Єврокомісія представила план відновлення на 750 млрд євро

Все про економіку та фінанси

У Євросоюзі запропонували план відновлення після кризи, викликаної пандемією коронавірусної хвороби COVID-19. Інструмент під назвою "ЄС наступного покоління" представила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen), виступаючи у середу в Європарламенті, повідомляє DW.

"План відновлення перетворить велетенський виклик, з яким ми стикнулися, на нагоду. Він не лише підтримає відновлення, але й стане інвестицією в майбутнє: Європейська зелена угода та діджиталізація сприятимуть створенню робочих місць і економічному зростанню", - заявила фон дер Ляєн.

Єврокомісія представила план відновлення обсягом 750 мільярдів євро. Це у півтора раза більше за ініціативу Німеччини та Франції, котрі запропонували спрямувати 500 мільярдів євро на відновлення ЄС.

Разом з планом Єврокомісія представила і оновлений проєкт довгострокового бюджету ЄС на 2021-27 роки у розмірі 1,1 трильйона євро. План відновлення не є частиною бюджету, але він прив`язаний до нього.

Гроші за цим планом спрямують на три напрямки:

- Основна частина коштів піде на підтримку країн ЄС. Для кожної з них передбачена максимальна сума. Держави самі розроблятимуть конкретні плани відновлення, реформ і інвестицій. Якщо плани погодять, то на них виділятимуть кошти. Крім того, гроші підуть на розвиток найбільш відсталих регіонів у ЄС, а також сільської місцевості. Ще один пріоритет - підтримка переходу країн до кліматичної нейтральності.

- Пряма допомога економіці за допомогою збільшення інвестицій, а також інструменту підтримки фінансової стабільності підприємств.

- Останній елемент у Єврокомісії назвали "Здобути науку з кризи". Тут ідеться про додаткові видатки на дослідження, про нову програму охорони здоров`я. Крім того, додаткові 16,5 мільярда євро спрямують на підтримку третіх країн.

Одним з найбільш спірних моментів всередині ЄС є питання, в якій формі виділятиметься допомога: грантів, які не потрібно повертати, або ж кредитів. Найбільш постраждалі від пандемії країни, зокрема Італія та Іспанія, хочуть грантів, тоді як за кредити виступають країни, які платять у бюджет ЄС суттєво більше, ніж з нього отримують, наприклад Нідерланди та Австрія.

У плані Єврокомісії передбачено, що 500 мільярдів євро будуть грантами, а 250 мільярдів - кредитами.

Головне питання плану відновлення - де ЄС візьме ці 750 мільярдів євро. Їх Єврокомісія позичить на фінансових ринках. Перевага в тому, що більшість агентств оцінюють кредитний рейтинг ЄС як ААА, це найвищий рівень. Тому умови будуть вигідними. Але всі ці гроші доведеться повертати.

Кредити виплачуватимуть країни, які їх отримають.

З грантами складніше, адже це безповоротна допомога. І тому повертати 500 мільярдів євро доведеться усьому Євросоюзу. Виплачувати тіло кредитів будуть з бюджетів ЄС, починаючи з 2028 року, і до 2058 року. Відсотки доведеться платити і у період 2021-2027 років.

Ці гроші можна отримати трьома шляхами: або скороченням інших видатків, або збільшенням внесків країн-членів у бюджет об`єднання, або з власних ресурсів ЄС. До останніх належать, зокрема, мита та ПДВ, частка яких іде напряму в бюджет ЄС. Єврокомісія ж запропонувала додати до них частку доходів від системи торгівлі викидами та цифрового податку, запровадження якого досі залишається невирішеним питанням у ЄС.

Тепер цей план мають розглянути глави держав і урядів країн ЄС. Черговий саміт було заплановано на червень, але невідомо, коли він зможе відбутися з огляду на пандемію. На цьому, однак, затвердження не завершиться.

Для того, щоб Єврокомісія могла позичити 750 мільярдів євро, необхідно підвищити верхню межу власних ресурсів ЄС. А це потребує найскладнішої процедури ухвалення рішень у ЄС - а саме, ратифікації парламентами усіх 27 держав-членів об`єднання. Тому цей елемент почне працювати не раніше 1 січня 2021 року.

Економіка так довго чекати не зможе. Тому Єврокомісія запропонувала проміжне рішення - збільшення обсягу нинішнього бюджету ЄС на 2014-2020 роки. Ідеться про 11,5 мільярда євро. Для цього, крім рішення саміту, потрібна лише згода Європарламенту. Єврокомісія планує, що за ця схема почне працювати з 1 вересня.