Загальне декларування доходів: як це відбувається в інших країнах

Все про економіку та фінанси

Із проведення податкової амністії, про можливість чого заявили в команді Володимира Зеленського, логічно випливає наступне - загальне декларування доходів населення. Що, власне, і пропонує команда новообраного президента, пише “Судово-юридична газета”.

Радник Володимира Зеленського з питань оподаткування - Данило Гетманцев - запропонував ввести загальне декларування для громадян, які отримують доходи не від держави. На його думку, це змінить відносини між державою і громадянином, тому що кожен буде знати, скільки податків він платить. Передбачається, що декларування має відбуватися в електронній формі.

Нагадаємо, що ст. 67 Конституції України зобов`язує всіх подавати щорічні декларації, але держава поки не змогла забезпечити виконання цього обов`язку.

У західних країнах загальне декларування дуже поширене. Наприклад, в США податкові декларації подають працюючі громадяни країни, власники робочих віз, а також особи, які отримують нетрудові доходи (аліменти, дивіденди, ренту, авторські відрахування). Податківців США цікавить, перш за все, звідки платник бере кошти і чи платить він податки, а не кількість і вартість його майна. Американці заповнюють декларації самостійно або за допомогою фахівців. Вона подається в електронному форматі. Для зручності існують спеціалізовані програми.

У Німеччині також введено декларування для громадян. Від цієї процедури звільнені люди, заробіток яких не перевищує прожиткового мінімуму (9 тис. євро). Громадяни заповнюють декларації самостійно на спеціальному сайті.

У Швеції та Фінляндії податкові органи відправляють вже заповнені декларації платникам податків. Громадянин зобов`язаний підтвердити зазначені там дані або внести виправлені відомості про доходи та майно.

В Україні введення загального декларування вимагає створення відповідної інфраструктури та вирішення ряду проблем, для чого слід:

- внести зміни в електронний кабінет платника податків;

- зобов`язати все населення зареєструватися в електронній системі;

- навчити населення користуватися сервісом і заповнювати електронні декларації;

- збільшити штат податкової служби для перевірки десятків мільйонів декларацій і проведення вибіркових перевірок;

- вирішити проблеми з широкосмуговим інтернетом абсолютно у всіх населених пунктах України, а також провести заміну обладнання там, де воно є застарілим;

- вирішити проблеми з витратами громадян на персональних бухгалтерів і консультантів.

- забезпечити кібербезпеку подібних сервісів і звичайну їх працездатність, оскільки, як відомо, програмне забезпечення державних органів іноді працює з перебоями.