Гонтарева про "Приват": у Коломойського може бути 5-10 років на виплату боргів

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Валерія Гонтарева в інтерв’ю Reuters заявила, що для незалежного аудиту активів Приватбанку новий менеджмент вже найняв компанію Ernst&Young. Крім того, буде відібрана міжнародна компанія для управління проблемним портфелем, як це погоджено з МВФ.

"Міжнародна компанія наймається, щоб не було ніяких неринкових умов, ніяких оцінок активів за неправильною вартістю, щоб було зрозуміло, хто бенефіціарні власники цих активів і як вони збираються кредити віддавати", - додала В. Гонтарева.

За її словами, до кінця першого півріччя має пройти перевірка здатності компаній, яким Приватбанк позичив гроші, розрахуватися з ним у найближчі 5-10 років.

"Якщо цього не відбувається, то тоді (було) доведення банку до банкрутства. Це - питання наших всіх правоохоронних органів і банк буде подавати позови", - сказала В. Гонтарева, відповідаючи на питання про відповідальність колишніх акціонерів (у 2015 році в законодавстві України з’явилася норма про кримінальну відповідальність за доведення банку до банкрутства).

Гонтарева сказала, що крім реструктуризації кредитного портфеля Приватбанку регулятор замислюється над вирішенням проблеми непрацюючих кредитів в секторі в цілому, де їх частка зросла до 50 відсотків за кілька років економічної кризи і девальвації гривні.

"Велика проблема всієї країни - це NPL, така ж проблема і у державних банків. Ми думаємо, як цю проблему вирішувати, чи потрібна окрема міжнародна компанія, такого класу, як намагаємося знайти для реструктуризації портфеля Приватбанку", - сказала глава регулятора.

За її словами, банки зможуть добровільно передавати проблемні активи в таку компанію.

Довідково

Як писав Finbalance, раніше в Нацбанку допускали, що якщо екс-акціонери Приватбанку до 01 липня 2017 року реструктуризують 75% заборгованості перед банком, НБУ буде готовий дати відстрочку для реструктуризації решти 25% боргів до кінця 2017 року (згідно з неофіційною інформацією, така опція прописана в проекті оновленого Меморандуму з МВФ).

Водночас екс-акціонер Приватбанку Ігор Коломойський заявляв, що на момент націоналізації Приватбанку всі корпоративні кредити були реструктуризовані на вимогу НБУ. «31 млрд грн застав записали на баланс, а на суму 124 млрд грн реструктурували портфель. НБУ вибрав компанії, які його влаштовують, і кредити були переведені на ці фірми", - зазначав екс-співвласник банку.

Глава правління Приватбанку Олександр Шлапак заявляв, що кредитний портфель колишніх акціонерів Приватбанку буде реструктуризовано на 10 років з поквартальною виплатою. "Угоди записані таким чином: на 10 років реструктуризація і оплата поквартально. Перші оплати повинні піти ось-ось. Ті оплати, які настали, оплачуються - обслуговуються", - розповідав він 02 лютого.

За словами О.Шлапака, до 1 липня 2017 року має бути внесено забезпечення за цими кредитами. "Ніхто не говорив про погашення портфеля до 1 липня. Йшлося про завершення реструктуризації самого портфеля - як він буде реструктуризований і, головне, внесення забезпечення за цим портфелем до 1 липня. У разі, якщо колишній акціонер це встигне зробити - значить тоді friendly, якщо немає - тоді інші кроки ", - казав О. Шлапак.

02 лютого було опубліковане інтерв`ю глави НБУ Валерії Гонтаревої, в якому вона, говорячи про кредити, видані Приватбанком для структур його екс-акціонерів, заявила, що «ми ще не бачили програму реструктуризації кредитів, але вони [екс-власники банку] дали гарантійний лист, у них є 6 місяців [для реструктуризації]». «Якщо не реструктуризують портфель, повинні відповісти за доведення банку до банкрутства», - підкреслила В. Гонтарева.

Згодом заступник глави НБУ Катерина Рожкова заявила, що контексті реструктуризації боргів екс-власників Приватбанку «якісь підготовчі процеси йдуть, але фінальних пропозицій по реструктуризації ми ще не бачили».

«У нас є закон про відповідальність за доведення банків до банкрутства. Це складний закон і такі звинувачення складно доказові. Але абсолютно очевидно, що 97% корпоративного кредитного портфеля Привату - це були кредити, видані компаніям, пов`язаним з акціонерами. І тут найбільший ризик є і для менеджменту, і вже колишніх акціонерів. Якщо кредити не будуть обслуговуватися – має підніматися питання про відповідальність за доведення банку до банкрутства. Тому я вважаю, що в інтересах самих акціонерів реструктуризувати портфель, забезпечити його поступове погашення», - зазначала К. Рожкова.

О. Шлапак, коментуючи інформацію, що деякі боржники банку вже почали процедуру банкрутства, зазначав, що «подавати до суду немає сенсу, бо в них немає забезпечення за цими кредитами».

«В значній частині кредитів забезпеченням є не реальні активи, як то земельні ділянки, майнові комплекси тощо, а корпоративні права різних компаній “Роги й копита”. А як поведуть себе колишні акціонери, які по суті ці кошти отримали, – покаже час. <…> Колишній менеджмент банку реструктуризував частину кредитів. Відсотки сплачуються. Проте звідки беруться ці кошти – сотні мільйонів на кожен місяць – справа колишніх акціонерів. Нам потрібно, щоб за цими боргами була застава. Якщо колишні акціонери погодяться на такі умови, це буде колосальний прогрес», - зауважив О. Шлапак.

Глава НБУ В. Гонтарева напряму пов`язувала питання погашення інсайдерських кредитів екс-акціонерами Приватбанку з питанням погашення рефінансування НБУ. Вона зауважувала, що із 19 млрд кредитів рефінансування на момент визнання Приватбанку неплатоспроможним прострочений борг становив 14 млрд грн, причому «практично на всі є персональні гарантії Коломойського, тому ми будемо стежити, як він реструктуризує свої кредити».

Відповідно, якщо І. Коломойський та його партнери не гаситимуть борги перед Приватбанком, держава може спробувати встановити контроль, принаймні, над активами, наданими як забезпечення під кредити рефінансування (йдеться, зокрема, про «Буковель», «Бориваж», літаки «Боїнги»).