Зеленський і глава МВФ провели телефонну розмову

Все про економіку та фінанси

Президент Володимир Зеленський і директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва провели телефонну розмову.

К. Георгієва назвала конструктивною цю бесіду щодо імплементації програми співпраці, незалежності НБУ й антикорупційних зусиль і вказала на потребу повної узгодженості дій для перегляду програми.

Цитата з допису глави МВФ у Твіттері: "Constructive call with President @ZelenskyyUa on IMF program implementation, central bank independence and anti-corruption efforts. Full agreement on actions needed prior to program review".

За даними ж Офісу президента, К. Георгієва також “відзначила швидку реакцію та заходи, вжиті українською владою після рішення КСУ”, “додала, що Фонд цінує співпрацю голови НБУ Кирила Шевченка з командою МВФ”, “зауважила, що робота прем’єр-міністра з командою Фонду дозволила закріпити відносини сторін на високому рівні та досягти хорошого прогресу” (цитати).

При цьому В. Зеленський наголосив, що Україна високо цінує всебічну підтримку МВФ.

«Я вдячний вам і команді Фонду за прийняття рішення про збільшення першого траншу в рамках програми stand-by до 2,1 мільярда доларів, що дозволило нам нормально пройти цей період і профінансувати витрати на медицину, соціальні програми та фінансові зобов’язання», – сказав президент України.

Глава держави зауважив, що Україна не зупинялася у виконанні взятих на себе обов’язків у межах програми stand-by. Серед іншого, було затверджено реформу митниці та податкової служби, Міністерство фінансів та Національний банк активно працюють над зменшенням частки непрацюючих кредитів у банківській системі.

«На сьогодні всі структурні маяки, передбачені для перегляду програми МВФ, виконані», – констатував президент.

В. Зеленський наголосив, що послідовно підтримує незалежність НБУ. Сторони обговорили важливість ухвалення збалансованого бюджету на 2021 рік, а також ризики недавнього рішення Конституційного Суду про скасування частини положень антикорупційного законодавства.

«Для мене продовження реформи антикорупційних органів є одним з пріоритетів. Ми прийняли низку термінових кроків і рішень, зокрема скликали засідання РНБО, уряд вніс розпорядження щодо забезпечення функціонування реєстру е-декларацій, а я запропонував парламенту проект закону про перезавантаження всього складу Конституційного Суду. Сьогодні немає жодних загроз для діяльності НАБУ. Наші команди обговорили повне повернення е-декларування й відзначили план дій та підготовку відповідних законопроектів», – сказав президент.

Глава держави зауважив, що сьогодні "як ніколи у нас сконцентрована спільна позиція всіх антикорупційних органів, громадських організацій, дипломатичного корпусу, міжнародних партнерів для врегулювання ситуації та повного відновлення антикорупційної інфраструктури". Також В. Зеленський повідомив, що Україна перезапустила роботу Комісії з питань правової реформи за участі міжнародних експертів для розробки комплексних законопроектів щодо судової реформи.

Президент наголосив, що у зв’язку з боротьбою з епідемією коронавірусу та економічними викликами, пов’язаними з COVID-19, перший перегляд програми Фонду та початок роботи місії стане важливим сигналом для внутрішнього та зовнішнього ринку. «Наші команди мають міцну довіру й тісно працюють, щоб якнайшвидше завершити переговори та прийняти місію МВФ», – резюмував В. Зеленський.

Контекст

На початку листопада міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що Україна виконала 4 з 10 структурних маяків програми МВФ - “тобто всі, термін виконання яких настав”.

“Проведено роботу зі скорочення непрацюючих кредитів. Приміром, у вересні частка проблемних кредитів (NPL) у банківському секторі зменшилась з 48% до 45,6%. Нарешті запущено ринок газу для приватних споживачів, які тепер можуть самостійно обирати постачальника газу. Також виконані завдання з реформування митниці і податкової – створені єдині юридичні особи, вдосконалено статут НАК «Нафтогаз» і внесені зміни в положення, яким регулювалися заробітні плати наглядових рад і правлінь державних компаній. Найближчим часом Нацбанк внесе до парламенту законопроект про банки і банківську діяльність. А ще МВФ цікавить кошти фонду COVID – яким чином і на які потреби вони використовуються. Тому ми вже почали аудит цього фонду, хоча це не є структурною умовою 2020 року”, - зазначав глава Мінфіну.

Серед питань, які потребують врегулювання та які - поза зоною відповідальності Мінфіну та Кабміну, С.Марченко назвав антикорупційну сферу, реформу судової гілки влади, питання конфігурації правління НБУ. Водночас міністр фінансів визнав, що є розбіжність з МВФ щодо дефіциту проекту держбюджету на 2021 рік.

“В «маяк», який закладений в травні на 2021 рік, орієнтир по дефіциту бюджету для нас складав 5,3% ВВП. Ми заклали в бюджет 6%. Але зараз ми рухаємося на зближення по показниках. Ми фактично узгодили всі інші параметри бюджету з Фондом і домовляємося про показник дефіциту. Ми йдемо на зниження, тобто менше 6%. Тут два варіанти: або за рахунок скорочення видатків, або за рахунок збільшення джерел доходів.

