ВР зробила крок до скасування держмонополії на виробництво спирту

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада ухвалила в першому читанні президентський законопроект про лібералізацію в сфері виробництва спирту і скасування державної монополії на галузь. За відповідне рішення проголосували 293 депутати при необхідному мінімумі в 226 голосів, пише УНІАН.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроект з 1 січня 2020 року скасовує державну монополію на виробництво спирту з метою вивести ринок спирту з тіні. Крім того, він надає можливість суб`єктам господарювання будь-якої форми власності виробляти і продавати спирт за наявності відповідної ліцензії.

Також проект закону передбачає повну лібералізацію експорту спирту. Згідно з документом, експорт спирту етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового зможуть здійснювати суб`єкти господарювання, які отримають ліцензію на виробництво. При цьому для захисту вітчизняного товаровиробника законопроектом передбачено, що імпорт спирту до 1 січня 2022 року зможуть здійснювати лише уповноважені Кабінетом Міністрів України підприємства.

За даними Офісу президента, за останні 10 років виробництво легального харчового спирту в Україні скоротилося в чотири рази. У той же час, частка тіньового обороту харчового спирту зросла з 10% у 2007 році до 55% від загального споживання харчового спирту в країні в 2019 році.

В Україні монополістом у спиртовій галузі є державне підприємство «Укрспирт», створене на базі однойменного концерну в 2010 році.