Зеленський - Шмигалю про РРО: до п`ятниці потрібний драфт законопроекту

Все про економіку та фінанси

Президент Володимир Зеленський по відеозв’язку обговорив з прем’єром Денисом Шмигалем заходи щодо поліпшення умов ведення підприємництва для представників малого та середнього бізнесу, повідомляє Офіс президента.

Глава держави наголосив, що уряд має провадити тіснішу комунікацію з бізнесом щодо своїх дій, аби підприємці розуміли вектор руху держави.

«Вам треба частіше говорити з бізнесом. Я думаю, через те що їм бракує комунікації, вони багато речей не бачать, що ви робите, і не розуміють, куди дивиться держава і куди йде», – зазначив президент.

Розповідаючи про програмні реєстратори розрахункових операцій (РРО), Денис Шмигаль зауважив, що податківці вже створили якісні програмні продукти. На сайті податкової служби їх можна знайти та без проблем завантажити. Це зменшує документообіг, обсяг паперів та бухгалтерії для підприємців.

Водночас Кабмін наразі напрацював низку законодавчих змін щодо полегшення ведення бізнесу. Йдеться, зокрема, про перегляд списку порушень, за які підприємців штрафуватимуть, а також про розмір таких санкцій.

«Напруження сьогодні стосується, серед іншого, необґрунтовано високих штрафів – там насправді мільйонні штрафи, які фактично призводять до банкрутства підприємців. А штрафи мають стимулювати «відбілювання» економіки, малого та середнього бізнесу», – сказав прем’єр.

Також, як заявив Денис Шмигаль, уряд працює над розв`язанням проблеми з таким механізмом, як кешбек. Адже він, на думку підприємців, – соціально неприйнятний для нашої держави.

«Ми готові говорити про компроміс, про його можливе скасування або відтермінування», – наголосив очільник уряду.

Крім того, Денис Шмигаль зазначив, що бізнес просить переглянути ліміти, при яких використовується РРО і які впливають на розміри оподаткування, – перевести їх у мінімальні заробітні плати. Таким чином зі зростанням мінімальної зарплати збільшуватиметься й відповідний ліміт, у якому працює той чи інший ФОП.

Зокрема, підприємці наполягають на скасуванні вимоги про видачу чеків під час безготівкового розрахунку, а також на дефіскалізації продажу товарів, крім ліків, платниками єдиного податку за безготівковим розрахунком.

«Уся готівка, весь кеш, крім платників податків першої групи, має дефіскалізуватися. Тобто це така комплексна позиція. Більшість бізнесу з цим погоджується. Бізнес це сприймає. Тому що якщо йде розрахунок готівковими коштами, має бути відповідний фіскальний чек. Всі інші моменти, які могли б використовуватися, ми опрацювали. Зокрема, в інтернет-торгівлі – фіскалізація лише за готівку. Всі електронні РРО сьогодні доступні», – заявив Денис Шмигаль.

Прем’єр розповів, що уряд планує внести зміни до закону про захист прав споживачів щодо скасування норми про наявність чека як обов’язкового елемента для обміну чи повернення товару покупцем.

Також Кабмін говоритиме з бізнесом про можливі законодавчі стимули на випадки запровадження карантину – як «вихідного дня», так і жорсткого.

Денис Шмигаль зауважив, що до кінця тижня уряд напрацює драфт законопроекту з відповідними змінами щодо полегшення ведення бізнесу. А наступного тижня після консультацій з підприємцями його можна буде подавати на розгляд парламенту.

Глава держави наголосив, що такий законопроект Офіс президента може спрямувати до парламенту як невідкладний. Головна умова – він має бути узгоджений з бізнес-середовищем.

«До п’ятниці треба підготувати драфт цього законопроекту, це дуже важливо, щоб усе пришвидшити. І можемо його подавати як невідкладний від президента. Формат, у якому подавати, передбачає, щоб законопроект був узгоджений і було однакове розуміння і в комітеті, і в Міністерстві фінансів, і, найголовніше, – у людей. Саме у людей, яким зараз дуже складно», – зазначив Володимир Зеленський.

Крім того, глава держави погодився з позиціями, які необхідно передбачити в цьому законопроекті.

«Згоден з позицією бізнесу про високі штрафи. Я, в принципі, нічого в цьому поганого не бачу. Бачу тільки нормальні, комфортні умови», – сказав він.

Окремо президент підтримав ідею вже зараз напрацювати стимули на випадок запровадження у державі жорстких карантинних заходів. 

P.S.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Володимир Зеленський закликає Верховну Раду у співпраці з Кабінетом Міністрів якнайшвидше розв`язати проблеми фізичних осіб-підприємців, зокрема щодо порядку використання касових апаратів.

