ВР заборонила банкам штрафувати бізнес за прострочку по кредитам під час карантину

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №3297, яким вносяться доповнення до Господарського кодексу, згідно з якими, у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), або/та у 30-денний період після дня завершення дії такого карантину, позичальник звільняється від обов’язків сплатити на користь кредитодавця (позикодавця) неустойку, штраф, пеню за прострочення” (цитата).

У пояснювальній записці до законопроекту вказано, що він “спрямований на захист суб’єктів господарювання від нарахування у період карантину та у 30-денний період після завершення карантину штрафів і пені за кредитами (позиками)”.

Нагадаємо,  в травні Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №3329-д (вже підписаний президентом), який серед іншого продовжив заборону на штрафні санкції за несвоєчасну сплату споживчих кредитів до кінця карантину/

Як уточнював НБУ, ця норма поширюється на усі споживчі кредити, які видають не тільки банки, але й фінансові компанії. Також продовжено дію заборони з підвищення відсоткової ставки для тих клієнтів, що не зможуть своєчасно платити за кредитом. "Закон не звільняє клієнта від обов’язку сплати платежів за кредитом", - підкреслював Нацбанк.

Він додавав, що більшість банків пропонує програми реструктуризації – «кредитні канікули», але  "кредитні канікули є лише відтермінуванням у розрахунках клієнта з банком на період карантину". "Така «перерва» може стосуватися сплати основної суми кредиту («тіла» кредиту) чи нарахованих відсотків залежно від пропозиції банку", - резюмував тоді НБУ.