Детективи НАБУ: службові особи Ощадбанку зловживали в інтересах "Креатива"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Солом’янського райсуду м. Києва від 07 вересня, Національне антикорупційне бюро України здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000001254 від 16.05.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу («Зловживання владою або службовим становищем»), за фактом (цитата) «зловживання службовим становищем службовими особами АТ «Ощадбанк», що спричинило тяжкі наслідки».

Як констатується в ухвалі суду, «досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи АТ «Ощадбанк» упродовж січня - липня 2015 року зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, неправомірно сприяючи ПАТ «Креатив Груп» у здійсненні господарської діяльності та діючи в його інтересах, достовірно знаючи про незадовільний фінансовий стан товариства, умисно не вживали достатніх та необхідних заходів в порядку претензійно-позовної роботи до забезпечення стягнення дебіторської заборгованості товариства у розмірі понад 6,7 млрд. грн, чим спричинили тяжкі наслідки для державних інтересів» (кінець цитати).

05 вересня Солом’янський райсуд м. Києва відмовив детективу НАБУ в задоволенні клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю вилучення їх копій, які містять банківську таємницю, та перебувають у володінні Кіровоградського обласного управління Ощадбанку, що знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Декабристів, 9, щодо відкриття, обслуговування та рух коштів по рахункам ПрАТ «Креатив». «Враховуючи те, що речі і документи, доступ до яких планується отримати, знаходяться у володінні філії, що суперечить вимогам п. 4 ч. 2 ст. 160 КПК України, оскільки філія не має статусу юридичної особи у розумінні цієї норми законодавства, слідчий суддя приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання», - йшлося в ухвалі суду.

Довідково

Як писав Finbalance, 27 липня Господарський суд м. Києва в рамках справи про банкрутство ПрАТ «Креатив» прийняв до розгляду заяви Ощадбанку про визнання його кредитором на суму 9,23 млрд грн та Укрексімбанку – на 3,5 млрд грн.

Крім того, суд прийняв такі ж заяви, зокрема,

- Укрсоцбанку – на 1,42 млрд грн;
- УніКредит Банк (Чеська Республіка та Словаччина) – на 261,6 млн грн;
- ВТБ Кепітал плк – на 1,41 млрд грн;
- ВТБ Банку – на 398,6 млн грн;
- ІНГ Банк Н.В. – на 846,8 млн грн;
- Ерсте Груп Банк АГ (Лондонська Філія) – 846,8 млн грн;
- Ландесбанк Баден-Вюрттемберг – 554,8 млн грн;
- Ландесбанк Берлін АГ – 122,1 млн грн;
- Амстердам Трейд Банк Н.В. – 376,3 млн грн;
- Credit Europe Bank N.V. – 187,9 млн грн;
- Intesa Sanpaolo S.P.A. – 187,9 млн грн;
- Креді Корпорейт Енд Інвестмент Банк – 89,4 млн грн;
- Райффайзен а.с. – 40 млн грн.

Також суд прийняв заяву «Експорт Девелопмент Канада» про визнання кредитором на суму 200,5 млн грн, а ще – ПП «Елланда» на 2,74 млрд грн та ПП «Альфа-Люкс» на 738 млн грн.

08 серпня Госпсуд Кіровоградської області порушив провадження у справі за позовом Ощадбанку до «Креатив Груп» про стягнення 182,4 млн дол, 12,8 млн євро та 117,2 млн грн. 

25 серпня Госпсуд Кіровоградської області порушив провадження у справі за позовом Укрексімбанку до ТОВ «Завод модифікованих жирів» (входить в групу «Креатив») про стягнення 114,3 млн дол. та 412,3 млн грн.

У березні глава правління Ощадбанку Андрій Пишний заявляв, що загальний борг «Креатива» перед держбанком перевищує 300 млн дол. Банкір запевнив, що «вся заставна маса за зобов`язаннями перед Ощадбанком збережена, і в цей момент тривають юридична процедура та оцінка». Водночас визнав, що, не виключено, «буде частина заборгованості, яка не покрита забезпеченням».

Нагадаємо, восени 2015 року в пресі мусувалися чутки, що команда екс-прем’єра А. Яценюка нібито може сприяти новим власникам «Креатива» в реструктуризації боргів перед Ощадбанком (як варіант називалася потенційна угода у вигляді взаємозаліку боргових зобов`язань "Креатива" та євробондів Ощадбанку, які нібито були зі значним дисконтом придбані на ринку перед реструктуризацією відповідних паперів тощо).

Підставою для таких версій слугувало те, що, мовляв, Ощадбанк очолює А. Пишний – близький соратник А. Яценюка, а теж близький до екс-глави Кабміну нардеп А. Іванчук є товаришем А. Гранца (один з нових офіційних власників групи «Креатив»). За цими чутками, А. Іванчук нібито міг одним з нових кінцевих власників «Креатива». 

Офіційних - у т.ч. документальних - підтверджень цієї інформації не було.

У цьому контексті А. Гранц запевняв, що «якщо ви думаєте, що сьогодні чиновники можуть реально впливати на держбанки на шкоду інтересам держбанків – це велике перебільшення». Крім того, він підкреслив, що серед нових співвласників «Креативу» українців немає. «Це мої друзі, які теж живують за кордоном», - уточнював підприємець.

Про продаж Укргазбанком права кредитної вимоги до компанії з групи «Креатива» для структури з групи «Кернела» майже на 100 млн дол, а також про оскарження цієї угоди в судовому порядку читайте тут.