ЗМІ: уряд пропонує знизити "зелений" тариф для сонячних електростанцій на 25%

Все про економіку та фінанси

14 травня Кабмін на переговорах з інвесторами у ВДЕ (відновлювані джерела енергії) запропонував проект меморандуму, який передбачає зниження "зеленого" тарифу для сонячних електростанцій на 25%, для вітроенергетичних - на 12,5% без продовження термінів дії цього тарифу, пише “Енергореформа”.

"Виробники е/е з ВДЕ приймають умови добровільної реструктуризації без пролонгації терміну дії договорів: для всіх об`єктів електроенергетики, які виробляють е/е з енергії сонця - на 25%, для всіх об`єктів електроенергетики, які виробляють е/е з енергії вітру - на 12,5% ", - йшлося в проекті меморандуму.

Згідно з документом, терміни введення в експлуатацію СЕС обмежуються 1 липня 2020 року, ВЕС - 1 липня 2021 року. Ті, хто введе свої об`єкти в експлуатацію після зазначених строків, зможуть взяти участь в аукціонах на квоти підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ.

Також в проекті вказано, що стовідсоткова відповідальність за небаланси для виробників е/е з ВДЕ, які не погодилися на умови добровільної реструктуризації, настає вже з 2020 року, в той час як для тих, хто погодилися - з 1 січня 2022 року. При цьому з 1 липня 2020 року відповідальність за небаланси становитиме 10%, з 1 січня 2021 року - 50%.

Проектом меморандуму також передбачається безкоштовне обмеження відпуску електроенергії при диспетчеризації не більше 150 хвилин на рік.

Як повідомлялося, в кінці лютого Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища запропонувало інвесторам в ВДЕ сценарій розв`язання ситуації на ринку. Він передбачав для СЕС, введених в експлуатацію після 2017 року, добровільну реструктуризацію "зеленого" тарифу (з/т) у вигляді його зниження на 15% - для станцій потужністю менше 10 МВт, на 20% - для СЕС потужністю від 10 до 50 МВт, на 25% - для СЕС потужністю понад 50 МВт. При цьому для кожної з категорій пропонувалося продовження терміну виплат на п`ять років. У свою чергу для ВЕС передбачено зниження тарифу на 10% також з продовженням терміну виплат на п`ять років.

Крім того, міністерство пропонувало для інвесторів додаткову опцію у вигляді можливості добровільного зниження з/т на 12,5% для СЕС і 5% для ВЕС без продовження терміну виплат.

Для тих, хто погодилися на добровільну реструктуризацію, пропонувалося ввести 100%-ву відповідальність за небаланси з 2022 роки; для тих, хто не піде на неї, - з 2020 року, з урахуванням короткого перехідного періоду з моменту прийняття закону до моменту вступу в силу даної норми.

За результатами переговорів 14 травня глава УВЕА (Української вітроенергетичної асоціації) Андрій Конеченков зазначив, що інвестори у відновлювані джерела енергії (ВДЕ) та Кабмін значно наблизилися до завершення дискусії щодо врегулювання питання змін умов підтримки сектора ВДЕ.

Водночас один з учасників переговорів, гендиректор компанії "Тесла Енерго" Олег Грамотенко заявив, що діалогу між інвесторами та урядом поки не вийшло через неконструктивні пропозиції уряду, які загрожують компаніям великими фінансовими втратами.