НБУ відніс банк Жванії та Мартиненка до категорії проблемних, - джерело

Все про економіку та фінанси

За неофіційними даними джерела агентства «Українські новини», до числа 5 банків, які НБУ відніс до категорії проблемних, входять Діамантбанк, Вектор Банк, Апекс-банк, «Гефест», «Новий».

Учора заступник глави НБУ Катерина Рожкова заявила, що 5 банків, віднесених до категорії проблемних, - «це не є критично» [з точки зору системи, - ред.].

«За останні 2,5 роки банки періодично потрапляли в список проблемних, але 13 вийшли з проблемності й нормально працюють. Тому статус проблемності не є вироком. Проблеми можуть бути різні – це і структури власності, і часові проблеми з якістю активів. Цей статус дає на сьогодні можливість – так прописано в законодавстві – накладати певні обмеження. Але ми змінюємо підходи і змінюємо нормативну базу. Нам цей статус проблемності в майбутньому буде не потрібний, тому що ми змінимо щоденний порядок взаємодії з банком», - зауважила К. Рожкова.

Діамантбанк

Глава правління Діамантбанку Олег Ходачук, коментуючи наведену інформацію, запевнив, що «банк не є проблемним».

Він повідомив, що власний капітал Діамантбанку на сьогодні – 55 млн грн (за даними АУБ, на 01.12.2016 було 210 млн грн). «Ми ще доформували резерви за методологією НБУ», - зазначив О. Ходачук.

Також він повідомив, що в кінці січня правління НБУ затвердило план капіталізації Діамантбанку до 01 січня 2019 року.

«У понеділок наглядова рада ухвалила рішення про зібрання акціонерів з питанням про збільшення статутного капіталу на 750 млн грн», - додав О. Ходачук.

Нагадаємо, торік восени на ринку вже циркулювали чутки, що НБУ відніс Діамантбанк до категорії проблемних у зв’язку з конфліктом між акціонерами. Тоді глава правління фінустанови Олег Ходачук це спростовував.

У грудні О. Ходачук у коментарі для Finbalance зазначав, що питання конфлікту між акціонерами Діамантбанку «вичерпане, наразі не існує його, принаймні, щодо Діамантбанку». «Інформацією щодо відносин акціонерів по іншим питанням не володію», - зазначив тоді О. Ходачук.

Водночас у січні судові спори в цій історії тривали (детальніше про це – в т.ч. супровідне кримінальне провадження, боротьбу за посаду глави правління, нюанси з докапіталізацією – читайте тут).

Основними кінцевими власниками Діамантбанку вважаються Давид Жванія та Микола Мартиненко – давні бізнес-партнери, які, однак, останнім часом ворогують/ворогували, про що самі публічно заявляли. Якби там не було, але, судячи з усього, бізнес Д. Жванії та М. Мартиненка кредитувався в Діамантбанку.

За даними НБУ, на 01 січня 2017 року серед бенефіціарів Діамантбанку офіційно з’явився екс-нардеп М. Мартиненко (Д. Жванія й раніше фігурував в офіційному переліку акціонерів банку).

За даними Асоціації українських банків, за підсумками січня-листопада збиток Діамантбанку становив 575,4 млн грн.

За даними НБУ, 07 грудня за результатами тендеру він ухвалив рішення про надання рефінансування для чотирьох банків, у т.ч. – для Діамантбанку (на 251,4 млн грн).

25 січня детективи НАБУ затримали в.о. голови правління ПАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (100% належить державі) Руслана Журила (вважається близьким до М. Мартиненка) за підозрою в завданні збитків держпідприємству на суму понад 300 млн грн. 

Ще НАБУ здійснює досудове розслідування за фактами отримання неправомірної вигоди при закупівлях державного підприємства НАЕК "Енергоатом" обладнання у чеської компанії "Škoda JS" (це кримінальне провадження відоме як "справа Мартиненка"). Водночас керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар зазначав, що поки що підстав оголошувати підозри М. Мартиненку немає.

Вектор Банк

Вектор Банк у січні повідомив, що власник 100% його акцій Андрій Перкаль ухвалив рішення про припинення його ж повноважень як члена спостережної ради - голови спостережної ради «Вектор Банку» за угодою сторін з 17 січня. На вказаній посаді А. Перкаль перебував з 28.11.2016 року.

Як писав Finbalance, правоохоронці підозрюють, що Вектор Банк міг бути створений за рахунок капіталу, отриманого шляхом шахрайства.

Апекс-Банк

Відповідно до звітності «Апекс-Банку», його збиток за три квартали 2016 року склав 186,6 млн грн, тоді як за 9 місяців 2015 року – 35,8 млн грн. 

