Як запобігти продажу заставного майна боржника-банкрута за 1% від реальної вартості

Все про економіку та фінанси

Автор: Ткачук Олександр, радник Alexandrov&Partners

Колеги, які надають юридичні послуги з супроводу процедури банкрутства боржників фінансових (і не тільки) структур, напевно знають, що навіть наявність в заставі у клієнта високорентабельного майна, не гарантує прийнятне задоволення грошових вимог до боржника за фактом реалізації такого майна.

Завдяки особливостям Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон про банкрутство) та його застосування судами України, найчастіше, кредитор, вимоги якого забезпечені заставою, лише незначно впливає на реалізаційну вартість заставного майна.

Єдиний, умовно дієвий інструмент, що впливає на процес реалізації заставного майна, даний законодавцем «в руки» заставного кредитора - можливість надати / не надати згоду на реалізацію такого майна на відповідний запит ліквідатора.

Однак, як уже було сказано вище, цей інструмент умовно дієвий, так як положення ст.66 Закону про банкрутство дозволяють на других повторних торгах реалізувати майно за ціною в 10, а в деяких випадках і в 100 разів дешевше початкової вартості такого об`єкта.

Сформована судова практика з питань оскарження результатів таких аукціонів не радує кредиторів і результати аукціонів визнаються недійсними у виняткових випадках, коли були допущені явні порушення процедури проведення такого аукціону.

Аргументи ж кредиторів, про значне заниження ціни реалізації такого майна, найчастіше, не приймаються судами до уваги, і, в підсумку, кредитори, маючи в заставі ліквідне майно і впевненість в можливості отримання значних грошових коштів в результаті його реалізації - залишаються ні з чим.

Така ситуація змушує колег по юридичному цеху більш глобально дивитися на процедуру реалізації майна в процедурі банкрутства і виробляти різноманітні механізми попередження можливості реалізації майна за ціною в рази меншою ніж його ринкова вартість.

За результатами супроводу понад 50 справ про банкрутство боржників одного з провідних банківських установ України, фахівцями Alexandrov&Partners були зроблені відповідні висновки, а також розроблено механізм, який хоч і не дозволяє повністю усунути ризик заниження реалізаційної вартості майна, але дає можливість зменшити такий ризик до мінімуму.

Що ж можна зробити, щоб не допустити продажу високорентабельного майна, що знаходиться в заставі, за 1% від його вартості?

Багаторічний досвід роботи в сфері банкрутства говорить про те, що сподіватися на чесність і благонадійність ліквідатора, боржника або біржі, явно не варто.

Надання ліквідатору забезпеченим кредитором згоди на продаж майна за ціною, яка влаштовує кредитора, або навіть перевищує його очікування, також не дає гарантій його реалізації за ціною, хоча б трохи наближеною до ринкової. Якщо це майно цікаво боржнику / пов`язаним з ним особами або ж просто «ушлому» бізнесменові - будьте впевнені, реалізаційна вартість такого майна буде далека від ринкової.

Єдине, що на наш погляд може в корені змінити ситуацію, як би банально це не звучало - це конкуренція.

Все питання в тому, що забезпечення конкурентності на аукціоні, найчастіше, не потрібно нікому крім самого заставного кредитора.

У зв`язку з цим, з нашої точки зору, вантаж забезпечення даного чинника хоч і повинен лежати на ліквідаторі, але нести його необхідно нікому іншому, як самому заставному кредитору.

Для цього, доцільно, після оцінки майна, здійснити наступні дії:

1. На сайті кредитора (за наявності такого) розмістити оголошення про те, що в рамках банкрутства здійснюється продаж заставного об`єкта, вказати його характеристики і місце розташування.

2. Провести вибірку компаній, що здійснюють діяльність в суміжних з боржником сферах, яким було б цікаво придбання активів боржника, після чого відправити їм листи з пропозицією участі в аукціоні. Якщо виявлена зацікавленість таких компаній в придбанні майна боржника - то доцільно провести спільну зустріч і виїзд на об`єкт, з метою ознайомлення потенційного покупця з об`єктом безпосередньо за місцем його розташування.

