ЗМІ: Григоришин віддасть Новинському частину активів через програш у суді Лондона

Все про економіку та фінанси

Антимонопольний комітет (АМКУ) почав розгляд справ про надання дозволу на концентрацію між кіпрськими компаніями Inter Growth Investments Limited, Stremvol Holdings Limited, Osiate Maritime Limited, Estival Trading Limited, Garensia Enterprises Limited, а також панамською Great Station Properties SA, пише "БізнесЦензор".

"Згідно з матеріалами заяв об`єктами придбання є міноритарні пакети акцій суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність з розподілу та постачання електричної енергії в межах Харківської області", - сказано в повідомленні.

Також частиною угоди є суб`єкти господарювання, які здійснюють діяльність на українському ринках хімічного обладнання і продукції; поршневих компресорів; насосного обладнання; запірної регулюючої арматури; спецобладнання для нафтової і газової промисловості; обважнених бурильних і ведучих труб; вуглецевих поковок і лиття; легованих і високолегованих сталей.

"За певних умов, ці концентрації можуть негативно впливати на вертикальні ринки нафтогазового комплексу і приводити до суттєвого обмеження конкуренції на таких ринках. Також не виключається підпадання під заборону згідно з законом "Про санкції", - наголошується в повідомленні АМКУ.

Для всебічного розгляду справ, комітетом заплановано дослідити всі наявні відносини контролю учасників концентрації і встановити наявність або відсутність негативного впливу на учасників концентрації з боку фізичних осіб, які є акціонерами і/або співвласниками учасників концентрації.

Більшість із зазначених в повідомленні АМКУ кіпрських компаній пов`язані з "Сумським НВО" і його акціонерами Костянтином Григоришиним, Вадимом Новинським і Володимиром Лук`яненко.

Корпоративний конфлікт між ними в 2017 році в Лондонському арбітражі закінчився поразкою Григоришина, якого суд зобов`язав виплатити партнерам $300 млн.

У жовтні 2018 року нардеп від "Опозиційного блоку" Вадим Новинський заявляв, що група "Енергетичний стандарт" Григоришина ще не виплатила йому і Володимиру Лук`яненко належну суму, але ведуться переговори про можливий компроміс у цьому питанні.

За даними НКЦБФР, кіпрській Stremvol Holdings Limited належить 83,74% акцій ПАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання", кінцевим бенефіціаром і гендиректором якого вказаний громадянин РФ Володимир Лук`яненко. Ще одним бенефіціаром числиться болгарин Максим Марков, на якого була записана частина активів Костянтина Григоришина.

Кіпрська компанія Garensia Enterprises Limited, яку пов`язують з групою "Енергетичний стандарт" Григоришина раніше володіла 26,63% акцій ПАТ "Черкасиобленерго". У 2016 році вони були переведені на КУА "Сварог Ессет Менеджмент" Григоришина. При цьому Garensia Enterprises Limited досі володіє 29,8% акцій "Харківобленерго".

Great Station Properties S.A. володіє акціями основного акціонера сумського підприємства - кіпрської Stremvol Holdings Limited.

В кінці 2012 року "Смарт-холдинг" Вадима Новинського придбав у сина екс-гендиректора Сумського НВО Володимира Лук`яненка-молодшого 25% акцій Great Station Properties, яка в свою чергу володіє 48,9% акцій Stremvol Holdings.

Григоришин через UMS Holding володіє 51% Stremvol Holdings. Лук`яненко також надав "Смарт-холдингу" опціон на викуп акцій Great Station Properties. Таким чином, Новинський став власником 10,04% акцій заводу, а в майбутньому планував збільшити частку до 40,04%.

Inter Growth Investments Limited також була великим акціонером "Сумського НВО" до цієї угоди, їй належав 31,12% акцій.

За даними ДФС, Inter Growth Investments Limited в 2012 році була підконтрольна групі "Енергетичний стандарт" Костянтина Григоришина. Однак в російських реєстрах раніше вона була вказана як афілійована з Лук`яненко.

Про решту кіпрських компаніях інфромацію в відкритих джерелах знайти не вдалося.

Як повідомлялося, група "Енергетичний стандарт" українсько-російського бізнесмена Костянтина Григоришина остаточно програла Вадиму Новинському та Володимиру Лук`яненко арбітражний спір у Великобританії на більш ніж $ 300 млн в корпоративному конфлікті навколо ПАТ "Сумське НВО".

Зокрема, в жовтні 2017 року Високий суд Англії та Уельсу відмовив адвокатам Григоришина в апеляції на рішення Лондонського комерційного арбітражу від 9 травня 2016 року, який ухвалив "Енергетичному стандарту" виплатити понад $ 305,8 млн Новінському та Володимиру Лук`яненко-молодшому.

Із загальної суми, $55,8 млн стосуються порушення акціонерної угоди (JVA) з боку Григоришина. Ці порушення полягають у виведенні коштів з "Сумського НВО" на користь компаній "Техноімопрт" і ТОВ "Енергетичний стандарт", підконтрольних Григоришину.

Зокрема, в 2011-2013 роках машинобудівне підприємство постачало продукцію через "Техноімопрт" і "Енергетичний стандарт", таким чином занизивши доходи другого акціонера НПО - Володимира Лук`яненка-молодшого.

Інша частина суми ($250 млн) стосується "опціонної угоди". Згідно з рішенням арбітражного суду цю суму Григоришин зобов`язаний заплатити Новинському, щоб виконати зобов`язання по пут-опціону.