Чистий процентний дохід був 16,9 млн грн (торік за цей же період – 45,2 млн грн); відрахування до резервів під знецінення кредитів та коштів в інших банках – 44,1 млн грн (торік за цей же період – 59,6 млн грн); негативний результат від операцій з іноземною валютою – 122,3 млн грн (торік – 2,3 млн грн), а від переоцінки валюти – 44,8 млн грн (торік відповідний результат був позитивним на рівні 3,8 млн грн).

На кінець ІІІ кварталу-2016 позики юрособам становили 99% кредитного портфелю «Апекс-Банку», причому відповідні кредити покривалися резервами на 48%.

На кінець вересня «Апекс-Банк» декларував значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 29,01% (вимога НБУ – не менше 10%), при тому, що власний капітал фінустанови з початку року скоротився до 84,7 млн грн (з 131 млн грн). 

Разом з тим, значення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента на кінець ІІІ кварталу було 42,45% (тоді як вимога НБУ – не більше 25%).

"Новий"

Учора начальник управління реєстрації та ліцензування НБУ Олександр Бевз під час брифінгу повідомив, що в банку «Новий» триває процес легалізації структури власності.

За його словами, найбільшим акціонером банку з часткою близько 18% є КБ «Південне», що належить Державному космічному агентству України. Інша ж частина акцій розпорошена між дрібними акціонерами, частина з яких пов’язана з керівництвом цього КБ, зауважив О. Бевз.

«Очевидно, що аби вирішити цю проблему, оскільки є держчастка, необхідна позиція державних органів, які зараз над цим працюють. У космічному агентстві змінювалося керівництво, тому вони потребують час, щоб сформулювати позицію по банку», - зазначив начальник управління реєстрації та ліцензування НБУ.

У лютому 2016 року тодішній глава Державного космічного агентства України Любомир Сабадош звільнив Олександра Дегтярьова з посади гендиректора КБ «Південне». Влітку була інформація, що Кабмін звільнив Л.Сабодаша з посади керівника ДКАУ, а ДКАУ – відновило на посаді керівника КБ «Південне» О. Дегтярьова (на підставі рішення суду). Після того проводився конкурс на посаду гендиректора КБ «Південне».

Банк «Новий» повідомляв, що 28 жовтня мали відбутися позачергові збори його акціонерів, на порядок денний яких було винесено, зокрема, питання затвердження

- плану фінансового оздоровлення банку;
- плану приведення структури власності банку у відповідність до вимог НБУ;
- плану заходів щодо покращення діяльності банку за наслідками проведеного Нацбанком інспектування.

На 01.10.2016 обсяг активів банку «Новий» становив 1,78 млрд грн (у т.ч. грошові кошти та їх еквіваленти 875,8 млн грн., кредити юрособам – 517,9 млн грн). Власний капітал був 88,9 млн грн, статутний капітал – 150 млн грн (за вимогою НБУ до 11.07.2017 у всіх банків він має бути не менше 200 млн грн). За 9 місяців-2016 банк декларував прибуток 14,2 млн грн.

За даними банку, на 30.06.2016 обсяг коштів клієнтів становив 1,668 млрд грн, причому 1,36 млрд грн – це кошти пов’язаних осіб (до слова, ідентична сума - це кошти представників сфери "Дослідження та розробки").

Про перевірку військовою прокуратурою даних щодо операцій, пов`язаних із використанням коштів ДП «КБ «Південне», призначених для виконання проекту «Циклон-4», читайте тут.

"Гефест"

Знову ж таки вчора начальник управління реєстрації та ліцензування НБУ Олександр Бевз під час брифінгу повідомив, що власник банку «Гефест» шукає покупця.

«Це передостанній банк, який був створений під час «бейбі-буму» в кінці 2013 року, отримав ліцензію і не здійснював жодної діяльності. По суті, цей банк має не тільки проблему структури власності, але й капіталу. Наразі ми встановили власника. Він надав нам всі гарантійні листи, і це відображено на структурі власності, яка є на сайті НБУ і сайті банку. Власник шукає покупця. Але при цьому, якщо він не виконає нормативи по капіталу, не знайде покупця, то, звичайно, такий банк не залишиться на ринку», - зазначив О. Бевз.

За даними НБУ, на 01.01.2017 власником 100% акцій банку «Гефест» був Ігор Кутицький.

На 01.10.2016 банк «Гефест» займав 99-е (передостаннє) місце в банківській системі за обсягом активів (131,6 млн грн). Його статутний капітал був 121 млн грн.

Нагадаємо, НБУ встановив вимогу, що до 11 липня 2017 року у всіх банків має бути не менше 200 млн грн.