ВР ухвалила закон про конкурси на держслужбу, в т.ч. з правками Зеленського "під Вітренка"

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада на позачерговій сесії 23 лютого ухвалила ветований президентом закон щодо відновлення конкурсів на держслужбу. Документ ухвалено в т.ч. з пропозиціями Володимира Зеленського щодо повноважень в.о. міністрів, пише Lb.ua.

Документ презентував віцеспікер Руслан Стефанчук. За президентські поправки голосували окремо, обидві були враховані. За документ в цілому проголосували 267 нардепів, при цьому мінімально необхідну кількість - 226 голосів - дали "слуги народу". Ще 18 голосів - від "За майбутнє", 17 від "Довіри" і шість від позафракційних.

Нардеп Олена Шкрум повідомила, що правки президента фактично повернули в.о.міністрів повноцінні міністерські повноваження. "Повернули всі повноваження в.о. міністрів, які вони можуть виконувати вічно. Перше - повернули, друге - зробили їх вічними", - сказала вона.

Власне, закон про відновлення конкурсів на держслужби передбачає:

- відновлення конкурсної процедури на посади державної служби та оголошення конкурсів на посади, на які були проведені добори;

- унеможливлення звільнення державних службовців категорії "А" за політично вмотивованими рішеннями;

- виключення необхідності повторного проходження державними службовцями, які виграють конкурс; спеціальної перевірки у разі їх подальшого призначення (без розриву діяльності) на цю саму або іншу посаду державної служби, а також на посаду в органах місцевого самоврядування.

Документ уперше був ухвалений 16 лютого з поправкою, яка надавала дозвіл в.о. приймати рішення щодо розпорядження бюджетними коштами та підписувати накази міністерства, у разі якщо він перебуває в статусі в.о до 60 днів. Насамперед це було зроблено з тією метою, щоб Вітренко зміг підписати накази про виплату заборгованості по зарплатах шахтарям. Водночас правка забороняла покладання обов`язків міністра на людину, кандидатура якого була відхилена парламентом, а також додавала ще деяких обмежень для призначення виконувачів обов`язків. В результаті Зеленський закон не підписав, а додав до нього свої напрацювання.

Пропозиції президента скасовують заборону на призначення в.о. міністра його першого заступника та заступника. Також вони дозволяють виконувати обов`язки і після того, як спливе 60-денний термін. Крім того, правки дозволяють призначати в.о. міністра людину, чия кандидатура була відхилена.

P.S.

Кабінет Міністрів повідомляє, що прийнятий закон передбачає в т.ч.

- встановлення шестимісячного строку для оголошення конкурсів на посади, на які здійснено призначення за результатами добору, та дев’ятимісячного граничного терміну дії контрактів, укладених на час карантину;

- зменшення кількості кандидатів, серед яких суб’єкт призначення обирає переможця до 3-х осіб;

- проведення конкурсів в тій же черговості, що і доборів на посади державної служби. Це означає, що в першу чергу конкурси буде оголошено на ті вакансії, призначення на які відбулося у квітні минулого року;

- пропонувати наявні вакантні посади державному службовцю у разі зміни структури і штатного розпису або реорганізації;

- інший механізм звільнення державних службовців категорії «А», з якими укладено контракт на час карантину, в разі їх звільнення за ст. 87-1 до набрання чинності цим Законом (звільнення через 30 днів з виплатою середньомісячної допомоги).

Станом на 23 лютого 2021 року кількість оголошених доборів для заміщення посад державної служби, як альтернативи конкурсів в умовах карантину, складає 25732, з них на категорію «А» – 144, категорію «Б» – 6457, категорію «В» – 19131. З початку оголошення карантину кількість осіб, яких визначено для укладення контракту, становить понад 13 тисяч.