Борг держави в 2014-му перетне «червону лінію» в 60% ВВП, - експерт

Все про економіку та фінанси

Попри певне скорочення державного та гарантованого державою боргу в червні на 0,4% ВВП (по відношенню до кінця травня), надалі він стрімко зростатиме. Такий прогноз зробила експерт CASE Ukraine Юлія Шибалкіна.

«Внаслідок останніх змін до бюджету, до кінця року уряд має право довести борг до 936,1 млрд грн, що перевищує 60% ВВП. Зокрема, Україна отримає 1,4 млрд дол. від МВФ та збільшить статутний капітал Нафтогазу ще на 63,3 млрд грн.», - констатує експерт.

Як уточнила Ю. Шибалкіна, в червні в Україні скорочення держборгу відбулося за рахунок того, державі вдалося розрахуватися за деякими старими боргам, а нові запозичення були помірними. І на кінець 1-го півріччя 2014 р. Україна залишилася винна кредиторам 821,8 млрд грн, або 56,8% ВВП.

У червні Україна погасила євробонди (1,0 млрд дол.), на які у 2012 р. була обміняна частина кредиту від російського банку ВТБ, залученого у 2010 р. До того ж, здійснила чергову виплату (0.2 млрд дол.) за попередніми кредитами МВФ. Разом з тим надійшло 1,0 млрд дол. від ЄС.

На внутрішньому ринку, Україна протягом червня випустила облігацій на суму 6,4 млрд грн, в т.ч. статутний капітал Нафтогазу було збільшено на 1,8 млрд грн. Погашення облігацій відбувалося своєчасно та в повному обсязі, який у червні становив 8,8 млрд грн.

Як звертає увагу експерт, за травень держборг зріс на 11,0%. Це відбулося за рахунок того, що Україна отримала перші позики від МВФ, Світового банку та ЄС (відповідно 3,2, 0,8 та 0,1 млрд дол.), а також випустила євробонди (1.0 млрд дол.). Окрім цього, було збільшено статутний капітал Нафтогазу на 10,0 млрд грн.