У проекті бюджету на 2021 рік кошти МВФ враховані. Ми заклали $1,5 млрд і сподіваємося їх отримати. Ще цього року планувалося два транші по $700 млн. Є сподівання, що ми отримаємо кошти ще у 2020-му, принаймні ми робимо все для цього можливе. Якщо ж транш відбудеться у 2021 році, це збільшить нашу вибірку наступного року і зменшить необхідність запозичувати на внутрішньому чи зовнішньому ринку капіталу. Під кошти МВФ підв’язані інші ресурси. Це і фінансова допомога ЄС, і Світового банку, і наші євробонди, і інші кредитні ресурси”, - повідомляв С. Марченко.

Міністр фінансів звертав увагу, що фіскальний розрив у бюджеті на 2020 рік “умовно може складати орієнтовно $3,5 млрд”. “Це той дефіцит бюджету, який ми планували, який ми передбачали фінансувати. Через такі рішення Конституційного суду у нас виникне необхідність скорочувати видатки і рухатись іншим чином”, - додавав С. Марченко.

Глава НБУ Кирило Шевченко під час його недавнього візиту у Вашингтоні констатував, що з представниками МВФ обговорювалися три основні блоки питань, від динаміки врегулювання яких залежить дата візиту місії Фонду:

“Зрозуміло, що у МВФ виникли занепокоєння в зв’язку з останніми рішеннями щодо антикорупційної інфраструктури в Україні. Є питання щодо бюджету на 2021 рік. І є питання, які ми обговорюємо в межах моєї відповідальності — щодо роботи Національного банку. Це три блоки питань, які ми відпрацьовуємо сьогодні з МВФ. В нас є робочий діалог і ми відчуваємо прогрес в наших перемовинах.

Зрозуміло, що найбільше занепокоєння свого часу викликало рішення Конституційного суду. Але Володимир Зеленський був чіткий і передбачуваний у своїй реакції на такі виклики. Я сам особисто брав участь в засіданні РНБО після того рішення Конституційного суду. І такі чіткі меседжі, які надав президент, показали, що Україна буде докладати всіх зусиль для того, щоб надалі підтримувати антикорупційну інфраструктуру.

<...> Питання антикорупційної інфраструктури є поза межами мандату Національного банку, тому я фізично не є учасником цих перемовин. Але я можу запевнити, що такі перемовини є, і я сподіваюсь, що вони будуть дуже ефективні для обох сторін.

<...> Для того, щоб з’явились конкретні дати [місії МВФ], треба досягнути прогресу в усіх блоках питань.

<...> Якщо шляхи вирішення питань будуть напрацьовані, й ми з обох сторін почнемо по них рухатись, то я особисто в цьому питанні є оптимістом — в України є всі шанси отримати місію МВФ до кінця цього року.

<...> Усі наші зустрічі, всі наші перемовини носять абсолютно конструктивний характер. Я не хочу і не можу зараз коментувати результати, тому що не все лежить в площині роботи Національного банку, за який я відповідаю. Я б сказав так: наразі в мене є консервативний оптимізм”.

К. Шевченко наголосив, що питання незалежності НБУ у “є абсолютною константою для стосунків з МВФ”, і “якщо б в МВФ були занепокоєння щодо незалежності Національного банку, в нас просто не було б зараз діалогу” (цитата).

“Я працюю в Національному банку майже чотири місяці. І за цей час ми вже всіх переконали, що політика Національного банку залишається незмінною. А це найголовніше. Ми працюємо в тому напрямку, в якому незалежні центральні банки мають працювати. Наша монетарна політика залишилась незмінною. Наш курс на таргетування інфляції залишився незмінним. Багато хто очікував, що почнуться якісь різкі зміни, пов’язані з відсотковими ставками, з обліковою ставкою Нацбанку. Ми вже всі переконались, і МВФ у тому числі, що в нас нема змін у політиці Національного банку. Це стосується політики плаваючого курсу. Це стосується наглядових політик Національного банку”, - констатував К. Шевченко.

Глава НБУ також підкреслив, що нові люди, які прийшли в команду Нацбанку - абсолютно відомі міжнародним партнерам

“До команди НБУ приєднався пан Юрій Гелетій (один із заступників голови НБУ, - ред.), який до цього працював заступником міністра фінансів з питань європейської інтеграції. Це людина відома нашим міжнародним партнерам? Абсолютно відома. Пан Ярослав Мотузко (один із заступників голови НБУ), який був керівником юридичного напрямку в Приватбанку після його націоналізації. Це людина, яка безпосередньо була на передовій у захисті інтересів держави щодо Приватбанку. Людина відома? Абсолютно відома. Питання не в прізвищах. Питання в тому, що наші іноземні партнери абсолютно чітко зрозуміли, що Національний банк дотримується всіх своїх політик, і його незалежності нічого не загрожує”, - зазначив К.Шевченко.

Коментуючи закладений у проекті держбюджету на 2021 рік дефіцит на рівні 270 млрд грн, глава НБУ підкреслив, що “фінансування дефіциту бюджету за рахунок емісії заборонено Законом про Національний банк” (цитата).

“Це стаття 54, пункт 2. Я настільки часто цю статтю цитую, що дуже добре пам’ятаю її номер та назву. Більше того: згідно з цією статтею, там заборонене не тільки пряме фінансування дефіциту державного бюджету, а з використанням будь-яких державних структур. Тому немає підстав для розмов, що Національний банк України буде друкувати гроші з метою фінансування дефіциту бюджету. Ні. Ми знову-таки повертаємось до питання незалежності Національного банку”, - резюмував К.Шевченко.