Лагун програв апеляцію: суд зобов’язав його погасити борг "Дельта Банку" на 4,2 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

05 жовтня Апеляційний суд м. Києва відмовився задовольнити апеляційну скаргу колишнього мажоритарного акціонера Дельта Банку Миколи Лагуна та лишив без змін рішення Печерського райсуду м. Києва від 12.03.2016, згідно з яким М. Лагун як поручитель по невиконаним зобов’язанням Дельта Банку за договорами про відкриття та ведення кореспондентських рахунків мав погасити заборгованість перед Ощадбанком в сумі 948 млн грн, 111,8 млн дол і 12,45 млн євро (за офіційним курсом НБУ на 05.10.2016 це сукупно 4,2 млрд грн).

Додамо, що вказаними рішеннями судів М. Лагуну було відмовлено в задоволенні зустрічного позову, в якому він просив суд визнати недійсним договір поруки від 06.11.2014 по зобов`язанням "Дельта Банку" перед Ощадбанком. Цю вимогу М. Лагун обґрунтовував тим, що всі операції за коррахунками нерозривно пов`язані з Дельта Банком як фінустановою, яка здійснювала діяльність на підставі відповідної ліцензії, а тому, як зауважувалося, зобов`язання нерозривно пов`язані саме з Дельта Банком, а їх виконання, на думку м. Лагуна, ним як поручителем суперечить правовій природі кореспондентських відносин.

«Колегія суддів погоджується з висновком суду [першої інстанції, - ред.] стосовно того, що спірний договір поруки укладено з дотриманням норм чинного законодавства, за власним волевиявленням сторін, не суперечить вимогам закону, а тому відсутні підстави для визнання його недійсним.

Доводи апеляційної скарги стосовного того, що поручитель є не фінансовою установою, не має відповідної ліцензії є безпідставними, оскільки укладання договорів поруки, однією із сторін як поручитель виступає фізична особа, не потребує наявності відповідно ліцензії. Такі доводи скарги не ґрунтуються на нормах закону», - йдеться в ухвалі Апеляційного суду м. Києва від 05.10.2016.

У документі також уточнюється, що ця ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Звернемо увагу, що ухвалою Печерського райсуду м. Києва від 02 лютого в рамках цієї справи було рухоме арешт на майно М. Лагуна – моторний човен і автомобілі BENTLEY BROOKLANDS (2008 року випуску); MERCEDES-BENZ S600 (2009 року випуску); PORSCHE 996 TURBO (2004 року випуску); TRAILER SHORE LANDER (2008 року випуску).

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут.

Про намагання Укрексімбанку стягнути 45 млн дол. з компанії сестри М. Лагуна див. тут.

Про судові спори Фонду гарантування з Ощадбанком за активи «Дельта Банку» читайте тут, а з "Фокстротом" - тут.

Про підозри Генпрокуратури щодо службових осіб НБУ в сприянні службовим особам "Дельта Банку" у виведенню закордон 4,1 млрд грн. рефінансування див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку читайте тут.

Про кримінальне провадження щодо екс-першого заступника голови ради директорів "Дельта Банку" Віталія Масюри й перипетії з арештом його майна див. тут.

Довідково

За даними Фонду гарантування, на 01 жовтня вкладникам цієї фінустанови в межах гарантійної суми було виплачено 15,52 млрд грн (96,6% запланованих виплат). Як відомо, відповідні компенсації здійснються в основному за рахунок емісійних коштів НБУ (в т.ч. монетизації Нацбанком ОВДП, які для Фонду гарантування випустив Мінфін).

У червні поточного року Фонд гарантування затвердив ліквідаційну масу «Дельта Банку»: оціночна вартість – 29,04 млрд грн. при балансовій вартості 85,55 млрд грн.

У березні директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник заявляв, що в поточному році Нацбанк за рахунок застави по кредитам рефінансування планує отримати близько 4,4 млрд грн. надходжень «від очікуваних і вже накопичених погашень за портфелем Дельта Банку»

Крім того, в НБУ заявляли, що намагаються в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн. за майновим поручительством по кредитам рефінансування для «Дельта Банку». Як зазначалося, М. Лагун надав майнове поручительство на 766,848 млн гривень під земельні ділянки.

За даними НБУ, на 01.03.2015 борг «Дельта Банку» перед НБУ становив 9,3 млрд грн. Він отримував рефінансування і за часів керівництва в НБУ І. Соркіна, і С. Кубіва, і В. Гонтаревої.