Банк "Південний" каже, що повернув НБУ стабкредит

Все про економіку та фінанси

Банк «Південний» в офіційній заяві повідомив, що 29 грудня «достроково і в повному обсязі погасив стабілізаційний кредит Національного банку України, сума погашення склала 338 млн грн».

«Таким чином, з початку 2016 року банком було погашено 542 млн грн, і заборгованостей перед регулятором у банку на даний момент немає.

Станом на 1 грудня 2016 року банк випереджаючими темпами виконує вимоги за обсягом і достатністю регулятивного капіталу відповідно до Плану капіталізації, затвердженому НБУ за підсумками проведення діагностики 20 найбільших банків.

Разом з цим банк «Південний» демонструє значення ключового показника достатності основного капіталу вище 8% (при рекомендованих НБУ 7%), що говорить про якісну і збалансовану структуру капіталу банку.

За підсумками 11 місяців 2016 року банк отримав більше 58 млн грн чистого прибутку, перевищивши показник аналогічного періоду 2015 року на 23%», - йдеться в повідомленні банку.

Довідково

У ІІІ кварталі борг банку «Південний» перед НБУ зріс на 68 млн грн – до 566,45 млн грн.

Нещодавно директор фінансового департаменту банку «Південний» Дмитро Вотченко в коментарі для Finbalance повідомляв, що за підсумками всього 2016 року фінустанова очікує понад 60 млн грн прибутку.

За його словами, значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу банку «Південний» на 01 грудня було 9,9% (вимога НБУ – без врахування кризових пом’якшень – не менше 10%, - ред.).

Д. Вотченко уточнював, що застосування постанови НБУ №351 (запроваджує більш жорсткі правила оцінки кредитних ризиків; почне діяти на початку 2017 року; зараз працює в тестовому режимі, - ред.) «не буде мати негативного впливу на регулятивний капітал, оскільки резерви сформовані в повному обсязі» (цитата).

Наприкінці листопада агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) банку «Південний» на рівні «CCC» з відповідним рейтингом життєздатності (VRS), що відображає в т.ч. слабку якість активів банку, обмежену додаткову здатність абсорбувати збитки і скромну базову прибутковість, що робить банк вразливим для для подальшого визнання знецінення активів.

Як констатувало Fitch, на кінець 1-го півріччя-2016 частка проблемних кредитів (з прострочкою понад 90 днів) у банку «Південний» становила 9% кредитного портфелю, крім того індивіуально знецінені кредити (на додаток до згаданих прострочених) ставили ще 20% (на кінець 2015 року – відповідно 11% та 23%). Покриття резервами вказаної заборгованості становило 45%, що, як зауважує Fitch, є низьким показником та відображає залежність банку від наданого забезпечення.

Окремо агентство звертало увагу, що додаткові ризики погіршення якості активів також обумовлені великою концентрацією позичальників і валютного кредитування (67% від загального числа), остання складова – зі слабким хеджування ризиків.

Fitch називало обмеженою здатність банку «Південний» абсорбувати збитки (на кінець ІІІ кварталу показник достатності капіталу був на рівні біля 10%) та вказує, що до кінця 2017 року планується помірна докапіталізація (враховуючи значення достатності на кінець вересня, приблизно до 11%). Агентство очікує, що тиск на капітал банку «Південний» буде лишатися значним, а фінрезультат буде стримуватися як і раніше високими витратами на формування резервів (хоча вони поступово знижуватимуться).

Депозитну базу банку «Південний» за 9 місяців-2016 Fitch характеризує як в цілому стабільну, разом з тим зауважуючи, що доступ фінустанови до валютної ліквідності залежить від латвійської «дочки» банку «Південний». Відповідно, якщо цей доступ стримуватиметься, валютна ліквідність банку може послабшати.

На думку агентства, хоча підтримка банку «Південний» від нинішніх акціонерів можлива, проте її ймовірність «не може бути надійно оцінена».

За 9 місяців поточного року і статутний капітал банку «Південний» (956,9 млн грн), і власний капітал (2 млрд грн) лишилися незмінними.