НБУ переглянув оцінку вартості активів Коломойського і Боголюбова

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю для видання «БізнесЦензор» відповіла на питання, чи достатньо в колишніх акціонерів Приватбанку активів, щоб покрити витрати держави на Приватбанк.

«Закон збереження (енергії) ніхто ж не скасовував – якщо звідкись вивели, то кудись мало прийти? Впевнена, ці кошти виводили з банку не для того, щоб програти в карти», - зазначила К. Рожкова.

Нагадаємо, влітку К. Рожкова в інтерв’ю для Finbalance утрималася від озвучування конкретної оцінки, скільки можуть коштувати активи «приватівців».

При цьому вона з дещо іншим акцентом коментувала вказану проблематику (з урахуванням впливу девальвації, падіння економіки, окупації Криму та частини Донбасу), ніж в інтерв’ю для «БізнесЦензора».

Тоді К. Рожкова не виключила можливість того, що обсяг заборгованості екс-власників Приватбанку перед банком може перевищувати поточну вартість їх активів.

«Ми розуміємо, що були дві хвилі девальвації (2008-2009 та 2014-2016), а оскільки основна сума кредитів [виданих Приватбанком] була номінована в іноземній валюті, то по частині випадків фактичного виведення коштів могло й не бути: просто кредитний портфель «розпух» внаслідок девальвації. І якщо ти брав позики при курсі 5, а треба віддавати по 25, то, безумовно, це проблема: бізнес так швидко не зростає.

Forensiс audit дасть відповідь – яка частина коштів була виведена в бізнеси, а яка була спрямована на обслуговування існуючого портфелю, тому що треба було робити вигляд, що воно начебто все працює (тобто потрібно було надавати нові кредити, щоб гасити старі, платити відсотки). Це все розросталося кумулятивно весь час.

Ми даємо собі звіт у тому, що ціна активів може бути нижчою, ніж сума, на яку держава докапіталізувала сьогодні банк. А це 116 млрд грн плюс буде ще. Можливо, вартість цих активів нижча. Разом з тим, вартість активів змінюється в часі, оскільки ринки волатильні», - зазначала К. Рожкова влітку в інтерв’ю для Finbalance.

Нагадаємо, в березні 2017 року американський Forbes оцінив активи І. Коломойського в 1,1 млрд дол, а Г. Боголюбова – в 1,4 млрд дол. У 2013 році оцінка була 2,4 млрд дол та 1,7 млрд дол відповідно.

Із грудня 2016 року держава витратила 139,3 млрд грн на збільшення статутного капіталу Приватбанку за рахунок випуску держоблігацій. При цьому може відбутися докапіталізація націоналізованого банку за рахунок держави ще на 16 млрд грн після переоцінки його непрофільних активів. До вказаних сум докапіталізації слід додати ще близько 1 млрд грн щомісячних витрат Мінфіну на виплату відсоткового доходу по облігаціям, які були випущені для докапіталізації Приватбанку.