НБУ: є проблеми з легалізацією власників банку "Новий"

Все про економіку та фінанси

Начальник управління реєстрації та ліцензування НБУ Олександр Бевз під час брифінгу повідомив, що в банку «Новий» триває процес легалізації структури власності.

За його словами, найбільшим акціонером банку з часткою близько 18% є КБ «Південне», що належить Державному космічному агентству України. Інша ж частина акцій розпорошена між дрібними акціонерами, частина з яких пов’язана з керівництвом цього КБ, зауважив О. Бевз.

«Очевидно, що аби вирішити цю проблему, оскільки є держчастка, необхідна позиція державних органів, які зараз над цим працюють. У космічному агентстві змінювалося керівництво, тому вони потребують час, щоб сформулювати позицію по банку», - зазначив начальник управління реєстрації та ліцензування НБУ.

Довідково

За даними НБУ на 01.01.2017, найбільшим акціонером банку «Новий» значилося Державне космічне агентство України (через конструкторське бюро "Південне" ім. Янгеля). Решта акцій розділена на пакети до 10%. Причому по 9,46-9,99% акцій належали Таїсії Булавіновій, Олені Осадчій, Валентині Курячій, Максиму Шилану, Борису Ганджі, Олександру Ярецькому, Наталії Саланжій, Ользі Дегтярьовій.

У лютому 2016 року тодішній глава Державного космічного агентства України Любомир Сабадош звільнив Олександра Дегтярьова з посади гендиректора КБ «Південне». Влітку була інформація, що Кабмін звільнив Л.Сабодаша з посади керівника ДКАУ, а ДКАУ – відновило на посаді керівника КБ «Південне» О. Дегтярьова (на підставі рішення суду). Після того проводився конкурс на посаду гендиректора КБ «Південне».

Банк «Новий» повідомляв, що 28 жовтня мали відбутися позачергові збори його акціонерів, на порядок денний яких було винесено, зокрема, питання затвердження

- плану фінансового оздоровлення банку;
- плану приведення структури власності банку у відповідність до вимог НБУ;
- плану заходів щодо покращення діяльності банку за наслідками проведеного Нацбанком інспектування.

На 01.10.2016 обсяг активів банку «Новий» становив 1,78 млрд грн (у т.ч. грошові кошти та їх еквіваленти 875,8 млн грн., кредити юрособам – 517,9 млн грн). Власний капітал був 88,9 млн грн, статутний капітал – 150 млн грн (за вимогою НБУ до 11.07.2017 у всіх банків він має бути не менше 200 млн грн). За 9 місяців-2016 банк декларував прибуток 14,2 млн грн.

За даними банку, на 30.06.2016 обсяг коштів клієнтів становив 1,668 млрд грн, причому 1,36 млрд грн – це кошти пов’язаних осіб (до слова, ідентична сума - це кошти представників сфери "Дослідження та розробки").

Як писав Finbalance, 19 вересня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання Головної військової прокуратури ГПУ й надав тимчасовий доступ та дозвіл на вилучення копій документів, які становлять банківську таємницю, - до матеріалів інспекційної перевірки банку «Новий», проведеної Нацбанком в 2016 році.

Своє клопотання прокурор військової прокуратури обґрунтовував здійсненням процесуального керівництва в кримінальному провадженні №42015000000002433, відомості про яке 04.11.2015 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом розтрати бюджетних коштів, а також неналежного виконання службових обов`язків службовими особами Державного космічного агентства України, державного підприємства «Конструкторське бюро «Південне» імені М.К. Янгеля» та інших під час виконання міжнародної програми створення космічного ракетного комплексу «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара (Бразилія).

Головну військову прокуратуру зацікавили дані, що стосуються банку «Новий» у частині операцій, пов`язаних із використанням коштів ДП «КБ «Південне», призначених для виконання проекту «Циклон-4».

«Національний банк України листом від 23.08.2016 №24-0004/7097дск повідомив Генеральну прокуратуру України, що 4 серпня 2016 року структуру власності банку «Новий» було визнано непрозорою та поінформував про те, що станом на 28 червня 2016 року на рахунках ДП «КБ «Південне» у вказаній банківській установі розміщено понад 1 млрд. грн.

Разом із тим, 30.08.2016 з Національного банку України надійшла відповідь на запит Головної військової прокуратури від 28.07.2016 про результати інспекційної перевірки, у якій, серед іншого, міститься відмова на надання копій документів із посиланням на вимоги ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - йшлося в ухвалі суду.

У Головній військовій прокуратурі констатували, що матеріали інспекційної перевірки, проведеної в 2016 році Нацбанком щодо банку «Новий», можуть мати доказове значення щодо можливого заволодіння бюджетними коштами, зловживань чи недбалості при їх витрачанні під час виконання дослідно-конструкторської роботи.