Кредитори України не злякалися погрози Яресько заморозити виплату боргів

Все про економіку та фінанси

Спецкомітет кредиторів України не має наміру переглядати пропозицію для офіційного Києва щодо реструктуризації боргів, яка передбачає 10-річну пролонгацію кредитів та не передбачає списання частини заборгованості. Про це агентству Bloomberg повідомило джерело, знайоме з ходом переговорів.

Нагадаємо, що міністр фінансів Наталія Яресько публічно заявляла, що якщо переговори між Україною та кредиторами затягуватимуться (скажімо, до осені), Кабмін може скористатися правом, наданим йому Верховною Радою, та заморозити виплати по зовнішнім зобов’язанням. Cпецкомітет кредиторів на чолі з американським інвестфондом Franklin Templeton офіційно висловив «глибоку стурбованість» у зв’язку з такою позицією Мінфіну.

Україна фактично відкинула вказану вище пропозицію кредиторів. По-перше, тому, що на думку української влади, без списання частини заборгованості Україні не вдасться досягти трьох цільових показників, визначених програмою співпраці з МВФ:

- заощадження на зовнішніх платежах по боргових зобов’язаннях держави, гарантованих державою та суб’єктів господарювання державного сектору економіки на суму приблизно 15 млрд. дол. США за період реалізації програми МВФ (2015-2018 рр.);
- забезпечення до 2020 р. співвідношення державний борг/ ВВП на рівні, не вище, ніж 71 % від ВВП (йдеться фактично про зниження держборгу з нинішніх понад 90% ВВП);
- підтримання загальних потреб у фінансуванні бюджету за борговими операціями в середньому на рівні 10 % від ВВП (максимум 12% від ВВП на рік) в 2019–2025 рр.

За даними джерел агентства Reuters і Bloomberg, Н. Яресько говорила кредиторам про необхідність списання 40% заборгованості України.

Крім того, як наголошувала міністр фінансів України, для офіційного Києва неприйнятною є пропозиція кредиторів щодо використання на певному етапі (через кілька років) 8 млрд дол. із золотовалютних резервів НБУ, що суперечить чинному законодавству України (фактично борги Мінфіну перекладаються на Нацбанк, - ред.) та чинній програмі співпраці між Україною та МВФ (наріжним каменем якої є нарощування валютних резервів НБУ, - ред.).

Додамо, що в п’ятницю з’явилася офіційна заява директора-розпорядника МВФ Крістін Лагард про те, що навіть якщо Україні не вдасться досягти угоди з кредиторами щодо реструктуризації боргів і офіційний Київ не зможе обслуговувати свої фінансові зобов`язання, МВФ зможе надалі фінансово підтримувати Україну.

Разом з тим К. Лагард наголосила, що для забезпечення фінансово-економічної стабільності в Україні та досягнення цільових показників, визначених програмою співпраці з МВФ, потрібні сильні позиції золотовалютних резервів НБУ. З огляду на це, резерви Нацбанку не можуть використовуватися для обслуговування боргів. Таким чином, МВФ фактично теж відкинув пропозицію приватних кредиторів України щодо реструктуризації боргів без списання частини заборгованості.