Зеленський: громадяни інших держав не повинні бути власниками українських ЗМІ

Все про економіку та фінанси

Президент Володимир Зеленський виступає за те, щоб українськими засобами масової інформації володіли українці, випливає з дискусії Зеленського з  журналістом Іваном Верстюком із журналу "НВ" під час прес-марафону, пише "Українська правда".

Верстюк запитав, як буде змінено правила для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) і що чекає IT-сферу, рекламників, маркетологів та креативну індустрію.

Зеленський: Ви ж теж ФОП? Ви не ФОП? А як Ви працюєте? А звідки гроші у вашої компанії – західні?

Верстюк: НВ належить інвестиційній компанії Dragon Capital, яка є гравцем на фінансовому ринку

Зеленський: Томаш Фіала, який не є громадянином України

Верстюк: Він – громадянин Чехії

Зеленський: Українські засоби інформації фінансуються іноземними компаніями, я правильно зараз розумію?

Верстюк: Dragon Capital – це українська компанія.

Зеленський: Але у вас кінцевий бенефіціар – пан Фіала, який є громадянином Чехії

Верстюк: Але весь бізнес у нього на території України

Зеленський: Ви маєте на увазі всі ті активи, які – після того, як пан Янукович втік – окупувала компанія Dragon Capital

Верстюк: Ну, чому ж? До чого тут Янукович?

Зеленський: До чого? Я поясню. Це окремі історії. До чого тут Янукович – до чого, мда…

Я завжди говорив про засоби масової інформації, що вони повинні бути незалежними і українськими.

Ми зараз говоримо про земельну реформу – і всі кажуть: дивіться, це ж наша земля, тому власниками повинні бути українці. Я згоден на 100%, і треба це міняти в законі. Далі всі кажуть: а юридичні особи – то бенефіціарами кінцевими повинні бути теж лише українці.

Чи Ви не думаєте, що кінцевими бенефіціарами незалежних засобів масової інформації повинні бути громадяни України? Можуть бути іноземці: приїжджайте, наприклад, міняйте паспорт – і тоді ви захищаєте інтереси України в питаннях інформаційної незалежності

Верстюк: Мені здається, краще хай медіа володіють громадяни ЄС, ніж корумповані олігархи.

Зеленський: Тобто ви гадаєте, що в принципі це правильно, якщо громадяни інших країн володіють нашими незалежними ЗМІ

Верстюк: Медіа – це бізнес, іноземні інвестиції там теж потрібні.

Зеленський: Добре, я Вас зрозумів. А земля це бізнес?

Верстюк: І земля – це бізнес.

Зеленський: Тобто, Ви гадаєте, це правильно, якщо землею буде володіти іноземний інвестор.

Верстюк: Не бачу в цьому нічого поганого.

Зеленський: Добре, але з Вами не співпадає думка 80% українського населення. 

P.S.

Томаш Фіала оприлюднив такий коментар з приводу заяв В. Зеленського: 

"Шановний пане Президенте,

Ви вже третій Президент, якому не подобається моя публічна позиція, а також позиція НВ, на редакційну політику якого я не впливаю і не хочу впливати. Ваші попередники також хотіли чути тільки позитивні коментарі в свою сторону і погано ставилися до конструктивного фідбеку від бізнесу. Вони не бажали бачити недоліки роботи своєї команди і чути про це. До чого це призвело, ми бачили: один поїхав з країни, другий з тріском програв вибори.

Щоб покарати за мою відкриту позицію, яку я висловив від імені Бізнес Асоціації щодо податкового тиску і впливу олігархів, які посилювалися, Янукович у 2012 р. виставив 320 млн грн податкових штрафів компаніям групи Dragon Capital.

Петру Порошенку не сподобалося, коли я у вересні 2014 р. сказав, що в списках його партії продаються місця, і критикував за відсутність боротьби з корупцією і небажання просувати структурні реформи (інтерв`ю для НВ «Ще три місяці, і про президента з прем`єром можна буде говорити" риба гниє з голови "- глава ЕВА»). Через якийсь час його команда завела на мене кілька кримінальних справ і мені доводилося ходити на допити.

З Вашої реакції на запитання Ivan Verstyuk на сьогоднішній прес-конференції зрозуміло, що Вам теж щось не подобається в моїх коментарях щодо сьогоднішньої влади. Але озвучили Ви два моменти, які Вас в мені не влаштовують: іноземне громадянство і те, як я веду бізнес.

Почну з громадянства. Вам не подобається, що українським медіа володіє громадянин Чехії. Проте дозвольте зауважити, що ні в Україні, ні в Євросоюзі, куди ми разом з Вами рухаємося, обмежень на володіння медіа немає. Таке обмеження є в Росії, Путін ввів його в 2016 р. і змусив таким чином, наприклад, Financial Times і Wall Street Journal продати свої частки в Відомостях місцевим інвесторам. В результаті цієї заборони ресурс втратив незалежність, якість матеріалу і читачів. Якщо Ви вирішите, що Україні варто наслідувати цей приклад, то я не буду продавати НВ українським олігархам за гроші, вкрадені з бюджету, а віддам безкоштовно колективу, щоб НВ залишилося таким же незалежним і якісним як зараз.

І другий момент - діяльність компанії. Ви сказали, що створена мною з нуля у 2000 р. компанія Dragon Capital, основною діяльністю якої є створення позитивного іміджу України і українських підприємств за кордоном, а також залучення іноземних інвестицій для розвитку країни, складається з активів, придбаних після втечі Януковича. Смію Вас запевнити, що це неправда, і жоден актив ми не придбали у Януковича або його оточення.

Я живу в Україні вже 23 роки з паспортом громадянина Чехії, де я народився. Паспорт у мене один і залишиться один, чеський. Радий, що багато українців в такому ж статусі спокійно живуть, займаються бізнесом і інвестують в Чехії та інших країнах Євросоюзу.

Хочу побажати Вам успіхів на посту Президента. Ми зацікавлені в тому, щоб у Вас вийшло реалізувати озвучені Вами 2 вересня плани, і будемо їх підтримувати. Сподіваємося, що і в прийнятті рішень, і в озвучуванні висновків Ви будете покладатися на правду".