Коломойський та Боголюбов відсудили в Приватбанку ще 25 млн грн

Все про економіку та фінанси

18 грудня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ “Акватера” до Приватбанку (в справі №910/22722/17) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 24,9 млн грн.

За даними держреєстру, кінцевими бенеціарами ТОВ “Акватера” є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Акватера” передало в іпотеку для НБУ нерухоме майно (за адресою м. Дніпро, вул. Чкалова, 27; погоджена вартість - 24,5 млн грн) як забезпечення боргових зобов’язань Приватбанку перед Нацбанком по кредиту рефінансування (від 03.03.2009).

Як зазначається, в серпні 2017 року НБУ звернувся до ТОВ “Акватера” з вимогою погасити заборгованість Приватбанку по відповідному договору рефінансування на суму 4,4 млрд грн.

У жовтні-2017 ТОВ “Акватера” сплатило Нацбанку 24,9 млн грн (в обсязі забезпечених зобов`язань по іпотечному договору) та після цього звернулося до Приватбанку з листом про заміну кредитора у зобов’язанні й вимогою повернути для ТОВ “Акватера” 24,9 млн грн, які були сплачені компанією-позивачем для НБУ як погашення частини боргу Приватбанку по рефінансу. Приватбанк тоді цю вимогу ТОВ “Акватера” в добровільному порядку не виконав, тому позивач і звернувся в суд.

Госпсуд м. Києва в своєму рішенні від 18.12.2018 дійшов висновку, що ТОВ “Акватера” на законних підставах сплатило для Нацбанку 24,9 млн грн в рахунок погашення частини боргу Приватбанку, а тому “в силу приписів ст. 42 Закону України "Про іпотеку" до позивача перейшло право вимагати від боржника відшкодування сплаченої суми у відповідному обсязі (право регресу)” (цитата).

Як писав Finbalance, 27.04.2018 Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” (пов’язують з “приватівцями”) та вирішив стягнути з Приватбанку 8,15 млн грн, які позивач як заставодавець сплатив для НБУ в рамках погашення частини боргу Приватбанку за кредитним договором, укладеним у жовтні-2008.

Постановою Київського апеляційного госпсуду від 29.08.2018 рішення суду першої інстанції в цій справі (№910/23070/17) було залишене без змін. Зараз цей спір розглядає Верховний Суд.

Згідно з судовими матеріалами, 07.09.2017 ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” отримало від НБУ вимогу №41-0009/58320 щодо погашення 2,66 млрд грн заборгованості Приватбанку за згаданим договором рефінансування. Нацбанк наголошував, що в разі невиконання вимоги у 30-денний строк на передане у заставу майно буде звернене стягнення в примусовому порядку.

24.10.2017 ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” перерахувало кошти для Нацбанку в розмірі 8,15 млн грн.

При цьому 13.11.2017 підприємство надіслало для Приватбанку лист із повідомленням про цей платіж та про заміну кредитора в зобов`язанні за кредитним договором з вимогою до Приватбанку оплатити на користь ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” 8,15 млн грн.

Госпсуд м. Києва дійшов висновку, що ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” правомірно реалізувало своє право на виконання взятих на себе згідно з договором застави зобов`язань щодо погашення заборгованості Приватбанку перед НБУ за кредитним договором шляхом сплати для Нацбанку коштів в розмірі вартості переданого у заставу майна, “адже саме відповідною вартістю обмежуються його зобов`язання щодо такого забезпечення” (цитата).

Приватбанк у рамках цього судового процесу наполягав, що ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” не набуло статусу кредитора за кредитним договором, оскільки не здійснило погашення боргу в повному обсязі (2,66 млрд грн).

Контекст

Відповідно до звітності Приватбанку, на 01.01.2019 його борг перед НБУ по рефінансуванню становив 9,7 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації банку - 18 млрд грн).

Приватбанк офіційно визнавав, що погашення ним рефінансування призводить до зменшення зобов’язань Ігоря Коломойського як поручителя перед НБУ по рефінансу.

Раніше влада України брала зобов’язання перед МВФ, що борги Приватбанку по рефінансуванню будуть реструктуризовані таким чином, щоб “не порушувалася юридична сила особистих гарантій колишніх власників банку, пов`язана з такими кредитами” (цитата).