3. У спеціалізованих джерелах також розмістити оголошення про реалізацію заставних активів із зазначенням їх характеристик і місця розташування.

4. Якщо кредитором є банківська установа, доцільно також серед сумлінних позичальників або ж просто клієнтів банку уточнити наявність інтересу до майна боржника, і навіть, якщо це є прийнятним для банку, розглянути організацію його придбання зацікавленою особою на умовах кредитування.

Звичайно ж, ці способи забезпечення конкурентності на аукціоні не є єдино можливими, але безсумнівно є обов`язковими.

Також, ні для кого не секрет, що процес виведення об`єкта на процедуру реалізації в рамках справи про банкрутство - не швидкий процес (найчастіше він займає не менше півроку).

У зв`язку з цим, одним з найважливіших елементів, є збереження якісних і кількісних характеристик заставного майна. Для цього, рекомендуємо зобов`язати ліквідатора забезпечити реальну охорону такого об`єкта, і, якщо це необхідно і прийнятно для кредитора, компенсувати витрати на збереження майна, понесені ліквідатором.

Інакше, при бажанні певних осіб, високорентабельне майно легко перетвориться на нікому не потрібний шматок металу (як приклад - якщо вилучити з професійної друкарської машини Heidelberg кілька або навіть одну з електронних плат управління), і буде реалізовано за відповідною його стану ціною.

Важливим також є і процес комунікації з ліквідатором, так як, згідно з нормами Закону про банкрутство саме він володіє всіма необхідними повноваженнями і зобов`язаний реалізувати майно таким чином, щоб забезпечити максимальне погашення вимог кредиторів.

Багато процесів в процедурі банкрутства, в тому числі і реалізація майна - залежать від ліквідатора, і, якщо він лояльно, або хоча б неупереджено, ставиться до вас або до клієнта, як до кредитора, ймовірність негативних маніпуляцій з його боку буде мінімальною.

Як показав один з останніх наших кейсів, зневага вищеописаними діями, найчастіше, приводить до негативних результатів. Так, зараз, фахівці Alexandrov & partners супроводжують судовий процес, пов`язаний з оскарженням результатів другого повторного аукціону, на якому заставне майно одного з провідних банків України, що належить боржнику, було реалізовано за ціною менше ніж 1% від його початкової вартості. При цьому, в аукціоні брали участь дві юридичні особи, які, за наявною інформацією є пов`язаними з боржником особами.

Завдяки оперативним діям фахівців Alexandrov&Partners, в рамках розробленої нами стратегії, вдалося стабілізувати ситуацію шляхом накладення арешту на реалізоване майно, так як покупець встиг його перепродати третій особі через 14 днів після придбання на аукціоні.

Однак, потрібно враховувати, що процес оскарження результатів аукціону в судовому порядку - не швидкий процес, що вимагає часу і значних трудовитрат юридичного персоналу, і це при тому, що нинішній власник майна не обмежений в праві використання майна на свій розсуд і отриманні прибутку від такого використання.

Звичайно ж, виконання всіх вищевказаних в даній статті рекомендацій могло і не вирішити питання з придбанням заставного майна банку пов`язаними з боржником особами, проте, однозначно, ціна придбання такого майна на аукціоні, за наявності фактору конкурентності, була б вище ніж 1% від його первинної вартості .

Найближчим часом, а саме з кінця жовтня 2019 року, в зв`язку з набранням чинності Кодексом України з процедур банкрутства, який передбачає більше можливостей у кредиторів впливати на процедуру реалізації майна, в тому числі і заставного, ситуація із заниженням ціни реалізації об`єктів застави на других повторних торгах повинна зміниться в кращу сторону. Однак, з нашої точки зору, до вступу в силу вищевказаного кодексу, є велика ймовірність використання діючих положень Закону про банкрутство певними особами не в інтересах кредиторів, в тому числі і заставних.

Тому не розслабляємося і не приносимо задоволення любителям «халяви» :).