У "дочок" російських держбанків за три роки збиток 71 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Згідно з попередніми даними НБУ, збиток ВТБ Банку за підсумками 2016 році становив 6,32 млрд грн, Промінвестбанку – 4,22 млрд грн, Сбербанку – 2,82 млрд грн, БМ Банку (входить у групу ВТБ) – 1,76 млрд грн. ВіЕсБанк (підконтрольний Сбербанку) декларує прибуток 0,06 млрд грн.

Таким чином, з урахуванням фінрезультатів за 2014-2015 рр, за три останні роки вказані «дочки» російських держбанків зафіксували збитки на 70,67 млрд грн, у т.ч. Промінвестбанк – 30,44 млрд грн, ВТБ Банк – 27,57 млрд грн, Сбербанк – 9,56 млрд грн, БМ Банк – 3,23 млрд грн (у ВіЕс Банку, який працює переважно в Західній Україні та Києві – прибуток 0,13 млрд грн).

Основні причини збитковості «дочок» російських держбанків:

- військова агресія Путіна проти України на Донбасі (де зазначені фінустанови активно кредитували підприємства, пов’язані, насамперед, з екс-регіоналами);
- російська окупація Криму;
- девальвація гривні, зумовлена війною Путіна проти України; зниженням світових цін на сировинні товари, які експортує Україна; макроекономічних дисбалансів, накопичених в українській економіці до 2014 року;
- низький рівень диверсифікованості кредитних портфелів росбанків тощо.

Довідково

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева заявила, що якщо банки з російським капіталом знайдуть покупців на свої активи, «ми будемо тільки раді».

Заступник глави НБУ Катерина Рожкова зазначала, що Нацбанк «не бачить загрози від російських банків для нашої економіки». «Політичного рішення закрити російські банки немає. Ви говорите: Нацбанк, зроби щось, виведи їх з ринку, відправ їх до Фонду... Куратори там є давним давно. Вони дуже багато операцій зобов`язані погоджувати з нами. І їх частка на ринку зменшуються. Фінансовий моніторинг від них не виходить, куратори там постійно знаходяться, ми все контролюємо, не даємо їм розвиватися і нарощувати окремі операції», - зазначала К. Рожкова.

У травні 2016 року директором департаменту банківського нагляду НБУ стала Наталія Дегтярьова, яка до цього очолювала департамент внутрішнього аудиту "Промінвестбанку".

У серпні 2016 року НБУ погодив на посаду глави правління Промінвестбанку Андрія Рожка, який у 2008-2012 рр. був главою правління Фінбанку (тобто в т.ч. у період, коли у Фінбанку працювала К. Рожкова).

На 01.01.2017 Промінвестбанк був одним з найбільших боржників НБУ по кредитам рефінансування. На думку учасників банківського ринку, зокрема, в І кварталі 2016 року на фоні проблем з виплатою вкладів у Промінвестбанку НБУ мав усі підстави визнати його неплатоспроможним, але утримався від цього рішення. Про фактичне списання Промінвестбанком заборгованості для готельних структур Б. Кауфмана (який "не чужий" для К. Рожкової) читайте тут.

Одним з бізнес-партнерів В. Гонтаревої по групі ІCU був Юрій Соловйов – перший заступник глави правління російського держбанку ВТБ. Восени офіційний Київ пом’якшив санкції, що дозволило групі ВТБ докапіталізувати БМ Банк.

Як писав Finbalance, згідно з новою Стратегією розвитку російської держкорпорації «Внєшекономбанк», вона має намір реструктуризувати та продати дочірній банк в Україні (Промінвестбанк) до кінця І кварталу 2018 року. У документі Промінвестбанк (як і Связь-Банк та Глобекс-банк) віднесений до групи установ, «які не відповідають новим пріоритетам, але вимагають перед виведенням проведення додаткових заходів». У листопаді глава ВЕБа Сергій Горьков заявляв, що Промінвестбанк буде проданий ще до кінця 2016 року.

Нещодавно глава російського держбанку ВТБ Андрій Костін заявляв, що група зберігає плани щодо продажу українських "дочок" (ВТБ Банку та БМ Банку), "але немає поки чіткого покупця". "Вони приходять і йдуть, але сказати, що угода завершена, не можна", - сказав він, відповідаючи на питання, чи зберігаються плани з продажу українських "дочок". Раніше Костін заявляв, що ВТБ планує піти з українського ринку як тільки випаде нагода. Глава ВТБ тоді підкреслював, що не бачить перспектив розвитку бізнесу банку в Україні.

Кілька тижнів тому глава російського Сбербанку Герман Греф запевняв, що Сбербанк поки не має наміру продавати дочірній банк в Україні. "Поки це питання не стоїть на порядку денному", - сказав він. У грудні Греф говорив, що Сбербанк не бачить швидких перспектив виходу з ринку України, хоча ситуація непроста (як вважається, однією з перешкод для продажу української "дочки" Сбербанку є її висока заборгованість перед материнською структурою по міжбанківським кредитам).