ФГВФО не знайшов покупців на 7-мільярдні борги "Боні і Клайд" та інших "друзів" Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

14 березня Фонд гарантування провів “голландський” аукціон з продажу прав вимоги Дельта Банку за низкою кредитних договорів на 7,13 млрд грн.

Попри те, що в ході торгів стартова ціна (яка відповідає номінальній сумі заборгованості) знижувалася до 1,42 млрд грн (тобто дисконт сягав 80%), покупців не знайшлося.

Відповідно до судових матеріалів, боржниками за відповідними кредитними угодами 2011-2014 років (у т.ч. №ВКЛ-2011020/1, №ВКЛ-2010201, №ВКЛ-2016252, №ВКЛ-2016313, №ВКЛ-2016495) є ТОВ "Факторіал М" (раніше називалося ТОВ "Боні і Клайд"), ТОВ "Антарес-Торгсервіс", ТОВ ТОВ “Еплада”, ТОВ “Еквіті Ін” (раніше називалося ТОВ “САБ-Р”), ТОВ “Трансінвест Україна”.

Перелічені компанії фігурували в матеріалах кримінальних проваджень щодо можливого виведення Дельта Банком рефінансування НБУ та в публікаціях ЗМІ щодо видачі фінустановою позик для компаній-“пустишок” (див. тут, тут, тут).

Як писав Finbalance, у січні Фонд гарантування намагався продати активи Дельта Банку з подібною “специфікою” на 8,7 млрд грн. І теж безуспішно. Тоді йшлося про права кредитної вимоги в т.ч. до таких боржників: ТОВ "Ріал Істейт Компані", ТОВ “ТІ ЕЛ СІ СІСТЕМС”, ТОВ “Український Бізнес-Франчайзинг”, ТОВ “Мерчант Хауз”.

Згідно з матеріалами відповідних кримінальних проваджень, окремі службові особи, принаймні, частини згаданих компаній водночас були співробітниками Дельта Банку.

Власник фінустанови Микола Лагун відкидав можливість таких зловживань.

Контекст

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.01.2019 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

ФГВФО визнав нікчемними правочини обтяження активів Дельта Банку заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ - 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства Дельта Банку за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрдгрн.

ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.