ВР зробила крок до продажу землі на е-аукціонах, передачі держземель місцевим громадам

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2194 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин". Свої голоси за прийняття рішення віддали 272 народних депутата, пише Liga.net.

Прийнятий Радою закон передбачає передачу держземель за межами населених пунктів (крім тих земель, які потрібні державі для виконання її функцій) в комунальну власність сільських і міських рад або територіальних громад. Їм також передаються повноваження по зміні цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

Законопроект також пропонує переглянути повноваження Держгеокадастра. Як сказано в пояснювальній записці до документа, функції держконтролю щодо використання та охорони земель виконуються їм неефективно. Нардепи пропонують відмовитися від центрального органу з реалізації держполітики в сфері земельних відносин, замінивши його органом з реалізації кадастрової діяльності та геопросторових даних.

Також згідно із законопроектом:

- з Земельного кодексу виключаються норми, які обмежують можливість іноземців та іноземних юросіб купувати ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів;

- скасовується норма, за якою такі угоди потрібно узгоджувати з Кабміном;

- дарувати землі дозволено виключно особам першого та другого ступеня споріднення (подружжя, батьки, діти, брати, сестри і т.д.);

- заборонено внесення земельної ділянки до статутного капіталу без згоди особи, яка має переважне право;

- контроль над дотриманням обмежень по концентрації земель буде здійснити Антимонопольний комітет;

- планується впровадження системи збору та аналізу даних, а також моніторингу земельних відносин на основі даних Держреєстру майнових прав на нерухоме майно, Держгеокадастра і системи електронних торгів.

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2195 про реалізацію земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них виключно на конкурентних засадах через електронні аукціони. За відповідний законопроект на засіданні 14 листопада проголосували 262 народних депутата, пише "Інтерфакс-Україна".

Законопроект передбачає з метою обмеження зриву аукціонів збільшення розміру гарантійного внеску, який не може становити менше: 30% від стартової ціни продажу земельної ділянки і 30% стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою.

Підписання договору здійснюється автоматично за допомогою електронних цифрових підписів; орендар має переважне право на викуп, якщо бере участь в торгах; стартова ціна для державних і комунальних земель не може становити менше нормативної грошової оцінки (НДО).

 

 

13 листопада Верховна Рада прийняла в першому читанні за законопроект №2178-10, який скасовує мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. За словами спікера Ради Дмитра Разумкова, ринок землі можуть відкрити для іноземців, але тільки після референдуму.