ФГВФО каже, що ринкова вартість активів Дельта Банку – втричі нижча від балансової

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування вкладів в офіційному повідомленні заявив, що ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» станом на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

«Серед причин такого знецінення, в тому числі, було укладення напередодні введення тимчасової адміністрації невигідних для «Дельта Банку» угод, які підписувались для реалізації схем виведення активів з банку. Під час роботи тимчасового адміністратора такі факти були встановлені,а відповідні правочини - визнані нікчемними.

Також були списані кошти на коррахунках в іноземних банках: Meinl Bank AG (Австрія), BANK FRICK AND CO.AG (Ліхтенштейн), East-West United S.A., BANK WINTER & CO.AC – на суму 437,23 млн дол.

Загальна сума (на 01.02.2017) виявлених уповноваженою особою Фонду нікчемних правочинів, укладених до тимчасової адміністрації з метою виведення активів, становить: 19,32 млрд грн, 93,63 млн дол. та 18 млн швейцарських франків.

В тому числі, визнані нікчемними правочини:
з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн;
з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн;
з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн.

Нікчемними також визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства:

ДІУ – 3,9 млрд грн;
Ощадбанк – 2,04 млрд грн;
Банк Авант – 0,6 млрд грн;
5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

Уповноважена особа Фонду гарантування веде активну позовну роботу для повернення виведених з «Дельта Банку» активів. На сьогодні у провадженні судів різних інстанцій перебуває близько 150 судових справ, предметом розгляду яких є саме це питання. Вже отримано 34 рішення судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій на користь банку», - констатується в повідомленні ФГВФО. 

Довідково

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Державною іпотечною установою (ДІУ) - тут, з Ощадбанком - тут.

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 січня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,55 млрд грн (96,7% запланованих виплат).  

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що борг Дельта Банку перед НБУ - 9,3 млрд грн, а мажоритарний акціонер банку (Микола Лагун) не давав персональну гарантію під рефінанс. "Він отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями. Для чого потрібна персональна гарантія? Вона підвищує вартість застави. Але в зв`язку з наявністю держгарантії максимально можлива оцінка застави виходила автоматично <...> Частина заборгованості погашена ФГВФО і НБУ, приблизно 5,3 млрд грн, тому що був закладений портфель споживчих кредитів", - зазначала глава НБУ.

Водночас В. Гонтарева зазначала, що одна з операцій Дельта Банку "взагалі повинна увійти в історію світового шахрайства": "31 грудня 2014 роки ми встановили, що коррахунок в розмірі $ 227 млн, який банк показував у себе як актив, ніколи не існував. Тобто банку не вистачало капіталу і він за допомогою технічних проводок заплутував нас. Але в підсумку не дожив навіть до стрес-тесту. Була ще одна цікава проводка. Банк видав 4,5 млрд грн фіктивних кредитів приватним особам через одне відділення банку. 63 000 людей "отримали" кредити, навіть не дізнавшись про це. А сам банк ці гроші просто перевів у готівку і вивів".

Про невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут.

Про конфлікти Cargill з Фондом гарантування довкола активів "Дельта Банку" (у контексті переуступки прав вимоги) читайте тут і тут.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.

Про спроби Ощадбанку стягнути борги Дельта Банку з М. Лагуна див. тут.