Як писав Finbalance, “”приватівські” структури отримали низку судових рішень, які зобов’язували Приватбанк погасити борги перед НБУ по рефінансуванню. Крім того, вони домоглися в судовому порядку розірвання низки іпотечних договорів і договорів застави. Щоправда, на вимогу НБУ та Приватбанку суди апеляційної та касаційної інстанції переглянули значну частину відповідних рішень.

У червні 2018 року НБУ подав 143 позови до юросіб, які надавали майно в заставу для Нацбанку як забезпечення боргів Приватбанку по рефінансуванню. Обсяг вимог НБУ по цим позовам - 10 млрд грн.

Серед відповідачів - “Дніпроазот”, ПАТ“Нікопольський завод феросплавів”, АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат”, АТ “Покровський гірничо-збагачувальний комбінат”, ПрАТ “Товкачівський ГЗК”, ТОВ "Агротермінал Логістік" (власник зернового терміналу "Бориваж"), ТОВ “Скорзонера” (власник землі та інфраструктурних об’єктів на курорті “Буковель”), ТОВ “Поділ Нерухомість” (власник офісу медіахолдингу “1+1”), ПрАТ “Ерлан” (власник виробника напоїв “Біола”), ТОВ “Приватофис” (власник багатьох об’єктів нерухомості в різних регіонах), ТОВ “Гаджибей” (власник багатьох земельних ділянок на Одещині), ПрАТ “Готель “Жовтневий” (власник однойменного готелю в м. Дніпро), ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон", ТОВ "Акватера", ТОВ “Арлан”, ПрАТ “Аеробуд”, ТОВ “Еверест Істейт”, ТОВ “Перспектива Інвестмент”, ПАТ "УКРНДІІНЖПРОЕКТ", ТОВ “Укрінтерінвест”, ПАТ “Дніпрометалсервіс”, Тровелко Холдінгз Лімітед, Пеннілейн Комерсіо Інтернасіонал ЛДА тощо.

Крім того, НБУ заявляв, що подав позови в суди Швейцарії та України проти Ігоря Коломойського як поручителя по боргам Приватбанку по рефінансу. Обсяг вимог Нацбанку по цим позовам - теж 10 млрд грн (по 5 млрд грн в женевській та дніпропетровських справах). У грудні-2018 НБУ повідомляв про збільшення вимог у женевському спорі до 6,64 млрд грн.

У кінці жовтня-2018 НБУ публічно заявляв, що госпсуди винесли загалом 19 рішень на користь НБУ на 947 млн грн в справах за позовами до поручителів Приватбанку по рефінансуванню. Йшлося в т.ч. "Фінілон" (9 позовів), "Еверест Істейт" (4 позови), "Едельвейс-2000" (3 позови), а також "Скорзонера" (2 позови) і "Кобос" (1 позов). Як звертав увагу Finbalance, судовими рішеннями було звернуто стягнення в т.ч. на нерухоме майно, яке знаходиться в анексованому Росією Криму.

На значну частину зі згаданих активів "приватівців" судові органи за клопотанням ГПУ ще торік наклали арешт в рамках кримінального провадження №42014000000001261 щодо 19 млрд грн рефінансування для Приватбанку (перелік активів – тут і тут).

Після націоналізації Приватбанку НБУ публічно стверджував, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це інсайдерські позики. Ігор Коломойський цю інформацію спростував (див. тут і тут).

У грудні 2017 року Високий Суд Лондона заморозив всі активи І. Коломойського та Г. Боголюбова в рамках позову Приватбанку на 2,5 млрд дол.

У листопаді 2018 року Суд Лондона відмовився розглядати цю справу (на думку суду, цей спір не підпадає під його юрисдикцію). Приватбанк подав апеляцію на це рішення та очікує рішення апеляційного суду в 2019 році.

При цьому юристи Приватбанку та юристи “приватівців” висловлювали різні думки з приводу того, чи зберігає/втрачає силу арешт активів І. Коломойського та Г. Боголюбова після відмови Суду Лондона розглядати вказану справу (див. тут, тут, тут).

Юристи "приватівців" говорили, що суд зобов`язав Приватбанк відшкодувати судові витрати позивачам на загальну суму 7,5 млн фунтів стерлінгів (з них 4 млн фунтів стерлінгів, як зазначалося, повинні бути виплачені І. Коломойському).