НБУ і Приватбанк програли "приватівцям" у судовому спорі щодо bail-in

Все про економіку та фінанси

27 вересня Окружний адмінсуд м. Києва повністю задовольнив позов ТОВ "Велтекс." до Приватбанку, НБУ, Мінфіну, ФГВФО (в справі №826/7442/17) та скасував рішення НБУ про визнання позивача пов`язаною з Приватбанком особою і рішення ФГВФО про примусове списання коштів ТОВ "Велтекс." з рахунків у Приватбанку в грудні 2016 року (під час його націоналізації) з наступним придбанням за відповідні кошти акцій банку.

8 листопада Шостий апеляційний адмінсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційними скаргами НБУ, Приватбанку, ФГВФО на вказане рішення.

Нагадаємо, у грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку під bail-in (примусову конвертацію вкладів в акції банку) потрапили кошти вкладників та інвесторів (у т.ч. держателів євробондів) на 29,4 млрд грн. На цю суму був збільшений статутний капітал Приватбанку. Після завершення цієї операції Мінфін викупив Приватбанк у ФГВФО за 1 грн та "залив" у “статутник” 116,8 млрд грн (додатковий випуск акцій на вказану суму був оплачений держоблігаціями).

Про інші судові спори щодо bail-in (у т.ч. в контексті Суркісів, екс-дружини Боголюбова, держателів євробондів тощо) читайте тут.

У держреєстрі засновниками ТОВ "Велтекс." значаться компанії “Вентура Корпорейшн ЛТД” (Маршаллові острови), “Дестро Інвестмент Інк.” (Беліз), “Ліберті Венчерз Лімітед” (Беліз), Сьоркл Стоун Бізнес Лімітед (Беліз), Фернола Корпорейшн Лімітед (Беліз).

У фінзвітності Приватбанку за 2013 рік наводиться інформація про залучення ним субординованого боргу на 297,4 млн грн (на строк від 03.10.2013 до 31.10.2018) у ТОВ “Велтекс” (у назві цієї структури немає крапки, на відміну від ТОВ “Велтекс.”).

При цьому в переліку компаній, в яких Приватбанк залучив субборг, фігурує в т.ч. ТОВ “Сонго” (120 млн грн), ТОВ “Меріста” (384 млн грн), ТОВ “Реватіс” (364 млн грн), серед засновників яких - знову ж таки “Вентура Корпорейшн ЛТД”, “Дестро Інвестмент Інк.”, “Ліберті Венчерз Лімітед”, Сьоркл Стоун Бізнес Лімітед, Фернола Корпорейшн Лімітед.

На фоні цього ще в 2006 році ЗМІ пов’язували ТОВ “Вертекс” з “приватівцями”.

Крім того, в держреєстрі керівником ТОВ "Велтекс." вказана Пушкар Ірина Віталіївна. Особа з таким же ім’ям є керівником ТОВ “Ардена”.

Її попередниця на цій посаді (керівника ТОВ "Ардена") - Бурхан Юлія Ігорівна. За даними НКЦПФР, особа з таким же ім’ям (Бурхан Юлія Ігорівна) у 2013 році була членом наглядової ради ПАТ “АК "Дніпроавіа" (яке пов’язують з “приватівцями”).