Законопроект про ринок землі, підготовлений до другого читання, - вже на сайті ВР

Все про економіку та фінанси

Законопроект №2178-10 про обіг земель сільгосппризначення, підготовлений з правками до другого читання, оприлюднено на сайті Верховної Ради, пише "Економічна правда".

Згідно з документом, набувати право власності на землю сільгосппризначення зможуть

- громадяни України;

- юрособи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава та/або територіальні громади;

- територіальні громади;

- держава.

Також передбачається, що право власності на земельні ділянки можуть набувати банки і кредитні установи в порядку звернення стягнення на них як предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками і кредитними установами на торгах протягом 2 років з дня набуття права власності.

Водночас юрособи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, можуть набувати право власності на землю сільгосппризначення з дня та за умови схвалення цього на референдумі.

За будь-яких умов, у тому числі у випадку схвалення на референдумі, забороняється право власності на земельні ділянки:

- юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземці - на землі державної та комунальної власності, а також - на землі, виділені власникам паїв, і які розташовані ближче 50 км від держкордону України (крім держкордону, який проходить по морю);

- юрособам, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни РФ;

- особам, які належали або належать до терористичних організацій;

- юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземні держави;

- юрособам, де неможливо встановити кінцевого бенефіціара;

- юрособам, бенефіціари яких зареєстровані в офшорних зонах;

- фізичним та юрособам, стосовно яких застосовані санкції;

- юрособам, зареєстрованим у державах, включених до списку тих, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Відповідно до законопроекту, загальна площа земельних ділянок сільгосппризначення у власності громадянина не може перевищувати 10 тисяч гектарів.

У власності юрособи (крім банків і кредитних установ) - не може перевищувати загальної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у власності усіх її учасників, але не більше 10 тисяч гектарів.

Крім цього, передбачено, що розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок, проводяться у безготівковій формі.

Також не допускатиметься набуття права власності за відплатними договорами у разі відсутності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право. 

Радник прем`єр-міністра з економічних питань Олексій Мушак уточнив, що законопроект про обіг земель сільгосппризначення №2178-10  не передбачає обмеження для банків щодо концентрації землі.

"На банки не буде розповсюджуватися обмеження 10 тис га в одні руки. У нас близько 50 банків готових кредитувати земельні угоди. Відповідно обмеження в 10 тис дозволило б кредитувати покупку лише на 500 тис га. А це менше 2% ринку", - зазначив він.

Мушак додав, що у разі вилучення заставної землі у свою власність банк має протягом 2 років продати її на електронних торгах. В іншому випадку земля вилучається у банку по спеціальній процедурі.

"Окремою задачею після голосування цього закону буде робота з підзаконними актами НБУ. Треба підвищити коефіцієнт покриття на землю з нинішніх 0.35 до 1.0.

Бо в іншому разі під землю вартістю 100 тис доларів можна буде взяти кредит лише на 35 тисяч доларів. А також змінити критерії до позичальників під земельні операції. Бо наразі велика кількість фермерів, маючи прибутковий бізнес, працюють в тіні і не зможуть довести банку свою платіжну спроможність. І відповідно будуть поза кредитним ринком", - зазначив радник прем`єра.

За його словами, Верховна Рада може розглянути законопроект про ринок землі вже 14 січня - на першому в новому році пленарному засіданні.