Законопроект про підтримку "Енергоатома" передбачає випуск ОВДП на 7,3 млрд грн

Все про економіку та фінанси

На сайті Верховної Ради оприлюднено текст законопроекту №4624 про підтримку ДП "НАЕК "Енергоатом", що передбачає додатковий випуск облігацій внутрішньої державної позики на 7,3 млрд грн з метою погашення критичної заборгованості атомників, пише "Енергореформа".

Ініціаторами документа є народні депутати Юрій Камельчук, Анна Скороход, Олексій Кучеренко, Олексій Гончаренко і Людмила Буймистер, а також ряд профільних парламентських комітетів, включаючи комітет з питань енергетики і ЖКГ на чолі з Андрієм Герусом.

"На сьогодні критична для забезпечення сталого функціонування ядерних об`єктів ДП "НАЕК "Енергоатом" заборгованість за поставки товарно-матеріальних цінностей для комплектації, ремонту та виконання програми підвищення ядерної безпеки на всіх АЕС, заборгованість за поставки палива, збагаченого уранового продукту, ТВЕЛ, вивезення відпрацьованого ядерного палива становить близько 7,3 млрд грн. З урахуванням перерахованого, держава повинна надати необхідну фінансову підтримку ключовому державного енергетичного підприємству - ДП "НАЕК "Енергоатом"в розмірі 7,3 млрд грн", - зазначено в пояснювальній записці до проекту закону.

З цією метою законопроект №4624 передбачає внесення змін до державного бюджету України на 2021 рік за частині збільшення видатків спеціального фонду держбюджету України на 7,3 млрд грн - до 143,595 млрд грн. 

Документ надає право Міністерству фінансів здійснювати за рішенням Кабміну додаткові випуски ОВДП, понад установлений законом про держбюджет України на 2021 рік обсягу, з подальшим перерахуванням коштів до спеціального фонду держбюджету для фінансування "Енергоатому".

Наразі загальна дебіторська заборгованість ДП "НАЕК "Енергоатом" за відпущену електроенергію перевищує 24 млрд грн, з яких 11,6 млрд грн - заборгованість ДП "Енергоринок" перед компанією станом на 1 липня 2019 року, 8,7 млрд грн - борг ДП "Гарантований покупець" за атомну е/е за 2020 рік і ще 3,7 млрд грн - борг НЕК "Укренерго" за 2020 рік.

Згідно з експертними оцінками, в першому кварталі 2021 року дефіцит коштів "Енергоатома" може збільшитися ще на 7,3 млрд грн у зв`язку з фінансовою неспроможністю ДП "Гарантований покупець" оплачувати атомну електроенергію для потреб населення по 15 коп/кВт-год.

Нещодавно повідомлялося, що в ДП "НАЕК "Енергоатом" висловили сумнів в здатності і намірах Верховної Ради ухвалити закон про випуск ОВДП для допомоги атомникам, про що йшла мова у відкритому зверненні колективу компанії від 25 січня, підписаному в.о. президента НАЕК Петром Котіним і главою профспілкової організації компанії Олексієм Личом.