього якраз вистачить, щоб покрити борг ЕСУ по облігаціях (2 млрд грн) і відсотки. Викуп облігацій повинен відбутися не пізніше 15 березня 2017 року. А угоду по ТриМоб Укртелеком планував закрити до кінця 2016-го.

Якщо угода зірветься і з банками не розрахуються, вони можуть скористатися своїми правами на акції ЕСУ в Укртелекомі. Як говориться в звіті, акції знаходяться в банківській заставі, мова йде про цінні папери номінальною вартістю 4,344 млрд грн. Тобто про частку, що дорівнює 92,79% статутного капіталу оператора.

Про фінансовий стан банку ПУМБ, який контролює Р. Ахметов (у т.ч. потребу докапіталізації на 1,28 млрд грн) читайте тут. Про намагання його холдингів "Метінвест" і ДТЕК реструктуризувати мільярдні борги - тут і тут.

Про борги бізнес-структур молодшого бізнес-патнера Р. Ахметова по "Метінвесту" - Вадима Новинського - перед збанкрутілим банком "Форум" (який контролював Новинський), а також перед іншими банками див. тут.

Про фінансовий стан Ощадбанку читайте тут, Укрексімбанку - тут.