За його словами, через пандемію та економічну кризу дрібний бізнес страждає чи не найбільше, тому держава повинна не просто йти назустріч підприємцям, а максимально допомагати їм.

«Президент України категорично незадоволений тим, що український парламент досі не може разом з урядовцями та представниками підприємницьких організацій знайти компромісне рішення щодо запровадження касових апаратів. Тому він сьогодні доручив провести селекторну нараду – разом з урядовцями ми маємо допомогти депутатам», – сказав Андрій Єрмак.

Серед обговорюваних на нараді ініціатив – спрощення життя малому бізнесу за рахунок скасування фіскалізації всіх операцій, щодо яких податкові органи вже мають необхідну інформацію, особливо тих, що відбуваються дистанційно, за допомогою фінансових посередників (банків і платіжних систем).

Керівник Офісу президента повідомив, що учасники наради дійшли висновку щодо необхідності скасування норми про виплату покупцеві 100% вартості придбаного товару, якщо покупець поскаржився на продавця за порушення порядку здійснення розрахункових операцій (так званий кешбек). Цю норму фахівці визнають юридично нікчемною та соціально неприйнятною, сказав він.

Крім того, йдеться про необхідність вдосконалити систему штрафів та зменшити їхні розміри для дрібного бізнесу – вони мають стимулювати працювати легально, а не призводити до банкрутства підприємців, зауважив Андрій Єрмак.

Він наголосив, що увага податкових органів має бути прикута до крупних підприємств, які намагаються ухилитися від сплати податків, прикриваючись ФОПами. Але справжній невеликий бізнес має вільно дихати та спокійно працювати, заявив керівник Офісу президента.

Контекст

17.11.2020 Верховна Рада відмовилася підтримати законопроект №4313-д про відтермінування обов`язкового застосування РРО для частини платників єдиного податку.

За відповідне рішення проголосували лише 17 нардепів, проти - 228, утрималися - 79, не голосували - 38.

04.11.2020 Верховна Рада відправила на повторне перше читання законопроєкт №4313 про відстрочку обов`язкового використання РРО "спрощенцями".

Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» від 20.09.2019 №129-IX та Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" від 20.10.2019 №128 були прийняті норми, які передбачають обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) платниками, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Так, з 01.01.2021 обов’язково мають застосовувати РРО та/або програмні РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють:

- реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
- надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
- роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
- діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
- діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
- діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
- реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Із 01.04.2021 застосовувати РРО та/або програмні РРО будуть зобов’язані всі суб’єкти господарювання, крім платників єдиного податку першої групи.

При цьому згаданим на початку законопроектом №4313-д було передбачено 

1. Перенести строки набрання чинності нормами щодо застосування РРО та/або програмних РРО для платників єдиного податку другої - четвертої груп (фізособам - підприємцям) з 1 квітня 2021 року на 1 січня 2022 року (крім тих, які здійснюють «ризикові» види діяльності).

2. У разі добровільного встановлення та початку застосування РРО та/або програмних РРО платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізособами - підприємцями) з неризикових груп, які не мають обов’язку їх застосовувати з 1 січня 2021 року, надати право таким платникам на отримання одноразової грошової допомоги з бюджету (за словами глави податкового комітету ВР Данила Гетманцева, йдеться про компенсацію частини сплаченого єдиного податку).

3. Внести зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо лібералізації застосування РРО фізособами - платниками єдиного податку, якими встановлюється 

- збільшення розміру загальної площі, дозволеної для надання в оренду на спрощені системі оподаткування (для житлової - до 400 кв. м; для нежитлової - до 900 кв. м.); 

- розширення переліку побутових послуг населенню, які надаються платниками єдиного податку;

- звільнення від застосування РРО платників єдиного податку 2 групи, за критерієм місця діяльності і розміру площі торгового об`єкта (40 кв. м. в місті, 60 кв. м. в селах при продажу в неспеціалізованих магазинах, продажу продуктів харчування, товарів культурного призначення, насіння, добрив, квітів, кормів, сувенірів, послуг перукарень і салонів краси, послуг надання тимчасового проживання (виключення - до 400 кв. м.);

- звільнення від відповідальності для платників єдиного податку при застосуванні РРО без використання режиму попереднього програмування, збільшення до двох розмірів МЗП різниці суми залишку готівки в касі для незастосування штрафу, звільняємо від штрафів за нестворення і незбереження інформації на контрольній стрічці і за неподання податкової звітності, пов`язаної із застосуванням програмного РРО.