ВР прийняла в 1-му читанні законопроект про верифікацію соцвиплат

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт Закону «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» (№1231).

Як констатує Міністерство фінансів, цей документ дозволить врегулювати всі правові та організаційні засади здійснення верифікації та підвищити ефективність державних виплат.

"Верифікація державних виплат спрямована на те, щоб допомогу з державного бюджету отримували саме ті, кому вона потрібна. Верифікація проводиться в інтересах людей, яким дійсно необхідна допомога, та усіх чесних платники податків", - підкреслює Мінфін.

Законопроєкт врегульовує основні питання збору, обробки, захисту та аналізу інформації, отриманої від суб’єктів надання інформації та визначає основні етапи верифікації:

- превентивна верифікація – верифікація при зверненні фізичної особи за призначенням за державними виплатами;
- поточна верифікація – верифікація під час надання державних виплат фізичним особам;
- ретроспективна верифікація – верифікація після завершення надання державних виплат фізичним особам.

Законопроєкт також визначає порядок надання рекомендацій органам, що здійснюють державні виплати, порядок підтвердження та спростування відповідних рекомендацій, а також підходи щодо повернення неправомірно перерахованої державної виплати.

На думку Мінфіну, прийняття Закону сприятиме розбудові справедливої системи соціального забезпечення:

- підвищенню адресності;
- раціональному використанню бюджетних коштів;
- мінімізації бюджетних втрат від помилок та шахрайств в соціальній сфері;
- автоматизації перевірки державних виплат.

Довідково:

Верифікація державних виплат – це комплекс заходів зі із збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних суб’єктів надання інформації.

Мінфін здійснює повноваження з контролю за дотриманням бюджетного законодавства у в частині верифікації та моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат, які здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування визначені Бюджетним кодексом України, з дотриманням Конституції України, законів України «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про банки та банківську діяльність», інших норм законодавства і лише в інтересах економічного добробуту та прав людини.