Зеленський - Кабміну: два блоки ХАЕС слід добудувати і погасити борги перед "Енергоатомом"

Все про економіку та фінанси

Президент Володимир Зеленський підписав Указ № 406/2020 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики», повідомляє Офіс президента.

Згідно з документом, Кабінет Міністрів має у двомісячний строк внести на розгляд Верховної Ради законопроекти про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електростанції, а також про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізму використання коштів фінансового резерву для зняття з експлуатації атомних блоків, що формується відповідно до Закону України «Про впорядкування питань, пов`язаних із забезпеченням ядерної безпеки».

Крім того, уряд має розробити довгострокову програму розвитку атомної енергетики в межах реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність».

Також Кабмін має забезпечити вдосконалення управління державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», зокрема пришвидшити підготовку та проведення корпоратизації вказаного суб`єкта господарювання та невідкладно опрацювати питання щодо передачі функцій з управління цим підприємством Кабінету Міністрів.

Відповідно до указу, уряд має вжити вичерпних заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася перед виробниками електричної енергії державного сектору економіки внаслідок виконання ними спеціальних обов`язків учасників ринку електричної енергії для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, та забезпечити недопущення виникнення такої заборгованості надалі.

Контекст

За даними "Енергоатома", за перше півріччя компанія зафіксувала збиток 2,65 млрд грн, тоді як за аналогічний період минулого року був прибуток 1,1 млрд грн.

Чистий дохід збільшився до 26,5 млрд грн (з 23,3 млрд грн за 6 місяців-2019).

Короткострокова заборгованість перед банками - 11,85 млрд грн (на кінець ІІ кварталу 2019 року - 13,14 млрд грн), довгострокова - 5,95 млрд грн (на кінець ІІ кварталу 2019 року - 6,62 млрд грн).

За інформацією "Енергоатома", за перше півріччя прострочена заборгованість ДП "Гарантований покупець" за поставлену "Енергоатомом" електроенергію становила 7,44 млрд грн.

Крім того, на 01.07.2020 прострочена заборгованість ПрАТ НЕК «Укренерго» складала 1,98 млрд грн, а прострочена заборгованість за електроенергію, відпущену для ДП «Енергоринок» протягом минулих років, складає 11,66 млрд грн.

"Таким чином, станом на 1 липня 2020 року загальний обсяг заборгованості перед "Енергоатомом" за поставлену електроенергію складав близько 21 млрд грн", - зауважував "Енергоатом".