Уряд розглядає два варіанти зменшення цін на газ

Все про економіку та фінанси

Міністерство енергетики та вугільної промисловості пропонує з 1 лютого на рік обмежити ціну газу для "вразливих споживачів", а до таких віднесено фактично все населення, на основі формули "хаб мінус", пишуть "Українські новини" з посиланням на відповідний проект постанови.

Як зазначається, газ для поставок цій категорії споживачів буде продавати не НАК "Нафтогаз України", як раніше, а "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз" – НАК, можливо, будуть використовувати лише для продажу газу як постачальника останньої надії. У проєкті постанови до ціни застосовується визначення "гранична", хоча з огляду на порядок формування, її можна назвати скоріше фіксованою.

"З огляду на критерії, визначені в п.4 Порядку, уразливими споживачами природного газу є всі побутові споживачі", – йдеться в документі.

Продавати за фіксованою ціною газ компаніям, які постачають його населенню, повинні будуть "Укргазвидобування", "Чорноморнафтогаз" і постачальник останньої надії, яким зараз є НАК "Нафтогаз України".

Цю ціну пропонується встановити з 1 лютого 2021 року строком на 1 рік. Ціна буде визначатися за формулою "хаб мінус", тобто без урахування вартості транспортування газу від NCG до західного кордону України.

"7.3. Ціна продажу природного газу АТ "Укргазвидобування" та АТ "ДАТ "Чорноморнафтогаз" для поставок вразливим споживачам визначається один раз на рік за формулою ("хаб мінус")", – йдеться в документі.

За основу пропонується взяти середнєарифметичну фактичну ціну (End of Day) газу на 2021 рік (Year-Ahead) на німецькому хабі (NCG) (за інформацією біржі Powernext/EEX за листопад 2020 року).

Торгова надбавка постачальника визначена в розмірі 2,5%. Саме з цією надбавкою ціна буде вважатися граничною. "З метою захисту вразливих категорій споживачів від можливих зловживань з боку постачальників природного газу встановити, що з 1 лютого 2021 природний газ вразливим споживачам поставляється за граничною ціною, визначеною відповідно до п. 7.4.", – йдеться в проєкті постанови. Пункт 7.4 виглядає так: "Ціна поставки природного газу вразливим споживачам визначається за формулою: Ціна визначена за формулою "хаб мінус" (п. 7.3.) + 2,5% торговельна надбавка (націнка) постачальника".

Для отримання газу за встановленою ціною постачальники повинні будуть відкрити спеціальні рахунки умовного зберігання (ескроу), через які й буде проходити розрахунок споживачів. Це пропонується зробити, щоб забезпечити стабільність розрахунків постачальників газу з "Укргазвидобуванням" і "Чорноморнафтогазом".

Споживач газу може відмовитися від покупки газу за вказаною ціною, якщо захоче, наприклад в разі наявності на ринку більше вигідної пропозиції. Для цього, він повинен буде звернутися до свого постачальника газу з проханням виключити його з категорії вразливих споживачів.

P.S.

Коментар прем`єр-міністра Дениса Шмигаля:

"На виконання доручення Президента України, під час наради з керівництвом Міненерго, НАК «Нафтогаз», НКРЕКП, Оператором ГТС та представниками Офісу Президента було напрацьовано два підходи, які дозволять суттєво знизити тарифи на газ для населення.

Перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах «мінус» транспортування газу до України», який пропонує Міністерство енергетики. Крім того, пропонується тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Очікуваний результат: суттєве зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил.

Другий підхід, який пропонує державна компанія «Нафтогаз», — це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить «Нафтогаз». Крім того, пропонується, аби газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції та, як наслідок, суттєве зменшення платіжок для українців.

Також за результати наради з відповідальними відомствами сформовано механізм, який дозволить зменшити ціну на транспортування газу. НКРЕКП терміново починає ретельну перевірку всіх газопостачальників, які на сьогодні мають найвищі тарифи на цю послугу.

Водночас важливою політикою нашого Уряду залишається підтримка найбільш незахищених верств населення. Сьогодні в Україні 3,1 млн домогосподарств отримують субсидії для оплати комунальних послуг. Середній розмір нарахувань, наприклад за листопад 2020 року, становив 1,6 тисячі гривень. Це майже на 250 грн більше, ніж у 2019 році. В окремих регіонах середній розмір субсидії за рік зріс на 300-500 грн щомісячно. Це зменшує навантаження на сімейні бюджети найбільш незахищених верств населення. І це справедлива державна політика, яка буде продовжуватися разом із підвищенням зарплат та програмою щодо відновлення економіки".