ВР прийняла в першому читанні законопроект про унормування роботи колекторів

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №4241 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості". 

Як зауважує НБУ, прийнятий документ встановлює чіткі правила роботи колекторів, визначає поняття «колектор» та «колекторська компанія», забороняє їхню неетичну поведінку, встановлює санкції за порушення, визначає регулятора тощо.

Які головні зміни передбачає документ?

- З’являться вимоги до етичної поведінки колекторів. Буде заборонено погрожувати, шантажувати, вводити в оману про наслідки несплати боргу, цілодобово телефонувати позичальнику та його родичам, вдаватися до методів, які ображають гідність споживача.

Ба більше, колекторським компаніям заборонено повідомляти третім особам (наприклад, друзям та родичам), які не є сторонами договору, про борг. А також обробляти персональні дані споживача та третіх осіб, які не надали згоду на їхню обробку, про графік роботи, про місце та час відпочинку, щодо інформації з соціальних мереж тощо.

- Буде заборонена робота «нелегальних» колекторів. Національний банк вестиме реєстр колекторів. Усі без винятку компанії повинні будуть пройти перевірку та зареєструватися в ньому. А банкам та фінансовим компаніям буде заборонено співпрацювати та залучати до врегулювання боргу незареєстрованих колекторів.

- Санкції для колекторів за порушення. Якщо колектор порушуватиме вимоги закону, то нестиме відповідальність: від штрафів (50−100 тис. грн) до виключення з Реєстру колекторських компаній. Нагляд за колекторами здійснюватиме Національний банк України.

- Банки та фінкомпанії будуть публікувати інформацію про колекторські компанії, з якими співпрацюють, на своєму сайті. А під час підписання кредитного договору попереджати клієнта про залучення колектора у разі, якщо клієнт вчасно не погашатиме кредит.